Przed południem ogłoszenie decyzji, wieczorem finał. Duda podpisał ustawę o IPN

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o IPN. Jak poinformował szef jego gabinetu Krzysztof Szczerski, zgodnie z decyzją Andrzeja Dudy nowelizacja w ciągu tygodnia powinna trafić do Trybunału Konstytucyjnego.

Andrzej Duda zdecydował o losach nowelizacji ustawy o IPN, która od czwartku czekała już tylko na podpis głowy państwa. Przed południem ogłosił, że podpisze ustawę oraz skieruje ją do Trybunału Konstytucyjnego.

- Ponieważ trzeba chronić dobre imię Polski i Polaków, podjąłem decyzję, że podpiszę nowelizację ustawy o IPN. Jednocześnie skieruję ją do Trybunału Konstytucyjnego, by sprawdzono jej zgodność z konstytucją - tłumaczył Andrzej Duda.

Skieruję tę ustawę do Trybunału Konstytucyjnego w trybie następczym, aby TK zbadał zgodność tych przepisów z  art. 54 konstytucji, który mówi o wolności głoszenia swoich poglądów, a także by zbadał ją pod względem tzw. określoności przepisów prawa, czyli orzekł, czy są zgodne z art. 42 konstytucji. Każdy obywatel powinien wiedzieć, jakie czyny są karalne. Dlatego przepisy ustawy powinny być jasno sformułowane
- tłumaczył prezydent.

Kontrowersje wokół nowelizacji ustawy o IPN
 
Nowelizacja ustawy o IPN przewiduje kary za przypisywanie państwu lub narodowi polskiemu udziału lub współudziału w zbrodniach popełnionych przez III Rzeszę. Sejmuchwalił ją 26 stycznia, Senat - w nocy 31 stycznia.

Przepisy wywołały mocny sprzeciw Izraela, który obawia się, że w ten sposób  ograniczona zostanie możliwość mówienia o krzywdach wyrządzonych Żydom przez Polaków. Obawy co do ustawy wyraził nie tylko Izrael, ale też amerykański Departament Stanu czy władze Ukrainy. Nowelizacja przewiduje kary również za negowanie zbrodni popełnionych przez ukraińskich nacjonalistów.

Więcej o:
Komentarze (40)
Duda podpisał ustawę o IPN. Przed południem zapowiedział, że to zrobi
Zaloguj się
 • cmochall

  Oceniono 14 razy 10

  Teraz to dopiero rozpocznie sie zaprzeczanie lub przemilczanie faktow .

 • vomitorium1

  Oceniono 9 razy 9

  "Duda podpisał ustawę o IPN"
  typowy odruch pawłowa
  (ale kiedyś
  mu ręka uschnie)

 • vomitorium1

  Oceniono 9 razy 9

  "Ponieważ trzeba chronić dobre imię Polski i Polaków, podjąłem decyzję, że podpiszę nowelizację ustawy o IPN."
  ???
  ("dywersja
  podstępna działalność zmierzająca do zakłócenia życia politycznego i gospodarczego jakiegoś państwa"
  (za sjp.pwn pl))

 • czarna_brygada09

  Oceniono 7 razy 7

  Kwadratowe jaja: Marionetka pana Prezesa kieruje dokument nikczemności pana Prezesa do oceny atrapy TK czyli nadwornego towarzystwa adoracji pana Prezesa.

 • cmochall

  Oceniono 7 razy 7

  Nie lepiej, tradycyjnie pod oslona nocy?

 • antoszek22

  Oceniono 9 razy 7

  Historia zapamieta Dudę jako nałogowego składacza podpisów na czym popadnie a jego wyczyn z 2 grudnia 2015 kiedy udało mu się podpisać 4 krotnie nominację dla 4 sedziów ,co zrobił zanim zdążyła wejść w życie ustawa o ich wyborze z jego podpisem , przejdzie do historii jako początek ery pislamizmu w Polsce.

 • wolak_pospolity

  Oceniono 7 razy 7

  To teraz wio na narty i czekaj na wezwanie swojego pana Jarosława.

 • pyffello114

  Oceniono 9 razy 7

  Czy ktos to rozumie? Wysylajac ustawe do TK prezydent pokazuje, ze ma w sprawie jej konstytucyjnosci zastrzezenia. Majac zastrzezenia co do konstytucyjnosci ustawy, prezydent, straznik konstytucji, ja podpisuje!!! Dom wariatow,prosze Panstwa. Rozumialbym, gdyby prezydent wyslal ustawe do TK PRZED jej podpisaniem.

 • kater-11

  Oceniono 13 razy 7

  Historia zapamięta Dudę . Na zawsze zostanie tylko tym, który zawsze ........podpisywał.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX