Narada w kierownictwie PiS w sprawie ustawy o IPN. Przekaz ma być jasny: ani kroku w tył

Jeszcze przed nocnym głosowaniem z Senacie na temat ustawy o IPN rozmawiało kierownictwo PiS. Jak twierdzi portal tvp.info zdecydowano, że partia rządząca nie zamierza ustępować ws. przepisów zakładających karanie za twierdzenie, że Polacy brali udział w Holokauście.

Jak podaje tvp.info w naradzie uczestniczyli najważniejsi politycy partii, oprócz prezesa Jarosław Kaczyńskiego m.in. premier Mateusz Morawiecki, duża część ministrów jego rządu, a także wiceprezesi partii i nowy szef komitetu wykonawczego Krzysztof Sobolewski.

Spotkanie odbyło się przed nocnym głosowaniem w Senacie. Za zmianami w ustawie o IPN głosowało 57 senatorów, przeciw było 23, dwóch wstrzymało się od głosu. Oznacza to, że od wejścia ustawy w życie dzieli już tylko podpis prezydenta Andrzeja Dudy.

Dziś oficjalne stanowisko rządu ws. sprawie przyjętej przez Senat w nocy ustawy ma ogłosić rząd. 

Ustawę jeszcze przed przegłosowaniem jej przez Senat skrytykował Departament Stanu USA. "Reperkusje, które wprowadza, mogą mieć wpływ na strategiczne interesy Polski, również z USA" - czytamy w oświadczeniu.

Kryzys w relacjach Polska-Izrael

W piątek Sejm przegłosował zmiany w ustawie o IPN. Nowelizacja przewiduje ściganie każdego, kto publicznie i wbrew faktom będzie przypisywał państwu lub narodowi polskiemu udział lub współudział w zbrodniach popełnionych przez III Rzeszę.

W założeniach chodziło o karanie za użycie sformułowania "polskie obozy śmierci". Proponowany kształt przepisów nie spodobał się jednak władzom Izraela, co doprowadziło w ostatnich dniach do kryzysu dyplomatycznego na linii Warszawa - Tel Awiw.

Więcej o:
Komentarze (157)
Narada w kierownictwie PiS w sprawie ustawy o IPN. Przekaz jasny: ani kroku w tył
Zaloguj się
 • plutoniczna

  Oceniono 37 razy 29

  kolejny plan PIS - PIS kontra reszta Świata.
  100 wrogów na 100-lecie niepodległości Polski.
  za chwile jedynym nieskonfliktowanym z nami sąsiadem będzie Bałtyk.

 • marymania

  Oceniono 28 razy 22

  To oczwiste, że się nie cofną. Osiągnęli założony cel czyli pogorszenie stosunków strategicznych Polski z USA. Takie było polecenie Putina.

 • warszawa1967

  Oceniono 27 razy 21

  Zwiększyły się szansę na ujawnienie treści ostatniej rozmowy Braci Szkodników.😂

 • wujojano

  Oceniono 22 razy 16

  PiS hodował nazioli, żeby mieć kogoś między sobą a ścianą po prawej stronie. Teraz sam musi się pod nią ustawić, bo się boi, że go sojusznik przelicytuje w "patriotyzmie". Przypuszczalnie chcieli Żydów zaskoczyć, stawiając ich przed faktem dokonanym, a potem udawać Greka - ale się nie udało. Sami zapędzili się w kozi róg.

 • plutoniczna

  Oceniono 19 razy 15

  tak to jest jak się prowadzi "politykę" w stylu "nie będzie świat pluł nam w twarz".

  teraz dzięki PIS świat zamiast słuchać historii o bohaterskich Polakach ocalających Żydów z Holokaustu,
  będzie słuchał o polskich szmalcownikach, #PolishDeathCamps, pogromach w Jedwabnym czy Kielcach jako o standardowych zachowaniach w Polsce.

  czy PIS jako grupa rekonstrukcyjna PRL-u, postanowiła na 50-lecie wydarzeń zrekonstruować Marzec'1968 ???

 • mirarob

  Oceniono 15 razy 13

  te rządy wprowadzą Polskę w izolację

 • norbertrabarbar

  Oceniono 20 razy 12

  Czy Hitler też mówił "ani kroku wstecz"?
  Czy tort z wafelkami był smaczny?
  Czy Rybak na konwencie Ziobry hajlował?
  Dokąd zmierza Polska?

 • hart5

  Oceniono 18 razy 12

  po nas choćby potop, dawanie posłuchu najniższym instynktom elektoratu to skrajny populizm. Władza w kraju za cenę nawet obniżenia poziomu rozwoju gospodarczego - Kaczyński o tym mówił. Ktoś zdziwiony?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX