"Byłam w obozie Auschwitz-Birkenau...". Taki film trafił na profile Kancelarii Premiera

Kancelaria Premiera opublikowała w niedzielę na swoich profilach społecznościowych film zatytułowany "Świadectwo prawdy". To odpowiedź na kryzys, który powstał po uchwaleniu przez Sejm ustawy o IPN.

W kilkudziesięciosekundowym filmie "Świadectwo prawdy" (KPRM zamieściła film pod anglojęzycznym tytułem "Testimony of truth") wypowiada się 91-letnia Lucyna Adamkiewicz, była żołnierka Armii Krajowej i była więźniarka obozów Auschwitz-Birkenau i Mauthausen-Gusen. Pod filmem znalazły się również napisy w języku angielskim.

 

"To jest nie do opisania, jak byliśmy traktowani. Nie mogłam uwierzyć, jak usłyszałam, że były to "polskie obozy". Obozy są niemieckie. Gdybym mogła bić się o prawdę, to bym wyszła z laską, bo chodzę już o lasce. To, co działo się w Auschwitz, powinno być ostrzeżeniem dla wszystkich ludzi na świecie. Taka rzecz nie powinna się powtórzyć" - mówiła kobieta.

Film zakończył się planszą z hasztagiem #germandeathcamps [niemieckie obozy śmierci - red.].

"Testimony of truth" odpowiedzią na kryzys ws. ustawy o IPN

Film ukazał się w związku z kryzysem, który narósł w związku z uchwaleniem przez polski Sejm nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowym.

Zgodnie z ustawą o IPN każdy, kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne - będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech.

Taka sama kara grozi za "rażące pomniejszanie odpowiedzialności rzeczywistych sprawców tych zbrodni".

ZOBACZ TAKŻE: Nowe polskie przepisy to "negowanie Holokaustu"? Izrael ma odpowiedź na ustawę o IPN>>>

Uchwalenie ustawy spotkało się z ostrym sprzeciwem Izraela. Zaniepokojenie wyraził także między innymi amerykański Departament Stanu. Ustawa czeka na podpis prezydenta Andrzeja Dudy.

Premier bronił ustawy o IPN. "Nie będziemy ograniczać wolności debaty o Holokauście"

Więcej o:
Komentarze (257)
"Testimony of truth. Świadectwo prawdy". KPRM walczy z określeniem "polskie obozy śmierci"
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 56 razy 26

  Nikt w Polsce nie mówi o tym, że Polacy byli budowniczymi obozów śmierci. Teraz do czego pan Morawiecki będzie nas przekonywał ? Z Katyniem poleciał równo.

 • wujojano

  Oceniono 47 razy 23

  A PiS swoje o określeniu "polskie obozy śmierci", o którym nie ma ani słowa w ustawie. Jest za to zagrożenie karą trzech lat więzienia każdego, kto poza ramami publikacji stricte naukowej lub artystycznej, "wbrew faktom", tj. wbrew ich oficjalnej wykładni, będzie posądzał naród polski, tj. czyjej wypowiedzi podlegający ministrowi sprawiedliwości prokurator przypisze taki charakter.

 • zyks

  Oceniono 34 razy 20

  To wykorzystanie staruszki bezczelne, kłamliwe i nie na temat. Hańba ! Kto kwestionuje, ze to były obozy niemieckie? Panstwo Izrael? Niemcy? Temat jest zupełnie inny: czy Polacy brali udział w Holokauście? Oświadczam niniejszym, że wg. mojej wiedzy, owszem, brali.
  Jak najbardziej. Bardzo wielu. Z nienawiści lub/i dla korzyści (nagrody od okupanta, rabowanie majątku ofiar...). Byli tacy, co ratowali (z przyzwoitości, ze współczucia, bo starzy znajomi, czy przyjaciele...), ale niewspółmiernie mniej. Ponosili karę, często najwyższą. W tajemnicy, bo bali sie donosu sąsiadów, wykluczenia towarzyskiego - społecznego, pobicia, zabicia, spalenia chałupy itd. Z tych samych przyczyn milczeli o tym jeszcze długo po wojnie. Jednak najczęstszą postawą była obojętność. Zapraszam pp. prokuratorów do dyskusji na ten temat, czyli postawienia mi zarzutów. Zachowuję tu anonimowość z tych samych dokładnie przyczyn, co wówczas ratujący: w państwie PiS nikt mnie nie obroni, a jak dostanę w ryja, to organy powiedzą, że to taka jakaś bójka tylko była, nie z nienawiści i w ogóle żadnych takich. Ale przy możliwościach, jakie teraz, dzięki Dobrej Zmianie (prawnych, organizacyjnych, technicznych) dla tych organów (jawnych, tajnych i dwupłciowych) znalezienie mnie to błahostka, moment. Więc przed nimi się nie ukrywam. Szanowne Organy, zapraszam, gość w dom, Bóg w dom.

 • 41janina

  Oceniono 36 razy 18

  Jest maly problem- w ustawie nie ma mowy o "Polskich obozach zaglady" o tym nikt nie poinformowal Pani weteranki. Jest to Pisowska manipulacja - ale o czym ja wlasciwie pisze?

 • hatteras

  Oceniono 18 razy 16

  W interesie samych Zydow i tych ,ktorzy dzisiaj rzadza Izraelem jest mowienie prawdy i tylko prawdy o obozach zaglady i calym aparacie holokaustu.Nie wolno niczego ani zatajac,ani wyolbrzymiac.W 1939 100 tys Zydow walczylo w obronie Polski,100-150 tys Ukraincow, 60 tys Bialorusinow ok 6 tys polskich Niemcow walczylo i to bardzo dzielnie z najezdzca sowieckim, i nawet garstka Tatarow chlubnie zapisala sie w obronie naszej ojczyzny.Okupanci uczynili wszystko aby nas poroznic i szczuli jednych przeciw drugim w wielu przypadkach niestety odniesli sukces.

 • labeo

  Oceniono 18 razy 10

  Obecny rząd dąży aby poróżnić nie tylko Polaków między sobą, ale także innymi narodami. Francuzi, Niemcy, Amerykanie teraz Żydzi są skonfliktowani z rządem (nie z Polakami) pozostaje się zastanowić kto będzie następny? To co robi rząd to jakiś matrix w dodatku obłąkany, a symbolem tego jest słynne już głosowanie 1:27.

 • sulim01

  Oceniono 12 razy 8

  "Kto kwestionuje, ze to były obozy niemieckie? Panstwo Izrael? Niemcy? Temat jest zupełnie inny: czy Polacy brali udział w Holokauście? Oświadczam niniejszym, że wg. mojej wiedzy, owszem, brali. Jak najbardziej. Bardzo wielu."

 • artur0121

  Oceniono 12 razy 8

  pis od zawsze buduje swoją politykę na nieszczęściu innych

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX