Mocne słowa ambasadora USA o noweli ustawy o IPN. Mówi o ochronie podstawowych wolności

- Stany Zjednoczone doskonale rozumieją, że Polska dąży do obrony dobrego imienia, zgadzamy się, że sformułowanie takie jak 'polskie obozy zagłady' są niewłaściwe i krzywdzące, jednak należy je zwalczać sposobami, które chronią podstawowe wartości' - mówi w specjalnym przesłaniu Paul Jones komentując ustawę o IPN.

Amerykański ambasador w Warszawie powiedział, że powinniśmy otwarcie dyskutować o trudnych momentach w historii. Ambasada USA opublikowała wystąpienie Paula W. Jonesa w sprawie ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Powiedział on między innymi, że Stany Zjednoczone doskonale rozumieją dążenie Polski do obrony swojego dobrego imienia

Zgadzamy się, że takie sformułowanie jak 'polskie obozy zagłady' są niewłaściwe i krzywdzące. Jednak należy je zwalczać sposobami, które chronią podstawowe wartości. Dla Amerykanów są one zapisane w pierwszej poprawce do konstytucji: wolność słowa i wolność mediów. W Ameryce przekonaliśmy się, że wolność słowa i edukacja to najlepsze antidotum na bolesne i nieprawdziwe słowa

- oświadczył Paul W. Jones.

Ambasador powiedział, że Polska i Stany Zjednoczone są sojusznikami, ale że brak porozumienia może być wykorzystany przez przeciwników.

"Obowiązkiem całego świata jest nie dopuścić nigdy więcej do wydarzeń z II wojny światowej i Holokaustu. Jesteśmy to winni ofiarom, ocalonym i przyszłym pokoleniom. Otwarta dyskusja to jedyny sposób. Bez dialogu, wolności słowa i wolności prasy nie damy rady tego dokonać" - podkreślił ambasador Stanów Zjednoczonych.

Dyplomata dodał, że Stany Zjednoczone wspierały odzyskanie przez Polskę niepodległości sto lat temu i z dumą wspierają ją dzisiaj.

Komentarze (156)
Oświadczenie ambasadora USA ws. ustawy o IPN
Zaloguj się
 • kajo-tek

  Oceniono 14 razy 6

  Ale czy dumny suweren powinien się godzić na obecność obcych wojsk i jeszcze cieszyć z tego powody- to jest własne hipokryzja i fałsz PiSu

 • vomitorium1

  Oceniono 14 razy 6

  "Otwarta dyskusja to jedyny sposób. Bez dialogu, wolności słowa i wolności prasy nie damy rady tego dokonać."
  pl znalazła inny sposób
  (rząd pl (konkretnie marszałek senatu stanisław karczewski)
  wysłał list do wszystkich polskich konsulatów i ambasad
  w którym żąda od obywateli pl zagranicą
  dokumentowania i donoszenia
  (denuncjacji władzom polskim)
  o wszelkich wykroczeniach
  ujętych w nowej ustawie ipn-u )

 • hatteras

  Oceniono 13 razy 5

  Historia nie jest bialo -czarna i ma wiele odcieni szarosci.Historia ,a zwlaszcza ta tragiczna nie moze byc tez przedmiotem manipulacji.Tak samo my Polacy jak i Zydzi,Niemcy,Ukraincy ,Rosjanie nie lubimy prawdy ,zwlaszcza tej wstydliwej.My powinnismy wiedziec cos wiecej o szmalcownikach,kim byli jak dzialali,ilu ludzi wydali na smierc.Zydzi tez powinni wiedziec o udziale swojej policji i lojalnych Niemcom Judenratow.To przeciez Chaim Rumkowski zwracal sie do swoich rodakow slowami :Oddajcie mi swoje dzieci!,ktore pozniej zostaly zagazowane i spalone.To przeciez Gens "wynegocjowal"tymczasowe ocalenie dzieci w zamian za pomoc zydowskiej policji przy egzekucji osob starszych w Ponarach.Pozniej mowil o bohaterskim czynie policjantow zydowskich,ktorzy przed smiercia patrzyli w oczy swoim rodzicom.O Ukraincach powiem tylko ,ze narod ,ktory buduje swoja tozsamosc narodowa , na sadystach,zboczencach i bandytach ,nie jest godzien bycia narodem.A my Polacy jak moglismy dopuscic ,aby Lupaszko ,ktory mordowal kobiety z malymi dziecmi na rekach, rostrzeliwal niemowleta w kolyskach,gwalcil male dziewczynki przed egzekucja, ze taki bandyta uchodzi za naszego narodowego bohatera?W czasach komuny ,kiedy prawda byla zakazana i wypaczona wierzylem ,ze Wolna Polska bedzie oparta na prawdzie.Jezeli dzisiaj w Wolnej Polsce mlode pokolenie znow wyrasta w klamstwie to ja juz Q w nic nie wierze!

 • fakiba

  Oceniono 13 razy 5

  To znaczy tyko tyle i aż tyle , że "repolonizacja" mediów bierze w łeb

 • antymilo92

  Oceniono 8 razy 4

  To juz ktoras z kolei wypowiedz strony amerykanskiej. Chyba politbiuro pisiorskie dalej nie rozumie . Jezyk dyplomatyczna to obca jezyk.....

 • justas32

  Oceniono 7 razy 3

  Po wyborach IPN powinien zostać natychmiast zlikwidowany ...

 • Oceniono 15 razy 3

  A cóż mówić, jeżeli sam prezydent USA używa w czasie uroczystości ku czci, Jana Karskiego (bylo to w w 2012 i wszyscy mieli okazję w telewizji zobaczyć), Polaka będącego niekwestionowanym bohaterem i co do którego nie ma żadnych watpliwości, określenia "polskie obozy smierci".
  To prawda, znaczenia edukacji nie da sie przecenić. Czasem jej brak jest naprawdę groteskowy.

 • Stan Majewski

  Oceniono 17 razy 3

  ... "Ambasador powiedział, że Polska i Stany Zjednoczone są sojusznikami, ale że brak porozumienia może być wykorzystany przez przeciwników." To jest ostrzezenie PISSdzielce. Ameryka nie bedzie popierala PISSes of Shit. Nie bedzie ryzykowac zycia swoich zolnierzy , w tym Murzynow, aby bronic kraju rasistow i antysemitow. Sorry folks.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX