W Katyniu mordowali Niemcy? Koszmarny błąd w anglojęzycznej wersji wystąpienia Morawieckiego

Trwa zła passa polskiego rządu. Najpierw z automatycznego tłumaczenia czwartkowego wystąpienia premiera Morawieckiego świat dowiedział się, że Żydów mordowano w polskich obozach. Kilka godzin później premier przekonywał, że w Katyniu Polacy ginęli z rąk Niemców.

W orędziu, które wyemitowano w czwartek wieczorem, premier Morawiecki mówił o nowelizacji ustawy o IPN, która wywołała najpoważniejszy kryzys dyplomatyczny od lat między Polską a Izraelem.

Premier mówił m.in.: "Obozy, w których wymordowano miliony Żydów nie były polskie". W angielskim tłumaczeniu pojawiło się zdanie o odwrotnym znaczeniu.

'Camps where millions of Jews were murdered were Polish', czyli 'Obozy, w których wymordowano miliony Żydów były polskie' - można było przeczytać w anglojęzycznych napisach. Błąd został szybko wychwycony. "Dzięki PFN cały świat dowiedział się, że Żydów mordowano w polskich obozach" - komentowano.

Błąd w wystąpieniu: Katyń jako miejsce niemieckich zbrodni  

Ale na tym nie koniec. Na kanale Kancelarii Premiera pojawiło się nagranie, w którym Mateusz Morawiecki wygłasza swoje wystąpienie po angielsku. W materiale premier jako miejsce niemieckich zbrodni razem z Mauthausen-Gusen wymienił Katyń. Nagranie z błędem szybko wycofano.

Jak podaje portal wirtualnemedia.pl, w piątek popołudniu opublikowano nagranie, w którym Morawiecki w tym fragmencie wymienia już tylko Mauthausen-Gusen.

Wiosną 1940 roku z rozkazu Stalina Rosjanie wymordowali w Katyniu blisko 22 tysiące Polaków, przedstawicieli inteligencji i oficerów wojska oraz policji. Winą za zbrodnie próbowano obciążyć Niemców. ZSRR przez 50 lat nie chciał wziąć odpowiedzialności za mord w Katyniu.

Więcej o:
Komentarze (528)
Premier Morawiecki mówi, że w Katyniu Polaków mordowali Niemcy
Zaloguj się
 • jacmenos

  Oceniono 95 razy 91

  to ten , co to maił chrystianizować Europę w oksfordzkim angielskim ? litości ...

 • def11

  Oceniono 95 razy 83

  I tak dzięki Prawej i Sprawiedliwej "dobrej zmianie" kłamstwo Katyńskie stało się prawdą..

 • takaprawda2015

  Oceniono 72 razy 62

  Sowieci tak samo mówią. Kolejny dowód na to że PiS to prosowiecka partia.

 • krynolinka

  Oceniono 68 razy 56

  „Gusen wraz z Katyniem były miejscem niemieckiego masowego mordu polskich intelektualistów"
  Pewnie pan premier uczył się o Katyniu z przedwojennych książek.

 • def11

  Oceniono 65 razy 55

  Rozumiem, że w ramach psucia relacji z państwami UE i pogorszenia współpracy z USA następuje zbliżenie z putinowską Rosją i ustawa o IPN obejmuje również sankcje za przypisywanie ZSRR sprawstwa w ...

 • rzewuski1

  Oceniono 62 razy 48

  To tylko potwierdza moje podejrzenia ze cały ten PiS działa na rzecz Rosji.

 • raz1dwa2trzy3

  Oceniono 51 razy 47

  Wiesz, Mateusz?
  Wajchę przełóż!
  podaj się do dymisji, jeśli honor ważniejszy, niż homar

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX