Duma i Nowoczesność zrobiła zbiórkę dla zabójcy. A MSWiA zamieściło ją na stronie

Duma i Nowoczesność "zasłynęła" nie tylko ze związków z neonazistami. Stowarzyszenie zbierało też pieniądze dla Janusza Walusia, który odsiaduje wyrok za zabójstwo. Zbiórka widnieje na stronach MSWiA.

"Duma i Nowoczesność" to stowarzyszenie, do którego przeniknęli rok temu dziennikarze TVN. W minioną sobotę ujawnili swój reportaż poświęcony związkom tej organizacji z neonazistami.

Od tamtej pory działalność organizacji znalazła się pod lupą wielu dziennikarzy i polityków, a prokuratura analizuje możliwość delegalizacji "DiN".

W międzyczasie okazało się, że jedną z aktywności stowarzyszenia była m.in. publiczna zbiórka na rzecz Janusza Walusia - Polaka, który odsiaduje w RPA wyrok za morderstwo czarnoskórego lidera partii komunistycznej Chrisa Haniego w 1993 roku.

Posłowie PO przypominają, że informacja o tej zbiórce widnieje od kilku dni na oficjalnej stronie prowadzonej przez MSWiA pod nazwą "zbiorki.gov.pl".

Jest odpowiedź MSWiA: to PO zmieniła przepisy

MSWiA odpowiedziało już na ten zarzut. Resort Joachima Brudzińskiego przekonuje, że po zmianie przepisów o przeprowadzaniu zbiórek publicznych - w 2014 roku, czyli za rządów PO-PSL - ministerstwo już tylko rejestruje zbiórki, nie może ich natomiast weryfikować.

Przepisy złagodziły wymogi stawiane organizatorom. W tej sprawie Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji nie wydaje już decyzji administracyjnych dotyczących zgody na zbiórkę, a jedynie rejestruje zgłoszenia przekazywane poprzez formularz na portalu zbiorki.gov.pl

- czytamy w komunikacie. Tymczasem ustawa o przeprowadzaniu zbiórek publicznych z 2014 roku wciąż daje ministrowi możliwość ewentualnej odmowy, choć - to prawda - nie w każdym przypadku.

Szef MSWiA ma do tego prawo np. wtedy, gdy cel zbiórki jest niezgodny z prawem albo wykracza ona poza sferę zadań publicznych określoną w innej ustawie - o działalności pożytku publicznego i wolontariacie.

Kim jest Janusz Waluś?

Janusz Waluś urodził się w Zakopanem. W latach 80. wyemigrował do Afryki, gdzie razem z rodziną prowadził hutę szkła. Później pracował też jako kierowca. Przyjął południowoafrykańskie obywatelstwo i zaangażował się w działalność skrajnie prawicowych i rasistowskich organizacji.

10 kwietnia 1993 roku zastrzelił Chrisa Haniego, lidera partii komunistycznej w Republice Południowej Afryki. Waluś został skazany za to na karę śmierci, wyrok ostatecznie zmieniono jednak na dożywotnie więzienie. W 2017 roku Waluś zrzekł się obywatelstwa RPA.

"Dość szerzenia nienawiści, ksenofobii i faszyzmu". Nowoczesna składa wniosek do ABW o delegalizację stowarzyszenia "Duma i Nowoczesność"

Więcej o:
Komentarze (71)
Duma i Nowoczesność. Zbiórka dla Janusza Walusia
Zaloguj się
 • elenem

  Oceniono 33 razy 33

  W takim razie skoro ludzie z MSWiA maja problem ze zweryfikowaniem celu zbiórki i rozeznaniem kim jest Waluś, to mam propozycje- należy niezwłocznie rozwiązać MSWiA jako organ totalnie nieudolny i zbędny. Kretyni czy przestępcy udający urzędników państwowych?

 • wikal

  Oceniono 31 razy 31

  Nawet gdyby pis miało rządzić 100 lat, to każdemu potknięciu tej mafii będzie winna PO i Donald Tusk osobiście.

 • n29a

  Oceniono 26 razy 26

  Skandal. Zwykły góralenfolk, godny Ognia i reszty tej hołoty. Niech gnije w pierdlu.

  PS Jeśli całość działań z tymi całymi swastykami i resztą ferajny - z pomocą hamerykańskiej tvn - jest częścią zewnętrznej interwencji z pomocą CIA - to po rozmaitych niesnaskach z przeszłości wezmę i ich normalnie polubię, jeśli przepędzą ten durny rząd. Choć niesmak po tych 2.5 roku pozostanie.

 • yosemitesam

  Oceniono 25 razy 23

  "Resort Joachima Brudzińskiego przekonuje, że po zmianie przepisów o przeprowadzaniu zbiórek publicznych - w 2014 roku, czyli za rządów PO-PSL"

  A, więc jakiegoś marginalnego przepisu wprowadzonego przez PO zmienić się nie da, ale pogwałcić Trybunał Konstytucyjny i upartyjnić sądownictwo - bułka z masłem, co PiSiaki?

 • czechy11

  Oceniono 23 razy 23

  Prawie trzy lata rządów PiS pełna demka państwa ale nadal winna PO. Czy ci PiSiwcy i ich wyborcy się z rozumem pozamieniali?

 • 80lucjan

  Oceniono 24 razy 22

  Jakież to wybiórcze stosowanie się do prawa. Informacje dotyczące zbiórek MSWiA musi zamieszczać na swojej stronie bez weryfikacji. Ok. Czemu jednak mimo, że wyroki TK powinny być przez KPRM publikowane bez weryfikacji, to opublikowane nie zostały? Nadmienić warto, że pierwszy przepis wynika z ustawy, a drugi z Konstytucji. Drugi zatem wynika z prawa wyższej rangi. To nie przeszkadza politykom wspaniałej zmiany nie stosować się do niego.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX