Małgorzata Gersdorf nową szefową KRS. "Będę grabarzem tej instytucji"

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf wybrana na szefową Krajowej Rady Sądownictwa.

- Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzata Gersdorf nową Przewodniczącą Krajowej Rady Sądownictwa. Na 18 głosów otrzymała 14 głosów "za" - podał poseł PO Borys Budka.

Małgorzata Gersdorf była jedynym kandydatem. - Mam poczucie, że KRS w swoim konstytucyjnym wymiarze kończy urzędowanie. Trudno nie mieć myśli, że będę grabarzem tej instytucji, ale ktoś musiał się podjąć tego zadania. Dlatego przyjmuję to nie jako zaszczyt, ale jako obowiązek spoczywający na pierwszym prezesie SN - mówiła po wyborze.

- Trudna decyzja, trudna rola, ale Rada ma trwać do ostatniego możliwego dnia. Zmienia się Konstytucję zwykłą ustawą, łamiąc tym samym Konstytucję, ale my w poczuciu obowiązku za państwo będziemy trwać do ostatniego możliwego dnia - skomentował wybór rzecznik KRS Waldemar Żurek.

Nowego szefa trzeba było wybrać, bo w połowie stycznia - na krótko przed wejściem w życie nowelizacji ustawy o KRS - ze stanowiska zrezygnował w proteście sędzia Dariusz Zawistowski. 

Nowelizacja ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa przewiduje m.in. wybór przez Sejm 15 sędziów do KRS większością 3/5 głosów. Każdy klub mógłby wskazywać nie więcej niż dziewięciu kandydatów na członków Rady. Sędziów do KRS mogłaby zgłaszać grupa 2 tysięcy obywateli lub 25 sędziów. Do tej pory członkowie KRS byli wybierani przez środowiska sędziowskie

Andrzej Duda podpisze ustawy o KRS i Sądzie Najwyższym. Prezydent ogłosił swoją decyzję podczas konferencji prasowej

Więcej o:
Komentarze (105)
Małgorzata Gersdorf wybrana na szefową KRS
Zaloguj się
 • readme.txt

  Oceniono 28 razy 18

  Upolitycznienie nominacji sędziów i sądów w Polsce oznacza koniec demokracji. PiS za to beknie.

 • titta

  Oceniono 15 razy 9

  Skoro mozna przerwac kadencje - wynikajaca z kunstytucji - w obrebie wladzy ustawodawczej, to czy nie oznacza to tez, ze Pis moze sobie wyrzucic prezydenta kiedy zechce?
  Bolszewicki sposob pojmowania prawa.

 • swieta-panienka

  Oceniono 8 razy 6

  Coś ci się poPiSdoliło! Towarzystwo Wzajemnej Adoracji pod wezwaniem Jarosbawa Kłamczyńskiego zawsze dziewicy dopiero się rozkręca. Przejęło trybunał, przejmuje sądy. Zrobili czystki w Policji i Wojsku Polskim. Na wypadek społecznych protestów powstaje nowe ZOMO, czyli Obrona Terytorialna.
  To co się teraz dzieje może się podobać tylko idiotom lub agentom Kremla.
  A którą grupę ty reprezentujesz?

 • gdabski

  Oceniono 8 razy 6

  Dlaczego KRS jako organ konstytucyjny nie zażąda od wojska ochrony przed zamachem?

 • aronia0

  Oceniono 13 razy 5

  Jakie to smutne. Dopiero jak PIS calkowicie przejmie KRS i SN to zacznie sie "zabawa". Jak ludzie mogli w ogole glosowac na cos takiego???

 • spyderman2

  Oceniono 9 razy 5

  rozkradają Polskę pisiory. jak nic nie zostanie TW jarosław balbina z zadowoleniem se polegnie

 • iwano10

  Oceniono 10 razy 4

  No i ci z tego,że kandydatów do KRS będzie się wybierać w taki sposób?Po 1945 roku wszelkie stanowiska w tzw.''wymiarze sprawiedliwości''sprawowane były przez zaufanych ludzi ''budowniczych socjalizmu".A byli to ludzie wyjątkowi,cudownych zalet i zasad moralnych.Np.sędzia Piotrowicz,który w tym trudnym okresie,przez niektórych zawny okupacją,był aktywnym prokuratorem i członkiem PZPR a terax jest równie gorliwym członkiem,tak" -członkiem",sejmowej komisji sprawiedliwości!!!!Takich sędziów nam teraz trzeba!!!!Dobra zmiana,dobra.K....aaaaaaa!!!

 • generationnext

  Oceniono 10 razy 4

  takiej prezes to ze świeczką szukać.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX