"Nie zgadzam się z takim podejściem". Polska i Niemcy z różnymi opiniami o Nord Stream 2

Germany Poland

Germany Poland (Kay Nietfeld / AP / AP)

Premier Mateusz Morawiecki i kanclerz Angela Merkel spotkali się z dziennikarzami po rozmowach w Berlinie. Jak przekazali, podczas spotkania poruszali temat Nord Stream 2 i dalszej współpracy gospodarczej państw

Premier Mateusz Morawiecki w piątek przebywa w Berlinie, gdzie spotkał się z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Po rozmowach obydwoje wspólnie wystąpili na konferencji prasowej, gdzie podzielili się swoimi opiniami po spotkaniu. Wśród tematów znalazły się sprawa Ukrainy, Brexitu, współpracy gospodarczej obydwu państw, a także Nord Stream 2. Premier poinformował też, że w związku z obchodami 100-lecia niepodległości Polski, zaprosił kanclerz Merkel na uroczystości.

W tej ostatniej kwestii zarówno Morawiecki, jak i Merkel, wyrazili odmienne stanowiska. - Według nas Nord Stream 2 nie jest zagrożeniem dla dywersyfikacji źródeł energii, to jest projekt typowo gospodarczy - stwierdziła Merkel. Natomiast Morawiecki otwarcie przyznał, że nie podziela jej zdania. - Nie zgadzam się z takim podejściem, to jest dywersyfikacja. Ważne było to, co powiedziała kanclerz, że tranzyt gazu musi dalej być kontynuowany przez Ukrainę - podkreślił premier.

Morawiecki stwierdził też, że bardzo dobre relacje gospodarcze Polski i Niemiec mogą przekładać się na jeszcze lepsze relacje społeczne między państwami. - Cieszę się, że ta współpraca rozwija się na wielu obszarach - powiedział.

W wypowiedziach premiera pojawił się także wątek historyczny. - Jesteśmy wrażliwi na punkcie prawdy historycznej, chcemy dbać, aby nie było kłamliwych stwierdzeń - powiedział Morawiecki, nawiązując do sprawy ustawy o IPN. Merkel również zabrała głos w tej sprawie, podkreślając, że Niemcy biorą odpowiedzialność za Holocaust.

Po wystąpieniach pojawiły się pytania dziennikarzy, jedno z nich dotyczyło reformy sądownictwa w Polsce. Jak wyjaśniał premier, wymiar sprawiedliwości w kraju ma być nie tylko bardziej sprawiedliwy, ale też bardziej niezależny i wydajny. - Będzie dużo mniej zależny od polityki - zaznaczył.

Ambasador USA o ustawie o IPN: Wolność słowa i edukacja to najlepsze antidotum na bolesne i nieprawdziwe słowa

Zobacz także
 • Bankiet w Pjongjangu z udziałem północnokoreańskiego lidera Kim Dzong Una, jego żony Ri Sol Ju i prezydenta Korei Południowej Moon Jae-ina Prezydent Korei Południowej z wizytą u Kim Dzong Una. Padły deklaracje, ale Kim stawia warunki
 • Spotkanie Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem Spotkanie Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem w obiektywie fotoreporterów
 • Pałac Saski Rząd planuje wielką przeprowadzkę. Senat trafi do Pałacu Saskiego, MSZ - do pałacu Brühla
Komentarze (195)
Spotkanie Morawiecki-Merkel. Nie ma zgody ws. Nord Stream 2
Zaloguj się
 • bmarten

  Oceniono 39 razy 35

  No właśnie, Szmateusz Krzywousty (ps. Bankomat) ani słówkiem nie pisnął w Berlinie o należnych nam reparacjach wojennych, ani o rechrystianizacji Europy. Oj, nieładnie tak nie szanować własnych wartości i strategicznych celów.

 • o.taki.sobie

  Oceniono 40 razy 30

  "Premier @MorawieckiM w #Berlin: Chcemy odbudowywać nasz przemysł "

  Zapomniał dodać, jak to robią:
  - zaczęli od przemysłu drzewnego i przystąpili do wycinki Puszczy Białowieskiej
  - kopalnie są nierentowne, węgla nie ma, więc dorzucili 10 mld zł rocznie z budżetu wysokienapiecie.pl/7870-wydobycie-wegla-w-polsce-spadlo-poziomu-z-1950-roku/
  - nie ma popytu na węgiel, więc budują energetykę węglową (przy okazji stawiając bariery rozwoju dla wiatraków i PV, żeby nie było konkurencji)
  - znacjonalizowano kolejne firmy, żeby było więcej miejsca dla swoich
  -...

 • justas32

  Oceniono 35 razy 25

  Merkelowa musi mieć niezłą bekę - z tego wschodnioeuropejskiego domu wariatów ...

 • justas32

  Oceniono 37 razy 23

  Myśli że jak ma garniturek i okularki to coś znaczy w polityce. Za cienki jest. Nic nie znaczy - ani w polityce krajowej, ani w międzynarodowej...

 • realistas

  Oceniono 42 razy 22

  Niemcy chcą kupować z Rosji gaz to budują gazociąg. Nie przeszkadza on Polsce. My będziemy kupować rosyjski gaz z USA. Oczywiście odpowiednio drożej. Każdy musi zarobić na idiotach.

 • krzywelustro

  Oceniono 24 razy 18

  - Jesteśmy wrażliwi na punkcie prawdy historycznej, chcemy dbać, aby nie było kłamliwych stwierdzeń - powiedział Morawiecki.

  Taaa.... Srają muszki, będzie wiosna. Gdyby PiS był wrażliwy na prawdę historyczną, to pogłębiałby historię zamiast uptrawiać tzw. "politykę historyczną".

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje