Rząd próbuje gasić pożar wokół ustawy o IPN. Zaprosił dziennikarzy do muzeum

Premier Mateusz Morawiecki zaprosił korespondentów mediów zagranicznych do muzeum im. Rodziny Ulmów w Markowej - dowiedział się portal wPolityce.pl. Wizyta odbędzie się jutro. To reakcja na kryzys w relacjach Polska-Izrael w związku z ustawą o IPN.

W programie wizyty premiera Mateusza Morawieckiego i dziennikarzy zwiedzanie muzeum, a także rozmowa o stosunkach polsko-żydowskich, zarówno w czasie II wojny światowej, jak i obecnie.

Jak podaje portal Wpolityce.pl, w trakcie spotkania w Markowej premier Mateusz Morawiecki przedstawi intencje państwa polskiego w związku z nowelizacją ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Odniesie się również do kryzysu w relacjach polsko-izraelskich, który wybuchł po bardzo ostrym wystąpieniu ambasador Izraela Anny Azarii w Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Premierowi mają towarzyszyć przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej, w tym wiceprezes Mateusz Szpytma - bliski krewny rodziny Ulmów.

W 1944 r. niemieccy żandarmi zamordowali Wiktorię i Józefa Ulmów, a także szóstkę ich dzieci za ukrywanie dwóch żydowskich rodzin. Muzeum upamiętniające Polaków ratujących Żydów zostało otwarte w marcu 2016 r. Mieści się w Markowej na Podkarpaciu.

Ustawa o IPN. Założenia

Ustawa stanowi, że każdy, kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne - będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech. Taka sama kara grozi za "rażące pomniejszanie odpowiedzialności rzeczywistych sprawców tych zbrodni".

Autorzy ustawy oraz Instytut Pamięci Narodowej podkreślają, że nowelizacja nie ogranicza badań naukowych i wolności słowa, a jedynie walczy z celowym zakłamywaniem historii, bezczeszczeniem pamięci o ofiarach i hańbieniem żyjących więźniów niemieckich obozów koncentracyjnych.

W piątek u ubiegłym tygodniu nowelizację przyjął Sejm, dziś w nocy - Senat. Teraz trafi do prezydenta.

Więcej o:
Komentarze (294)
Ustawa o IPN. Mateusz Morawiecki zaprosił dziennikarzy do muzeum im. Rodziny Ulmów
Zaloguj się
 • tom_aszek

  Oceniono 53 razy 43

  "Premier Mateusz Morawiecki zaprosił korespondentów mediów zagranicznych do muzeum im. Rodziny Ulmów w Markowej"

  A powiedział im, że wprawdzie Ulmów i ukrywanych żydów zamordowali Niemcy, ale zadenuncjował ich Polak?

 • konigin

  Oceniono 48 razy 38

  "W 1944 r. niemieccy zandarmi zamordowali Wiktorie i Jozefa Ulmow oraz szostke ich dzieci za ukrywanie dwoch zydowskich rodzin", a wydal ich Polak z krwi i kosci, przedwojenny granatowy policjant Wlodzimierz Les, ktory wczesniej wzial pieniadze od tychze rodzin zydowskich w zamian za ich ochrone.

 • lecho65

  Oceniono 49 razy 33

  a może pokaże p.Rybaka jak spalił kukłę Żyda a potem ochoczo tańczył z Ziobro i Jakim na konwencji wyborczej.Ciekaw jak zachowałby się ten pan gdyby przyszło mu żyć pod okupacją i co zrobiłby ze swoich sąsiadem żydem?

 • krynolinka

  Oceniono 48 razy 32

  Jak to się mówi PiS wygrało wybory krajowe a wydaje im się, że to ogólnoświatowe były.

 • biesczad1

  Oceniono 38 razy 26

  Czego by się smoleńska sekta nie dotknęła, to i tak spierd... - mistrzowie!!!

 • def11

  Oceniono 32 razy 24

  To niech w muzeum jeszcze im powie kto wydał pomagającej Żydom rodzinę Ulmów Niemcom. Polak

 • Michał Fuk

  Oceniono 32 razy 24

  Niech premier pochwali się polskimi szmalcownikami i antysemitami! O, przepraszam, oczywiście, takich w Polsce nie było, a były tylko biedne niebożęta podpuszczone przez złych Niemców, zapewne przez dziadka Tuska.

 • basiacan

  Oceniono 33 razy 23

  A w filmie "Ucieczka z Sobiboru" jest informacja o tym jak potoczyly sie losy tych ktorym udalo sie uciec... Kilku nie mialo szans po spotkaniu z polskim chlopem!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX