"Nie zgadzam się z takim podejściem". Polska i Niemcy z różnymi opiniami o Nord Stream 2

Premier Mateusz Morawiecki i kanclerz Angela Merkel spotkali się z dziennikarzami po rozmowach w Berlinie. Jak przekazali, podczas spotkania poruszali temat Nord Stream 2 i dalszej współpracy gospodarczej państw

Premier Mateusz Morawiecki w piątek przebywa w Berlinie, gdzie spotkał się z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Po rozmowach obydwoje wspólnie wystąpili na konferencji prasowej, gdzie podzielili się swoimi opiniami po spotkaniu. Wśród tematów znalazły się sprawa Ukrainy, Brexitu, współpracy gospodarczej obydwu państw, a także Nord Stream 2. Premier poinformował też, że w związku z obchodami 100-lecia niepodległości Polski, zaprosił kanclerz Merkel na uroczystości.

W tej ostatniej kwestii zarówno Morawiecki, jak i Merkel, wyrazili odmienne stanowiska. - Według nas Nord Stream 2 nie jest zagrożeniem dla dywersyfikacji źródeł energii, to jest projekt typowo gospodarczy - stwierdziła Merkel. Natomiast Morawiecki otwarcie przyznał, że nie podziela jej zdania. - Nie zgadzam się z takim podejściem, to jest dywersyfikacja. Ważne było to, co powiedziała kanclerz, że tranzyt gazu musi dalej być kontynuowany przez Ukrainę - podkreślił premier.

Morawiecki stwierdził też, że bardzo dobre relacje gospodarcze Polski i Niemiec mogą przekładać się na jeszcze lepsze relacje społeczne między państwami. - Cieszę się, że ta współpraca rozwija się na wielu obszarach - powiedział.

W wypowiedziach premiera pojawił się także wątek historyczny. - Jesteśmy wrażliwi na punkcie prawdy historycznej, chcemy dbać, aby nie było kłamliwych stwierdzeń - powiedział Morawiecki, nawiązując do sprawy ustawy o IPN. Merkel również zabrała głos w tej sprawie, podkreślając, że Niemcy biorą odpowiedzialność za Holocaust.

Po wystąpieniach pojawiły się pytania dziennikarzy, jedno z nich dotyczyło reformy sądownictwa w Polsce. Jak wyjaśniał premier, wymiar sprawiedliwości w kraju ma być nie tylko bardziej sprawiedliwy, ale też bardziej niezależny i wydajny. - Będzie dużo mniej zależny od polityki - zaznaczył.

Ambasador USA o ustawie o IPN: Wolność słowa i edukacja to najlepsze antidotum na bolesne i nieprawdziwe słowa

Więcej o:
Komentarze (195)
Spotkanie Morawiecki-Merkel. Nie ma zgody ws. Nord Stream 2
Zaloguj się
 • bmarten

  Oceniono 39 razy 35

  No właśnie, Szmateusz Krzywousty (ps. Bankomat) ani słówkiem nie pisnął w Berlinie o należnych nam reparacjach wojennych, ani o rechrystianizacji Europy. Oj, nieładnie tak nie szanować własnych wartości i strategicznych celów.

 • o.taki.sobie

  Oceniono 40 razy 30

  "Premier @MorawieckiM w #Berlin: Chcemy odbudowywać nasz przemysł "

  Zapomniał dodać, jak to robią:
  - zaczęli od przemysłu drzewnego i przystąpili do wycinki Puszczy Białowieskiej
  - kopalnie są nierentowne, węgla nie ma, więc dorzucili 10 mld zł rocznie z budżetu wysokienapiecie.pl/7870-wydobycie-wegla-w-polsce-spadlo-poziomu-z-1950-roku/
  - nie ma popytu na węgiel, więc budują energetykę węglową (przy okazji stawiając bariery rozwoju dla wiatraków i PV, żeby nie było konkurencji)
  - znacjonalizowano kolejne firmy, żeby było więcej miejsca dla swoich
  -...

 • justas32

  Oceniono 35 razy 25

  Merkelowa musi mieć niezłą bekę - z tego wschodnioeuropejskiego domu wariatów ...

 • justas32

  Oceniono 37 razy 23

  Myśli że jak ma garniturek i okularki to coś znaczy w polityce. Za cienki jest. Nic nie znaczy - ani w polityce krajowej, ani w międzynarodowej...

 • realistas

  Oceniono 42 razy 22

  Niemcy chcą kupować z Rosji gaz to budują gazociąg. Nie przeszkadza on Polsce. My będziemy kupować rosyjski gaz z USA. Oczywiście odpowiednio drożej. Każdy musi zarobić na idiotach.

 • krzywelustro

  Oceniono 24 razy 18

  - Jesteśmy wrażliwi na punkcie prawdy historycznej, chcemy dbać, aby nie było kłamliwych stwierdzeń - powiedział Morawiecki.

  Taaa.... Srają muszki, będzie wiosna. Gdyby PiS był wrażliwy na prawdę historyczną, to pogłębiałby historię zamiast uptrawiać tzw. "politykę historyczną".

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX