Na chwilę przed wystąpieniem Dudy Rada Najwyższa Ukrainy wydała oświadczenie. Apelują

Nie tylko Izrael ma pretensje ws. nowelizacji ustawy o IPN. Przepisy przewidują kary również za negowanie zbrodni ukraińskich nacjonalistów. Ukraińska Rada Najwyższa wydała oświadczenie, w którym potępia ustawę.

Rada Najwyższa Ukrainy przyjęła oświadczenie, w którym potępiła nowelizację ustawy o IPN i tuż przed decyzją polskiego prezydenta zaapelowała do Andrzeja Dudy o jej zawetowanie.

We wtorek około godziny 11 Andrzej Duda zdecydował jednak, że ustawę podpisze, jednocześnie kierując ją do Trybunału Konstytucyjnego.

Ukraina wydała oświadczenie ws. nowelizacji ustawy o IPN

W dokumencie czytamy, że ukraińska Rada Najwyższa "z głębokim rozczarowaniem przyjęła nowelizację ustawy o IPN", a przyjęte przez polski Sejm i Senat prawo "otwiera drogę do manipulacji i wzmocnienia antyukraińskich tendencji w polskim społeczeństwie".

Zdaniem ukraińskich deputowanych, ustawa zawiera wykrzywione pojęcie ukraińskiego nacjonalizmu, co może umożliwić manipulacje. Jak napisano, zaniepokojenie wywołuje fakt rozwijania antyukraińskich nastrojów, a to, zdaniem ukraińskich parlamentarzystów może uderzyć w prawa i wolność niemal miliona Ukraińców przebywających w Polsce.

Jednocześnie ukraińscy deputowani nawołują w dokumencie do porozumienia i dialogu. Oksana Juryneć z parlamentarnej komisji do spraw kontaktów z Polską podczas debaty nad oświadczeniem zwróciła się do polskich parlamentarzystów. Mówiła, że naszym wspólnym zadaniem jest budowanie przyszłości. Dodała, że powrót do przeszłości nie da niczego dobrego, choć należy o tej przeszłości pamiętać.

Ukraina w nowelizacji ustawy o IPN

Nowelizacja ustawy o IPN przewiduje karę grzywny albo pozbawienia wolności do 3 lat za negowanie zbrodni ukraińskich nacjonalistów i członków ukraińskich formacji kolaborujących z Trzecią Rzeszą.

Spór na linii Warszawa – Kijów zaostrzył się wiosną 2017 roku, gdy ukraiński IPN zakazał poszukiwań i ekshumacji szczątków Polaków, którzy padli ofiarą wojen i konfliktów na terenie Ukrainy. Była to odpowiedź na demontaż pomnika UPA w Hruszowicach na Podkarpaciu.

Pożar na linii Polska-Izrael. Kryzys wywołała nowelizacja ustawy o IPN

Więcej o:
Komentarze (211)
Ukraina potępia nowelizację ustawy o IPN
Zaloguj się
 • pisyf

  Oceniono 67 razy 39

  Tym właśnie różni jest PiS od poprzednich rządów. Znaczy tym, że Ciemny Ludzie, szykuj onuce i wkładaj dupę w troki. niebawem pójdziesz umierać w okopy za Kaczyńskiego. Pożegnaj żonę, dzieci, samochód w garażu, bo nigdy ich więcej nie zobaczysz. Wybierając PiS - wybierasz wojnę i utratę wszystkiego, co masz.

 • starszy58

  Oceniono 47 razy 29

  Pisowski prokurator zdecyduje, co było prawdą, a co fałszem. No to ja się Ukraińcom nie dziwię.

 • biesczad1

  Oceniono 40 razy 28

  1939, 2019 - czy po 80. latach znów Polska będzie miała samych wrogów wokół siebie, znów będziemy osamotnieni?...
  Znów nową przypowieść wolak sobie kupi
  Że i przed szkodą, i po szkodzie głupi...

 • g.lesio

  Oceniono 41 razy 21

  Już widzę te wpisy, że banderowcy się odezwali.
  Czy takie myślenie nie jest akurat podobne bdo myślenia twórców ustawy?
  Tak wygląda uogólnianie.

 • sector23

  Oceniono 33 razy 19

  Pokażcie mi drugi taki kraj w Europie, w którym 73 lata po zakończeniu wojny ona nadal trwa "w sercach i umysłach" umiejętnie podsycana przez cwanych polityków. W efekcie Polska staje się z wolna samotną wyspą opuszczoną przez przyjaciół i sojuszników a znienawidzona przez sąsiadów.

 • siwywaldi

  Oceniono 30 razy 18

  Wczoraj pod Pałacem Prezydenckim odbyła się demonstracja, a na niej transparenty z napisem: "Zdejmij jarmułkę, podpisz ustawę."

  Oczywiście nasza policja NIE ZAUWAŻYŁA w tych transparentach (in podobnych okrzykach) żadnych treści, mogących obrażać chronionego z urzędu Prezydenta RP :-))

 • fielmon

  Oceniono 22 razy 16

  Za długo był mpokój. Stary kawaler, żądny władzy zniszczy wszystko co zbudowaliśmy. On nie zostawia po sobie nikogo, a więc po nim choćny potop.Ludzie otrząśnijcie się.

 • vincent33

  Oceniono 28 razy 16

  Całkiem możliwe, że Ukraińcy w ramach wzajamności odpowiedza teraz ustawą z której będzie wynikało, że na Cmentarzu Orląt we Lwowie leżą okupanci, których zabrania się gloryfikowac.
  Ciekawe co nam wówczas zaprroponuja nasi patrioci
  Będziemy deportować w rewanzu ukraińskich pracowników ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX