"Błaszczak dostał nagrodę za plażowanie". Opozycja pyta o premie i proponuje duże zmiany

Platforma Obywatelska pyta premiera Mateusza Morawieckiego o uzasadnienie wysokich nagród dla ministrów. Klub Kukiz'15 idzie jeszcze dalej i proponuje zmiany w przepisach.

PO chce poznać uzasadnienia nagród przyznanych ministrom w 2017 roku. Posłowie tej partii skierowali interpelację do premiera Mateusza Morawieckiego. Pytają o motywy i kryteria, jakimi kierowano się przyznając nagrody. 

Rzecznik partii Jan Grabiec powiedział na konferencji prasowej w Sejmie, że interpelacja ma związek z odpowiedzią na pytania o nagrody, jaką poseł PO Krzysztof Brejza uzyskał 7 lutego z kancelarii premiera. Tamta interpelacja została skierowana 13 grudnia. Z odpowiedzi, jaką otrzymał poseł PO, wynika, że ministrowie dostali od 60 do ponad 80 tysięcy złotych nagród.

PO: "Błaszczak dostał nagrodę za plażowanie" 

Poseł Mariusz Witczak pytał, jakie jest uzasadnienie "dla tak niebotycznych wydatków". "Przykładowo minister Błaszczak dostał nagrodę 82 100 zł za plażowanie, gdy kataklizm rujnował domy, za pobłażliwość wobec winnych w sprawie Stachowiaka, czy za pobłażliwość wobec nazistowskich haseł na Marszu Niepodległości" - napisał na Twitterze poseł Platformy.

Poseł Grabiec podkreślił, że dane dotyczące wynagrodzeń ministrów powinny być jawne.

Kukiz chce zlikwidować nagrody dla ministrów 

Klub Kukiz'15 poszedł krok dalej. Posłowie tej partii przygotowali projekt nowelizacji ustawy o wynagradzaniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe.

Wicemarszałek Stanisław Tyszka powiedział, że projekt likwiduje możliwość przyznawania nagród członkom rządu. 

Tyszka zaznaczył, że jego ugrupowanie nie sprzeciwia się nagradzaniu za dobrą pracę, ale - jak mówił - nie powinno mieć to miejsca, "gdy państwo jest zadłużone". W jego ocenie, powinno się natomiast otwarcie porozmawiać o podniesieniu wynagrodzeń wiceministrów.

Morawiecki o nagrodach: nic nie dzieje się po cichu

W piątek premier Mateusz Morawiecki zapewniał, że informacja o premiach dla ministrów jest dostępna dla wszystkich, a rząd niczego nie chce ukrywać. Podkreślał, że w takich sprawach "nic nie dzieje się po cichu".

O nagrody dla ministrów zapytał w interpelacji Krzysztof Brejza z PO. Z odpowiedzi, jaką uzyskał, wynika, że najwięcej pieniędzy otrzymał ówczesny szef MSWiA Mariusz Błaszczak - łącznie ponad 82 tys. złotych (brutto). Na drugim miejscu ex aequo znaleźli się wicepremier Mateusz Morawiecki oraz minister edukacji Anna Zalewska. Oboje dostali po 75 tys. złotych nagrody.

ZOBACZ TEŻ: Zawrotne 2 mln złotych nagród dla ministrów rządu Szydło. Mamy konkretne kwoty 

Przypominamy 12 miesięcy z PiS. Od kontrowersyjnej ustawy o zgromadzeniach po kłótnie z Unią Europejską

Więcej o:
Komentarze (71)
PO i Kukiz'15 o nagrodach dla ministrów Mateusza Morawieckiego
Zaloguj się
 • justas32

  Oceniono 31 razy 21

  Opozycjo - krytykowanie ich nic nie da bo są zaimpregnowani. Przy autostradach umieścić billboardy z wielkim zdjęciem brudnej świni przy korycie i podpisem "Teraz my się nachapiemy, bo nie jesteśmy z PO". Tak się robi politykę a nie wasze protesty których nikt nie słucha ...

 • fakiba

  Oceniono 24 razy 16

  Dorwali się do Polski i doją jak by to był ich ostatni dzień , a mrze przeczuwają swój koniec

 • fakiba

  Oceniono 23 razy 13

  Ojczyznę DOJNĄ racz nam panie ,

 • igaks50ks5

  Oceniono 13 razy 11

  Skur...stwo pisowskie..opluwali PO za takie premie i czesc Ministrow je oddala...ale te Szambo pisowskie? watpie....Morawecki ty zalosna Marionetko. Tracisz godnosc i honor przy tej bandzie Idiotow i zlodzieji.

 • the_incognito

  Oceniono 16 razy 10

  Uzasadnienie? Bo mogą!

 • sclavus

  Oceniono 13 razy 9

  A tymczasem, uzasadnienie jest proste (prostackie, raczej) - nie udało się przeforsować ustawy o "5000+" dla najzdolniejszych ministrów w całej Unii, to się wydłubało dwa i pół miliona zetów i obdzieliło tych 21 wspaniałych (wzięli 60% puli - resztą obdzielono "teczkonośców")
  ***
  Można śmiało założyć, że póki pisiąt, póty takich nagród!!

 • andrew-live

  Oceniono 12 razy 8

  DOJĄ ,TĄ NASZĄ OJCZYZNĘ I NAS PODATNIKÓW NA POTĘGĘ ,JAK TAM WYBORCY ,,,DOBREJ ZMIANY,,,MIAŁO BYĆ TANIE PAŃSTWO!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX