Czaputowicz szykuje "nowe otwarcie". Na początek spotkanie z Timmermansem

Będzie rozmowa ministra spraw zagranicznych z wiceszefem Komisji Europejskiej. W niedzielę Jacek Czaputowicz spotka się z Fransem Timmermansem w Brukseli.

O tym, że do takiego spotkania dojdzie powiedział szef MSZ w rozmowie z korespondentami Polskiego Radia w Nowym Jorku. Jak stwierdził Czaputowicz, to część “nowego otwarcia” w relacjach Warszawy z Brukselą.

 “Chcę też zademonstrować pewną otwartość na współpracę, na wyjaśnienie naszego stanowiska. Uważam, że Polska ma w tym sporze rację, chcemy spokojnie prezentować te nasze racje. Poprosiłem o spotkanie z Fransem Timmermansem, żeby pokazać dobrą wolę, nawiązać osobiste kontakty” - stwierdził szef polskiego MSZ.

To właśnie wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans najgłośniej krytykował w ostatnim czasie Polskę w związku ze zmianami w sądownictwie, a wcześniej w Trybunale Konstytucyjnym czy mediach publicznych.

Szef polskiej dyplomacji podkreśla, że częścią zmiany tonu w relacjach Polski z Brukselą miały być też niedawne spotkania premiera Mateusza Morawieckiego z szefem Komisji Jean-Claude'em Junckerem oraz samego ministra Czaputowicza z szefem dyplomacji Niemiec.

W listopadzie ubiegłego roku Bruksela rozpoczęła przygotowania do uruchomienia przeciwko Polsce artykułu 7 unijnego traktatu. Chodzi o wysłanie wniosku do krajów członkowskich stwierdzającego poważne zagrożenie dla praworządności w Polsce. Sprawa ma związek z reformą sądownictwa. Bruksela krytykuje Polskę także za zmiany w Trybunale Konstytucyjnym i mediach publicznych oraz za to, że Polska nie przyjęła uchodźców w ramach unijnego mechanizmu relokacji.

Widmo unijnych sankcji nad Polską. Oto słynna 'opcja atomowa'

Więcej o:
Komentarze (90)
Szef MSZ spotka się z Fransem Timmermansem w Brukseli
Zaloguj się
 • chi-neng

  Oceniono 22 razy 12

  Ale tancza wokol EU po rekonstrukcji rzadu.

  Mamona, mamona, mamona...To ich 'goni'.

  Strach przed konfliktem z EU, z NIEMOZLIWOSCIA 'naprawienia go', zmusil ich do rekonstrukcji rzadu i sa w przekonaniu, ze od zaraz wszystko bedzie jak bylo, nadal.

 • czechy11

  Oceniono 13 razy 7

  PiSiwcy okazało się ze bilion prezesa to był szwindel? Ojej a wystarczy nie kraść. Europo zero ustępstw. Nie możesz przyklepać bezprawia. Albo pr wyrocznie standardów demokratycznych albo wypad. Żadnych nowy h otwarć na papierze fakty fakty fakty.

 • czechy11

  Oceniono 13 razy 7

  Nowe otwarcie to może być pakietem ustaw uchylających niekonstytucyjne ustawy o sadownictwie i ordynacji wyborczej, wywalenie z TK dublerów i Przylebskiej, wywaleniem PiSowskuch propagandzistów z TVP. Inaczej nie ma żadnego nowego otwarcia tylko oszustwo.

 • jurek4491

  Oceniono 21 razy 7

  Ha ha ha ha ha ha , ale PiSiory smalą cholewki do unijnych urzędników , przez dwa lat pluli na nich i zgrywali POTĘGĘ w Europie , mieli ich po kątach rozstawiać i co KASZANA .
  Olał ich Orban to teraz na kolanach skamlą o łaski , jesteśmy PLANKTONEM na arenie międzynarodowej , taki los naszemu krajowi zgotowała PiS da .

 • kichchi

  Oceniono 16 razy 6

  timmermans trzymaj ostro za ryj pisowskie faszystowskie pomioty

 • czechy11

  Oceniono 9 razy 5

  Wolne sądownictwo to warunek minimalny wszelkich roznow. Bez tego reżim von szukać biliona w ogródku prezesa.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX