Premier Morawiecki nie wyklucza zmian niektórych zapisów w ustawie o IPN. Ale ma warunek

Mateusz Morawiecki nie wyklucza zmian w ustawie o IPN, jeśli zakwestionuje ją Trybunał Konstytucyjny. Premier przyznał też, że Polacy, naród polski nie może brać odpowiedzialności za Pogrom Kielecki czy marzec '68, bo PRL był państwem fasadowym.

Morawiecki, który był gościem Polskiego Radia, nie wykluczył, że niektóre niejednoznaczne zapisy ustawy, które budziły kontrowersje między innymi wśród środowisk żydowskich, zostaną sprecyzowane. - Jeśli Trybunał Konstytucyjny tak postanowi, to zrobimy wszystko, żeby zainteresowani nowelizacją ustawy o IPN nie obawiali się, że zostanie zagrożona swoboda wypowiedzi czy działań artystycznych - dodał premier.

Premier Morawiecki mówił, że przy okazji zamieszania wokół ustawy o IPN naród polski był często niesłusznie oskarżany o pogrom kielecki czy szykany wobec Żydów w 1968 roku. Jego zdaniem, nasz kraj nie może brać odpowiedzialności za te wydarzenia, ponieważ rządzili wtedy komuniści.

- Polska może wziąć odpowiedzialność za to, co działo się przed wojną, bo to była suwerenna Rzeczpospolita, jak również za to co się dzieje teraz. Nie możemy być odpowiedzialni za to, co fasadowe, podległe i zależne od Moskwy państwo PRL przeprowadziło w 68' roku - mówił Morawiecki.

Podpisana przez prezydenta i skierowana przez niego wczoraj do Trybunału nowelizacja ustawy o IPN stanowi, że "każdy kto publicznie i wbrew faktom przypisuje Narodowi Polskiemu lub Państwu Polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne - będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech". Jeśli sprawca działałby nieumyślnie, podlegałby grzywnie lub ograniczeniu wolności.

Śledztwo w takich sprawach wszczynać ma z urzędu prokurator Instytutu Pamięci Narodowej. Przepisy te nie stosują się do działalności artystycznej i naukowej.

Więcej o:
Komentarze (76)
Morawiecki nie wyklucza zmian w ustawie o IPN
Zaloguj się
 • aronia0

  Oceniono 19 razy 19

  Panie Morawiecki, podobno skonczyles Pan historie na Uniwersytecie Wroclawskim. Kiepsko Pana jednak nauczono, albo sam Pan sie kiepsko uczyl.
  Pogrom kielecki nie przeprowadzil rzad komunistyczny, tylko zwykli podli i wredni ludzie z prowincjonalnego miasta , pelni zabobonow i kompleksow, ktorzy zamordowali Zydow w 1946r. Milicja wprawdzie byla bierna, ale gdyby nie ci ludzie, pogromu by nie bylo.
  W 1968r. wprawdzie nagonke antysamicka rizpoczela PZPR, ale to znowu zwykli ludzie pozbywali sie osob pochodzenia zydowskiego z wysokich stanowisk w urzedach, szpitalach itp., aby potem sami je zajac. Wiec nie opowiadaj pan dyrdymalow, bo panstwo sklada sie z ludzi, a nie z jednolitego narodu.

 • puuchatek

  Oceniono 15 razy 13

  "naród polski nie może brać odpowiedzialności za (…) marzec '68, "

  Panie premierze, niech pan poczyta wypowiedzi klakierów Pańskiej partii na tym forum. Połowa z nich uważa, że marzec '68 był OK, że "wreszcie pogonili Żydów", że tak właśnie było trzeba!

  Naprawdę tam w PiS tego nie widzicie, jakie demony wypuściliście z pudełka?!

 • polakadam

  Oceniono 14 razy 12

  Polacy pomagali Żydom? Pomagali. Polacy wydawali i mordowali Żydów? Wydawali i mordowali.
  Było różnie jak w każdym narodzie.
  Mam wrażenie a nawet pewność że ta ustawa ma na celu zakneblowanie tych ktorzy mówią o haniebnych zachowaniach .

 • herbb

  Oceniono 14 razy 12

  Polska nie może brać odpowiedzialności za pogrom kielecki i marzec 68, ponieważ rządzili wtedy komuniści.
  Gdyby tego typu ludzie rządzili w Niemczech to powiedzieliby, że Niemcy nie mogą brać odpowiedzialności za zbrodnie III Rzeszy bo rządzili wtedy naziści.
  Swoją drogą prawactwo przez lata tworzyło mit o tym, że taka jest właśnie narracja Niemiec
  aż do ostatniego oświadczenia Merkel i szefa niemieckiego MSZ

 • Johannes M

  Oceniono 10 razy 10

  Chyba żyję w nienormalnym kraju. Prezydent stojący na straży Konstytucji, podpisuję ustawę, a potem ją zaskarża do "Trybunału Konstytucyjnego". Premier oświadcza, że państwo nie bierze odpowiedzialności za poczynania jego narodu, za okres rządów innej ideologii. To strzał w kolano !!! Bo nikt nie musi brać odpowiedzialności za zbrodnie hitlerowskie i stalinowskie.

 • maadzik3

  Oceniono 10 razy 10

  Oczywiście nas przy tym nigdy nie było. Rosjanie też nie odpowiadają za inwazje i okupację Polski. Wszak rzadzili u nich (niewątpliwie) komuniści. W dodatku po zamachu stanu, po wojnie domowej i pod przywództwem gruzińskim. Oni biedni i okupowani byli, prawda?

 • vito60

  Oceniono 9 razy 9

  Mateuszku, zaprzeczanie faktom przez historyka nie uchodzi. To Polacy dokonali pogromu kieleckiego i to Polacy wyganiali Żydów w '68. Do komunistycznej partii też należeli Polacy Gomułka i Moczar też byli . Polakami. Polski naród w większości akcję wygonienia Żydów popierał. To są fakty, panie historyku.

 • zd46

  Oceniono 8 razy 8

  Historyk, bankowiec, nastepca Szydlo a „KABOTYN „? Nie deprecjonuj pan osiagniec Polski, nie masz pan takiego prawa!! Pan jestes tylko synem Kornela a synow i corek Polski jest miliony!! Polska byla uznawana przez kraje swiata i takze w 1968 r. !! Odwiedzali Polske krolowie, politycy z calego swiata a plan w ONZ min. Rapackiego dotyczyl strefy bezatomowej w Europie Srodkowej (2 października 1957 r.). Przypominam historykowi niektóre daty a było ich setki, jak nie tysiace. TYCH DAT I FAKTOW, NIE ZAKRZYCZYCIE idiotyczna „prawda historyczna”:
  -24.10.1945, przyjecie Polski do ONZ,
  - 22.07.1966, przez caly rok obchody Tysiaclecia Panstwa Polskiego i super parada historyczna na ulicach Warszawy w dniu 22.07.1966, bralem w niej udzial
  -31.05 -01.06. 1972 r. w Warszawie gościł Richard Nixon ,
  -28-29.07. 1975 Gerald Ford odwiedzil Warszawe i Krakow,
  -29-31.XII 1977 Jimmy Carter Warszaw,
  - 09-11.07.1989 r George H.W. Bush odbył swą pierwszą prezydencką wizytę w Polsce, gdy przewodniczącym Rady Państwa był Wojciech Jaruzelski a w Gdansku odwiedzil przywodce „Solidarnosci” Lecha Walese,
  -15.02.1991, Polska w skladzie Grupy Wyszehradzkiej,
  -05.07. 1992 r. George H.W. Bush ,amerykański przywódca wziął udział w uroczystościach związanych ze sprowadzeniem do Polski z USA prochów pianisty, kompozytora i polityka Ignacego Jana Paderewskiego.
  -6-7.07. 1994 r. Bill Clinton odbył swoją pierwszą oficjalną wizytę w Polsce w dniach, pięć lat przed przyjęciem Polski do NATO, prezydent Stanów Zjednoczonych podkreślał w Warszawie: rozszerzenie NATO jest nieuchronne.
  -01.01.1995 przyjecie Polski do OBWE,
  -10.07.1997 r. amerykański prezydent wziął udział w uroczystościach na placu Zamkowym w Warszawie. Amerykański prezydent wziął udział w uroczystościach na placu Zamkowym w Warszawie. "Witam was, Czechów i Węgrów jako przyszłych członków NATO i sojuszników USA" - mówił do Polaków Clinton. Prezydent Aleksander Kwaśniewski odpowiedział: - Czekaliśmy na to od dawna i doczekaliśmy się.”
  Radzilbym douczyc się, Polska to nie PiS i nigdy nia NIE BĘDZIE, nawet wtedy gdy „zjecie wlasny ogon”. Panie Morawiecki, nie pan nam będzie zycie ustalal a naszej historii prawdziwej nie wyrzekniemy się. Pan NIE MA ZADNYCH zaslug w budowaniu Polski dla Polakow, pan na razie „pieknie burzy”, to co jest dla milionow Polakow OJCZYZNA a nie „domem wariatow”.

 • rocznik59

  Oceniono 10 razy 8

  Ja też mam warunek dla Morawieckiego. Niech zrobi bardzo konkretną powtórkę z historii, tylko nie z książek i wydawnictw polecanych przez prezesika...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX