Prezydent nie zabierał głosu, aż w końcu umieścił na Twitterze wpis. "PO wspierało nazizm"

Prezydent Andrzej Duda nie zdecydował się na oficjalne potępienie grup propagujących nazizm, które ujawnił reportaż TVN. W mediach społecznościowych umieścił jednak wpis na ten temat.

W sprawie reportażu "Superwizjera" o grupach neonazistowskich wypowiedziało się już wielu polityków ze szczytów władzy - większość z nich potępiła propagowanie totalitaryzmów i zapewniała, że nie ma przyzwolenia na tego typu zachowania i symbole.

Prezydent Andrzej Duda nie zabierał głosu w tej sprawie, ale na Twitterze podał dalej wpis Dawida Wildsteina z TVP. Publicysta przypomniał, że stowarzyszenie "Duma i Nowoczesność" zostało zarejestrowane i przyznano mu status organizacji pożytku publicznego za rządów PO. Z kolei rząd PiS zapowiedział walkę z nazistami.

Wildstein wysunął więc wniosek: "PO wspierało nazizm, a PiS z nim walczy". Prezydent podał wpis dalej, nie opatrując go żadnym komentarzem.

Twitter prezydenta Andrzeja DudyTwitter prezydenta Andrzeja Dudy twitter.com/AndrzejDuda

Na wpis Wildsteina odpowiedział jeden z autorów reportażu Bertold Kittel. Zauważył, że prokurator, który w 2009 roku oskarżał jednego z bohaterów materiału Mateusza S., został po zmianie władzy zdegradowany. Z kolei w ubiegłym miesiącu wyrok za przestępstwa z nienawiści z 2016 roku został uchylony, a sprawa umorzona. Dziennikarz przypomniał też, że zespół w MSWiA który monitorował Dumę i Nowoczesność został rozwiązany, podobnie jak Rada ds. Przeciwdziałania Dyskryminacji Rasowej przy KPRM.

"Superwizjer" o neonazistach

W sobotę "Superwizjer" wyemitował reportaż Bertolda Kittla, Piotra Wacowskiego i Anny Sobolewskiej o stowarzyszeniu "Duma i Nowoczesność". Dziennikarze za pomocą ukrytych kamer zarejestrowali jak członkowie organizacji obchodzą urodziny Adolfa Hitlera, wykonują nazistowskie gesty, są przebrani w mundury SS-manów czy Wehrmachtu.

Reportaż odbił się głośnym echem, skomentowali go m.in. premier Mateusz Morawiecki oraz minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński. Prokurator Zbigniew Ziobro polecił w sobotę Prokuratorowi Regionalnemu w Katowicach wszczęcie śledztwa w sprawie publicznego propagowania faszyzmu lub innego ustroju totalitarnego oraz posiadania przedmiotów o takiej symbolice przez organizację "Duma i Nowoczesność".

Zobacz też:

Więcej o:
Komentarze (753)
Prezydent Andrzej Duda: PO wspierało nazizm
Zaloguj się
 • antoni1967

  Oceniono 197 razy 185

  Panie Duda poprosimy o kalendarium prowokacji kiboli i narodowców jakie współorganizował sztab wyborczy niejakiego Andrzeja Dudy, może być ciekawie.

 • apolis

  Oceniono 124 razy 120

  Może Adrian zainicjował już swoją linię obrony na przyszłość: Nie jestem przestępcą konstytucyjnym, jestem niedouczonym matołem...

 • munaciello

  Oceniono 116 razy 108

  A ty, Du.po, dlaczego w 2014 nie protestowałeś, gdy rejestrowano tę organizację?
  Dlaczego nie próbowałeś dążyć do jej delegalizacji w 2015, gdy zostałeś prezydentem?
  Nie musisz, Du.po, odpowiadać.
  Wszystko jest jasne: wspierałeś nazizm.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX