Departament Stanu USA znów mówi o ustawie o IPN. "Obawiamy się o relacje Polski z innymi krajami"

Ameryka nie zmienia zdania w sprawie ustawy o IPN. - Obawiamy się o nasze wzajemne relacje oraz o relacje Polski z Izraelem i innymi krajami - powiedziała rzeczniczka departamentu stanu. Dodała, że temat poruszył Rex Tillerson podczas wizyty w Polsce.

Heather Neuert podczas konferencji prasowej w Waszyngtonie przyznała, że USA ma nadzieję na analizę nowelizacji ze strony polskich władz. Rzeczniczka podkreśliła również, że dzięki temu nie ucierpią relacje Polski z USA. Ponadto poinformowała, że kwestię zmian w prawie poruszył Rex Tillerson podczas ostatniej wizyty w Warszawie. - Nie mogę podać na ten temat zbyt wielu informacji ponieważ były to prywatne rozmowy dyplomatyczne - powiedziała. Neuert dodała, że Stany Zjednoczone cały czas śledzą losy ustawy. - Będziemy kontynuować trwające rozmowy dyplomatyczne z naszymi partnerami w Polsce. Będziemy wyrażać nasze zaniepokojenie bardzo, bardzo jasno. Obawiamy się o nasze wzajemne relacje oraz o relacje Polski z Izraelem i innymi krajami - dodała.

Departament Stanu USA w swoim oświadczeniu wydanym w środę stwierdził, że zmiany w prawie o IPN zagrozi wolności słowa oraz otwartej debacie nt. holokaustu.

"Jesteśmy zaniepokojeni, że jeśli projekt ustawy wejdzie w życie, może zaszkodzić wolności słowa i dyskusji akademickiej. Wszyscy musimy być ostrożni by nie hamować dyskusji na temat Holokaustu. Wierzymy, że otwarta debata, wiedza i edukacja są najlepszymi środkami przeciwdziałania nieprecyzyjnym i bolesnym sformułowaniom." - napisano.

Więcej o:
Komentarze (173)
Departament USA krytykuje ustawę o IPN. "Obawiamy się o relacje Polski z innymi krajami"
Zaloguj się
 • def11

  Oceniono 48 razy 32

  Prezes naoglądał się rodeo, wsiadł na kota i postanowił świat ujeżdżać

 • bob_59

  Oceniono 33 razy 23

  Tyle, ile dla obrony "dobrego imienia" Polski na arenie międzynarodowej zrobił pis nie ma precedensu w naszej najnowszej historii. Kaczyński albo jest chory psychicznie, albo świadomie dąży do całkowitego skompromitowania naszego państwa i narodu...

 • acide94

  Oceniono 31 razy 17

  jarek kaczyński ma szambo zamiast mózgu po prostu, a prawdziwy problem polega na tym, że wszyscy inni w pisie też.

 • w_pis-du

  Oceniono 18 razy 16

  He, he, teraz PAD ma pewnie permanentne rozwolnienie.

 • zsm-5

  Oceniono 21 razy 15

  No i proszę. Mamy w końcu relację ze spotkania Tillersona w Polsce. Nieładnie pisiory tak kłamać.

 • tilow3

  Oceniono 23 razy 15

  Pisowcy! pomyślcie tak - a gdyby tak jak wy zachowywali się nasi sąsiedzi np. Czesi, co sądzilibyście o nich? czytając, że kładą na szalę stosunki z największą gospodarką świata. Uważacie, że wasze działania przejdą wam bez konsekwencji, tak jak to czynicie w Polsce z jej obywatelami? Naprawdę macie nie tylko Polaków, ale i cały świat za idiotów?
  Zasada jest prosta - jeśli 1. osoba ci mówi, że jesteś pijany, odpuść te gadanie, gdy 2. powie ci to samo, zacznij się zastanawiać, a gdy 3. powtórzy, uznaj, że naprawdę jesteś pijany. Najpierw Żydzi ostrzegli Polskę, wczoraj Tusk z ramienia UE, teraz USA - pisowcy! jesteście pijani!

 • coalesce

  Oceniono 11 razy 11

  >> obawiamy się o relacje Polski z innymi krajami

  Relacje z Iranem, Libanem i Syrią się poprawią.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX