"Parchy" i "żydowskie obozy". Prokuratura sprawdza słowa Ziemkiewicza i Wolskiego o Żydach

Warszawska prokuratura ma zbadać czy Rafał Ziemkiewicz i Marcin Wolski w swoim programie na antenie TVP Info dopuścili się znieważenia antysemickimi żartami. Postępowanie sprawdzające zostało wszczęte z urzędu.

„Prokuratura Okręgowa w Warszawie prowadzi postępowanie sprawdzające w związku wypowiedziami wymienionych redaktorów. Jak wszyscy wiedzą postępowanie sprawdzające ma na celu ustalenie czy zaistniały przesłanki i znamiona popełnienia przestępstwa z art. 257 Kodeksu Karnego” - poinformował w Sejmie zastępca Prokuratora Generalnego Robert Hernand. To odpowiedź na pytanie zadane przez posłów PO. Próbowali się dowiedzieć, czy i kiedy prokuratura zdecyduje się na wszczęcie postępowania wobec redaktorów TVP, którzy, ich zdaniem, na antenie prezentowali antysemickie wypowiedzi

Drwiny z Holocaustu

29 stycznia w programie "W tyle wizji" prowadzący Rafał Ziemkiewicz, razem z Marcinem Wolskim nawiązali do skandalu, który wybuchł w Niemczech po ujawnieniu przez media, że koncerny samochodowe testowały szkodliwość spalin na ludziach i małpach. Prowadzący program uznali za stosowne, by w tej sprawie żartobliwie nawiązać do Holocaustu.
- To taka stara niemiecka tradycja. Podpuszczamy tę rurę do komory... - zaczął Ziemkiewicz. - Nie do komory - sprecyzował Wolski - komora okazała się bardziej wydajna. To była taka metoda prób i błędów. Na początku były takie samochody, można powiedzieć - komory gazowe na kółkach.

- Ale skarżyli się Niemcy, że to długo trwa, że trzeba dobijać tych nieodgazowanych... Przeszli na lepsze technologie. Dzisiaj okazuje się: gazowanie małp... - powiedział ze śmiechem Ziemkiewicz.

W dalszej części programu Ziemkiewicz z Wolskim jeszcze stwierdzili: 

- Stosując tę terminologię na gruncie języka to możemy powiedzieć, że to nie były niemieckie ani polskie, tylko żydowskie obozy. Bo w końcu kto obsługiwał krematoria? - powiedział po tym Marcin Wolski. - No i kto w nich ginął? Żydzi - dodał Ziemkiewicz.

"Parchy" i antysemickie tweety

Dzień wcześniej Ziemkiewicz zamieścił na swoim twitterowym koncie wpis "Przez wiele lat przekonywałem rodaków, że powinniśmy Izrael wspierać. Dziś przez paru głupich względnie chciwych parchów czuję się z tym jak palant". 

Wcześniej TVP Info musiało tłumaczyć się z antysemickich komentarzy z Twittera, które pojawiły się w programie "Studio Polska". Pojawiły się przeprosiny, a stacja zapewniła, że wobec odpowiedzialnych za to pracowników "wyciągnięto konsekwencje". Wtedy prowadzący program Jacek Łęski tłumaczył, że antysemickie komentarze na pasku pojawiły się, bo "system się wieszał na moment by potem wysłać do emisji kilka kolejnych tweetów w niekontrolowany sposób". 

Kodeks kontra kodeks

Postępowanie prokuratury toczy się z urzędu, a nie jak stwierdził w Sejmie Hernand na wiosek Prokuratora Generalnego. Zgodnie z kodeksem karnym za publicznie znieważenie grupy ludności albo osoby z powodu jej przynależności narodowej, etnicznej, rasowej, wyznaniowej albo z powodu jej bezwyznaniowości grozi kara do trzech lat pozbawienia wolności.   

Zgodnie z obowiązującym w TVP kodeksem etyki "dziennikarz powinien traktować media społecznościowe jako formę publicznej wypowiedzi, mając na uwadze, że także tam reprezentuje Telewizję Polską SA. Dziennikarz nie powinien publikować w internecie żadnych informacji i opinii, których nie mógłby przedstawić na antenie".

Więcej o:
Komentarze (204)
Prokuratura bada czy Ziemkiewicz z Wolskim w TVP znieważyli Żydów
Zaloguj się
 • simona_gwizdziel

  Oceniono 50 razy 34

  Ziemkiewicz, który uważał, że nie było sensu walczyć z komuną i Wolski, I sekretarz POP. Pisowskie elity.

 • waznezdanie

  Oceniono 32 razy 24

  Po wnikliwej analizie prokurator "z nadania" uzna, że nie ma żadnych znamion czynu zakazanego i pogratuluje poczuci humoru! Taka konwencja, która u nas się przyjęła! OHYDA!!!

 • krynolinka

  Oceniono 40 razy 18

  Działalność artystyczna ? Czy może tylko manifestacja własnych poglądów politycznych. Obstawiam działalność "artystyczną" jako powód umorzenia.

 • ryyys

  Oceniono 29 razy 17

  Gdy rządzi hołota, robactwo wypełza z rynsztoka.

 • antonikarcz

  Oceniono 31 razy 17

  Kpienie z ludzi bestialsko mordowanych spalinami, a później cyklonem, w tym także z tysięcy polaków, to tylko mogło urodzić się w chorych umysłach, o poziomie podobnym do wykonawców tych potwornych rzeczy.

 • bert2407

  Oceniono 30 razy 16

  Tacy ludzie powinni natychmiast zostać zwolnieni dyscyplinarnie.To ohyda.

 • nowomysliciel2010

  Oceniono 28 razy 16

  ziemkiewicz i wolski chcą dorównać chamstwem najgorszym mendom , którzy nie wiedzą co to znaczy honor.

 • munaciello

  Oceniono 21 razy 15

  Prokuratura: nie pochwalamy, ale rozumiemy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX