Mateusz Morawiecki "nie musi przepraszać". Jest stanowisko PiS ws. słów, które wzburzyły Izrael

Premier Mateusz Morawiecki w Monachium "powiedział prawdę, która jest trudna do przyjęcia przez stronę izraelską" - ocenia rzeczniczka PiS Beata Mazurek. Jej zdaniem strona Polska nie ma za co przepraszać.

Nie milkną echa słów Mateusza Morawieckiego, które padły w czasie konwencji o bezpieczeństwie w Monachium. Część dyskusji toczy się na Twitterze. Rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości, wicemarszałek Sejmu Beata Mazurek napisała, że premier Mateusz Morawiecki w Monachium "powiedział prawdę, która jest trudna do przyjęcia przez stronę izraelską".

"Nie przeczymy, że dochodziło do indywidualnej współpracy z okupantem z różnych stron, dlatego za mówienie prawdy nie ma potrzeby przepraszać" - napisała rzeczniczka PiS.

Mateusz Morawiecki o "żydowskich sprawcach"

Premier Mateusz Morawiecki odpowiadał w Monachium na pytanie dziennikarza "New Your Times", czy ustawa o IPN sprawi, że osoby, które mówią o krzywdach wyrządzonych przez Polaków Żydom będą uznane za przestępców. Dziennikarz żydowskiego pochodzenia przywołał historię swojej rodziny. Jak mówił, część osób zginęła w czasie okupacji, bo polscy sąsiedzi wydali ich gestapo. Morawiecki zapewnił, że wolno będzie nadal mówić o "polskich sprawcach", tak samo jak o "żydowskich sprawcach".

Oczywiście nie będzie to karane, jeżeli ktoś powie, że byli polscy sprawcy, tak jak byli żydowscy sprawcy, tak jak byli rosyjscy sprawcy, ukraińscy sprawcy, nie tylko niemieccy

- odparł polski premier. Słowa Mateusza Morawieckiego wywołały ostry sprzeciw w Izraelu. Skrytykowali je miedzy innymi premier Benjamin Netanjahu i wiceminister spraw zagranicznych Cipi Chotoweli.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że Morawiecki rozmawiał telefonicznie z Netanjahu, ale nie zażegnał kryzysu.

Dowiedz się więcej: Kryzys się zaostrza. Izrael zerwie stosunki dyplomatyczne? 

Ambasador USA o ustawie o IPN: Wolność słowa i edukacja to najlepsze antidotum na bolesne i nieprawdziwe słowa

Więcej o:
Komentarze (740)
Rzeczniczka PiS: Mateusz Morawiecki "nie musi przepraszać"
Zaloguj się
 • cozano

  Oceniono 110 razy 68

  Widać, że to celowa polityka PiS-u, żeby rozwścieczyć Zydów. Jest to spekulowanie na antysemityzm w Polsce. Im mocniejsza reakcja Izraela, czy też Zydów, tym mocniej zadziała syndrom oblężonej twierdzy. Stąd te ukłony PiS-u wobec ekstremistów prawicowych - to miłe słowo o ONR, to złożenie kwiatów na grobie kolaborantów z brygady świętokrzyskiej NSZ, to delikatne traktowanie fanów urodzin Adolfa H.

 • zd46

  Oceniono 89 razy 59

  PiS rozpoczal z przytupem swiatowe obchody: "rocznicy powstania w Gettcie Warszawskim" i rocznicy "Marca 1968 r". Panie Kaczynski a po ktorej stronie stali pana rodzice z matka cenzorka, po stronie rodziny o korzeniach zydowskich czy po stronie wladz PRLu? Wspolpracowali z komunistami, to fakt a z "kim wiecej"? Czy kogos ze znajomych "odeslali" w 1968 roku do Izraela?

 • sil.m

  Oceniono 73 razy 43

  Skarlała nacja jaśnie panów z Nowogrodzkiej pokazuje swą wyższość - samotną wyspę nienawiści i obłudy, pełną niedomówień , zakłamania i zabobonów. Gdzie podziała się obiecana otwartość , tolerancja , prawda i wrażliwość?

 • milarama

  Oceniono 71 razy 41

  Zamiast interesów PiS robi jatki na arenie międzynarodowej. Zapłacimy za to wszyscy.

 • marudna.maruda

  Oceniono 60 razy 38

  Dyplomacja- «umiejętność zachowania się w trudnej sytuacji tak, aby nikogo nie urazić i osiągnąć zamierzony cel»(wg słownika PWN). Najlepsza ze zmian ma w poważaniu dyplomację, obraża na prawo i lewo, nie licząc się z konsekwencjami. A konsekwencje "dyplomatycznych" wypowiedzi naszych namaszczonych przez prezesa "dyplomatów" odczujemy wszyscy.

 • szabepio

  Oceniono 67 razy 37

  Panie Putin i tym sposobem Polska została sama. Kaczynski dokonal tego w dwa lata. A tempe spoleczenstwo spokojnie popija piwko z biedronki za 500plus zupelnie nie swiadome tego co sie stało.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX