Tusk przerywa milczenie i pisze o konflikcie z Izraelem. "Wypromowali to oszczerstwo na cały świat"

Donald Tusk zabrał głos w sprawie nowelizacji ustawy o IPN i konfliktu między Polską a Izraelem, który trwa od soboty. Szef RE zarzucił rządzącym, że zamiast pomóc, bardzo zaszkodzili Polsce.

Donald Tusk odniósł się do nowelizacji ustawy o IPN. Zdaniem przewodniczącego RE, politycy PiS wypromowali sformułowanie o "polskich obozach śmierci" na całym świecie.

Kto rozpowszechnia kłamliwe sformułowanie o „polskich obozach”, szkodzi dobremu imieniu i interesom Polski. Autorzy ustawy wypromowali to podłe oszczerstwo na cały świat, skutecznie jak nikt dotąd. A więc, zgodnie z ustawą...

- napisał Donald Tusk na Twitterze. Przewodniczący Rady Europejskiej odniósł się w ten sposób do konfliktu między Polską a Izraelem ws. nowelizacji ustawy o IPN, który trwa od soboty.

Nowelizacja ustawy o IPN czeka na podpis prezydenta

W nocy ze środy na czwartek Senat bez poprawek przyjął nowelizację ustawy o IPN. Za zmianami w ustawie o IPN głosowało 57 senatorów, przeciw było 23, dwóch wstrzymało się od głosu. Dokument czeka teraz na podpis prezydenta.

Nowelizacja wprowadza m.in. kary za przypisywanie narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialności lub współodpowiedzialności za zbrodnie nazistowskie z okresu II wojny światowej.

Nowelizacja wzbudziła ogromny sprzeciw ze strony izraelskich władz. Parlamentarzyści z Knesetu uważają ją za "formę negowania Holokaustu". Ustawę skrytykował też amerykański Departament Stanu, który ostrzega, że przepisy mogą mieć wpływ również na relacje amerykańsko-polskie.

Więcej o:
Komentarze (498)
Donald Tusk komentuje ustawę o IPN: Wypromowali to oszczerstwo na cały świat
Zaloguj się
 • g.lesio

  Oceniono 108 razy 90

  Niestety PiS dalej robi to co robił - występuje w dodatku niestety jeszcze w imieniu całej Polski wiec i np mnie też przeciwko całemu światu. bo Prezes uważa, że tym zyska w oczach Polaków.
  Na tym polega to wstawanie z kolan.
  Potem są skutki - przypomnę 1:27.
  Najgorsze

 • bacowa

  Oceniono 104 razy 72

  Kaczyńskiemu aktualnie pozostaje koalicja z Korea Płn i San Escobar

  Putin kilka dni temu zrobił z premierem Izraela ,,misia'' więc wydymał Jarusia jak Orban

  od dawna mówię że Kaczyński oszalał prowadząc wojne ze wszystkimi o wszystko mając sie za pępek Świata, tak jak kiedyś Adolf H. (który też uważał że jest ponad wszystkimi i nie cofnie się ani o krok)

  facet zakamuflował się na Nowogrodzkiej myśląc że to centrum Świata, swój ,,paździerz" traktując jako nietykalny (super bunkier przeciwatomowy) straciwszy kontakt z rzeczywistością

 • Lech Polak

  Oceniono 77 razy 57

  A więc zgodnie z ustawą sami siebie powinni ukarać!

 • iwanme

  Oceniono 83 razy 57

  Smutna prawda. Dotychczas o "Polskich obozach" mówili tylko dyletanci, obecnie w międzynarodowej prasie raz po raz podają przykłady Polaków współpracujących z nazistami.
  Co z tego, że był to margines jak taki obraz przesiąka do świadomości? Do tego jeszcze dyplomatyczny konflikt z Izraelem i USA.
  Putin by tego lepiej nie wymyślił...

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 64 razy 40

  Nikt tak jak PiS nie potrafił w ciągu ledwie dwóch lat zszargać imienia Polski i Polaków na świecie...
  Gdybyście jeden z drugim znali choć ze dwa, trzy główne światowe języki to proponuję wam otworzyć jakąkolwiek stacje radiową z Europy albo USA... Wszystkie one trąbia od rana o "Niepokalanie poczetym narodzie" i o nocnym głosowaniu w Senacie

 • pisyf

  Oceniono 40 razy 26

  W dwa lata PiS doprowadził Polskę na skraj wojny. Co będzie za kolejne 2 lata?
  Tylko spalona ziemia i popiół w miejscu Polski?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX