Yad Vashem zabrał głos ws. podpisanej przez Dudę ustawy. "Może dojść do wypaczenia historii"

Instytut Yad Vashem w mocnych słowach skomentował decyzję prezydenta, który podpisał i skierował do TK znowelizowaną ustawę o IPN. "Wielokrotnie ostrzegaliśmy, że może dojść do wypaczania historii" - napisano w oświadczeniu.

W specjalnym oświadczeniu ośrodek badań nad Holokaustem stwierdza, że podpisanie przez prezydenta ustawy jest “niefortunne”.

"Ta ustawa była przedmiotem dyskusji przez ostatnie półtora roku, podczas których Yad Vashem wielokrotnie ostrzegał polskie władze w sprawie wad tego prawa" - czytamy w oświadczeniu.

Yad Vashem: ustawa o IPN zagraża otwartej dyskusji

Instytut podkreślił jednocześnie, że sformułowanie "polskie obozy śmierci" jest błędne, ponieważ obozy zostały stworzone przez Niemcy. Yad Vashem twierdzi jednak, że ustawa w takim kształcie "zagraża swobodnej i otwartej dyskusji na temat roli Polaków - jednostek i grup - w prześladowaniu i mordowaniu Żydów podczas Holokaustu".

Wiceszef MSZ: "nieporozumienie"

Na temat nowelizacji mówił w środę w Sejmie wiceminister spraw zagranicznych Jan Dziedziczak. Powiedział, że emocje, które narodziły się wokół nowelizacji ustawy o IPN, są wynikiem nieporozumienia.

- Państwo polskie musi mieć narzędzie do tego, żeby skutecznie reagować na obrażanie Polski i Polaków, za wmawianie Polsce i Polakom nieprawdziwych zbrodni w okresie II wojny światowej - powiedział. Zapewnił, że polska dyplomacja robi wszystko, by wyjaśnić zagranicznym partnerom wszelkie wątpliwości dotyczące zapisów nowelizacji ustawy o IPN.

Karczewski do Polonii: ustawa o IPN "pozwoli dochodzić do prawdy". 

W związku z kontrowersjami wokół nowelizacji ustawy o IPN marszałek Senatu  Stanisław Karczewski wystosował list do środowisk polonijnych. Zaapelował o podejmowanie działań mających na celu upominanie się o prawdę historyczną i obronę dobrego imienia Polski i Polaków.

Karczewski napisał, że "od wielu lat Polacy w kraju i za granicą stykają się z krzywdzącym, niesprawiedliwym, a przede wszystkim nieprawdziwym sformułowaniem «polskie obozy śmierci» i oskarżeniami Polaków o współudział w Holocauście, które uwłaczają naszej godności i dumie narodowej". Jego zdaniem ustawa o IPN "pozwoli dochodzić do prawdy".

"Proszę o dokumentowanie i reagowanie na przejawy antypolonizmu, krzywdzące nas sformułowania i opinie. Proszę o powiadamianie naszych ambasad, konsulatów i konsulów honorowych o pomówieniach naruszających dobre imię Polski" - napisał marszałek Senatu. 

Nowelizacja ustawy o IPN

Przypomnijmy, nowelizację ustawy o IPN podpisał prezydent i jednocześnie skierował do Trybunału Konstytucyjnego. Ustawa przewiduje kary za przypisywanie państwu lub narodowi polskiemu udziału lub współudziału w zbrodniach popełnionych przez III Rzeszę.

Według władz Izraela ustawa może ograniczyć możliwość mówienia o krzywdach wyrządzonych Żydom przez Polaków. Zmiany w prawie krytykuje też Departament Stanu USA. Sekretarz stanu Rex Tillerson oświadczył, że jest rozczarowany decyzją Andrzej Dudy. Do zmian negatywnie odnosi się także Ukraina.

ZOBACZ TEŻ: Będzie odpowiedź Izraela na ustawę o IPN. Dokument zakłada karanie "pomocników nazistów"

Prezydent Andrzej Duda podjął decyzję ws. ustawy o IPN. Podpisze i wyśle do TK

Więcej o:
Komentarze (150)
Yad Vashem krytykuję decyzję Dudy ws. ustawy o IPN
Zaloguj się
 • Oceniono 9 razy 9

  „The United States is disappointed that the President of Poland has signed legislation that would impose criminal penalties for attributing Nazi crimes to the Polish state”
  tłumaczenie:
  "Stany Zjednoczone są rozczarowane, że Prezydent Polski podpisał prawo, które nakłada kary za przypisywanie nazistowskich zbrodni polskiemu państwu."
  Wniosek: Stany Zjednoczone uważają, że to Polska popełniała nazistowskie zbrodnie, a wprowadzanym prawem - wypiera się tego.

 • usera

  Oceniono 34 razy 8

  Izraelscy politycy są przekonani, że POLAK MIAŁ OBOWIĄZEK ODDAĆ ŻYCIE ZA ŻYDA łamiąc prawo ustanowione przez Niemcy, bo (według żony Boniego) „śmierć Polaka to kwestia biologiczna”, a „śmierć Żyda to tragedia”?

 • fanbeat

  Oceniono 9 razy 7

  Postawa przedstawicieli tych wszystkich instytucji żydowskich, świadczy o jednym, że to oni chcą mięć wyłączność na martyrologie i nikt im przedsiębiorstwa holokaust psuć nie będzie.

 • leszekpokuta

  Oceniono 15 razy 5

  Żydzi chcieli zrobić rozróbę. Bo jakie "zamykanie ust" może być ponad 70 lat po wojnie ? Co jeszcze nie zostało powiedziane ?
  A zresztą wyłączone są badania naukowe, a ustawa w zasadzie dotyczy tylko Polaków ?
  A największe światowe mocarstwo zajmuje się jakąś poprawką do jakiejś ustawy w peryferyjnym kraju. w dodatku ustawą dotyczącą przeszłości. Więc o co tak naprawdę chodzi ?
  Ale wiemy jedno : kto z kim trzyma i to, że USA sprzeda nas nie tylko Żydom, ale i Ukrainie !
  I każdemu - gdy tylko im się opłaci !

 • an_ma_o

  Oceniono 15 razy 5

  matko boska !!! CENZOR ZASNĄŁ? pewnie zmęczony po wczorajszym eliminowaniu komentarzy...dziś u Michnika święto można pisać PRAWDĘ O ŻYDACH

 • bambosz0

  Oceniono 17 razy 5

  wypaczaliście prawie 70 lat więc czas na wyprostowanie fałszu .Macie (mieliście kilka wieków) nauczenia się języka Polskiego by czytać ze zrozumieniem.. jeśli macie pz tym problemy sięgnijcie do Polaków-intelektualistów,pisarzy pochodzenia Żydowskiego posługujących się piękną polszczyzną by wytłumaczyli frazy dla was niezrozumiałe. Poza tym nieładnie oczerniać jedyne w rezultacie Państwo które Was przyjęło po kolejnych rugowaniach, wypędzeniach z innych dotychczasowych waszych nowych Ojczyzn.Przyzwoitość zawsze przynosi dobre rezultaty.

 • kmosb

  Oceniono 15 razy 5

  Bardzo dobrze że Prezydent podpisał tą ustawę. Od tej chwili liczą się twarde dowody i dokumenty a nie jakieś tam ględzenie i obrażenia narodu Polskiego czy też państwa Polskiego na całej arenie światowej.

 • teclaw

  Oceniono 13 razy 5

  Hahaha a jak przez ostatnie 70 lat dochodziło do "wypaczania historii" *to jakoś yad waszem nie protestowało...

 • hatteras

  Oceniono 25 razy 5

  Wielka szkoda,ze Ukraincom nie mozna wytlumaczyc ,ze UPA to bandyci ,ktorzy mordowali kobiety i dzieci,Zydom nie mozna wytlumaczyc,ze w systemie holokaustu brali tez czynny udzial sami Zydzi(to ci ktorzy jechali ostatnimi pociagami do komor gazowych) ,a nam Polakom ...i to wiekszosci !!!nie da sie wytlumaczyc ,ze nasz rodzimy "pseudokatolicyzm" nie majacy nic wspolnego ze swiatem chrzescijanskim ,od wiekow jest zrodlem naszych tragedii i nieszczesc.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX