Ryszard Czarnecki brnie w sprawie Donalda Tuska. Mimo oficjalnego dementi premiera

"Premier Bułgarii skrytykował Donalda Tuska" - stwierdził w wywiadzie wiceszef europarlamentu Ryszard Czarnecki (PiS). Problem w tym, że to nieprawda.

Ryszard Czarnecki był w poniedziałek rano gościem radiowej Trójki. Jednym z tematów rozmowy była trwająca prezydencja Bułgarii w Unii Europejskiej. Polityk PiS oświadczył wówczas, że premier tego kraju kilka dni temu skrytykował Donalda Tuska. Jak ocenił, wypowiedź Bojko Borisowa na ten temat była "jednoznaczna".

Skrytykował przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska za to, że atakuje własny kraj

- powiedział z pełnym przekonaniem Czarnecki. Kłopot w tym, że to nieprawda.

Premier Bułgarii dementuje

Całe zamieszanie wokół rzekomych słów bułgarskiego premiera miało miejsce w miniony weekend. Stało się tak za sprawą opiniotwórczego portalu Politico, który reklamował jeden ze swoich artykułów tytułem: "Bojko Borisow powiedział Donaldowi Tuskowi, by nie wtykał nosa w polską politykę".

W rzeczywistości takie słowa nie padły - Politico poprawiło swój tekst, a oficjalne dementi wystosował na Twitterze sam zainteresowany.

Nie odnosiłem się do tego i nie kwestionowałem neutralności czy bezstronności Tuska. Nie zrobiłbym tego. Zwracałem uwagę, że my jako prezydencja Rady musimy pozostać neutralni i bezstronni podczas zajmowania się procedurą artykułu 7 w sprawie Polski

- napisał Bojko Borisow. Na dowód polityk dołączył do swojego wpisu nagranie wideo z całą swoją wypowiedzią.

Bułgarska prezydencja w UE

1 stycznia 2018 roku Bułgaria objęła przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej. To dla Polski o tyle ważne, że to właśnie na tym forum zapadną dalsze decyzje dotyczące uruchomionego wobec Warszawy artykułu 7.

Zgodnie z pierwszą częścią tego artykułu, Rada UE ds. ogólnych - czyli ministrowie ds. europejskich - może za zgodą europarlamentu stwierdzić "wyraźne ryzyko poważnego naruszenia wartości" Unii Europejskiej przez dany kraj.

Potrzeba do tego co najmniej 22 z wszystkich 28 państw UE.

Więcej o:
Komentarze (210)
Ryszard Czarnecki: premier Bułgarii skrytykował Donalda Tuska
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 57 razy 47

  Wystawić gołego na mróz i dopóki nie odszczeka niech marznie..Oczywiście mam na myśli Rycharda.

 • antropoid

  Oceniono 48 razy 42

  Międzypartyjny powsinoga nr 1 z ryjem zawsze przy korycie zna się na wszystkim - jak każdy pisior.

 • acototak

  Oceniono 47 razy 41

  W sieci znalezione:

  "Oto fragment wspomnień o ojcu europosła p.Ryszarda Czarneckiego p. Henryku Czarneckim,ówczesnym studencie Wydziału Reżyserii PWSF w Łodzi.

  Tłumaczenie fragmentów wspomnień Romana Polańskiego

  ROMAN BY POLANSKI
  / wydanie w miękkiej okładce /

  First publisher in Great Britain by William Hainemann Ltd.

  First published in paperback 1985 by Pan Books Ltd, London

  Strony 124, 125

  "Zawsze uprzejmy Czarnecki ciągle starał się być popularnym w naszym gronie. Zajęło nam trochę czasu, aż odkryliśmy, że jest on nie tylko reżimowym karierowiczem ale również donosicielem.
  Prawda o Czarneckim wyszła na jaw pewnej nocy w związku z imprezą pijacką zorganizowaną przez naszego kolegę studenta, Koreańczyka.
  To były urodziny Kim’a, kiedy namówiliśmy go, żeby pozwolił nam obciąć swoje włosy „na łyso’. Chociaż Czarnecki uczestniczył w tej imprezie i też pił z nami wódkę, następnego dnia rano odwrócił się
  od nas. Prawdopodobnie obawiał się, że inny „kapuś” mógłby donieść
  o jego obecności na tej chuligańskiej i potępienia godnej imprezie, poszedł więc do rektoratu i oskarżył Andrzeja Kostenkę, że to on był inicjatorem tego wybryku. Kostenko, student wyższego roku wydziału operatorskiego, został usunięty z uczelni. Kiedy pozwolono mu wrócić do szkoły, stracił wszystkie już poprzednio zaliczone semestry i musiał rozpoczynać studia od początku.
  Wszyscy studenci, którzy wiedzieli kim naprawdę jest Czarnecki zwracali się do niego po prostu „zdrajca”, np. w stołówce mówili;
  „… podaj sól, zdrajco !”
  Sądząc po jego uprzejmym przyjęciu tego przydomku, można by nawet pomyśleć, że Czarnecki przyjmował to przezwisko jako dowód uznania.

  Strona 126

  Po polskim „przełomie” Arct i Czarnecki wykazali się znakomitym przystosowaniem do nowej sytuacji politycznej. Kiedy dotarł wreszcie
  w nasze ręce tekst słynnego przemówienia Chruszczowa, w którym demaskował zbrodnie Stalina to właśnie Arct odczytał ten tekst
  na zebraniu w szkole filmowej. Kiedy później studenci i wykładowcy,
  na jednym z łódzkich stadionów. wzięli udział w masowym wiecu

  popierającym nową politykę władz, to jednym z pryncypialnych
  i zaangażowanych mówców, był nie kto inny, jak właśnie Czarnecki, nasz stały donosiciel i partyjna „wtyczka”.
  Nie mogłem tego wytrzymać. Jak tylko skończył, podbiegłem do mikrofonu i krótko przedstawiłem charakterystykę tego mówcy, który chwilę wcześniej otrzymał tak burzliwe oklaski. Mówiłem. że to znamienne, że właśnie ci, którzy nami rządzili, a nawet nas prześladowali w tych złych czasach, teraz szybko przestawili żagle
  na wiatr przemian i odnowy.
  Chociaż moje wystąpienie było improwizowane, to było to całkiem dobre przemówienie. W efekcie, gdy tylko skończyłem kilka tysięcy słuchaczy, aż zakipiało ze złości. Czarnecki szczęśliwie uniknął linczu,
  Przeszmuglowali go w ukryciu ze stadionu". "

 • chi-neng

  Oceniono 40 razy 36

  Nie maja najmniejszego wyczucia, gdzie i kiedy przekroczyli juz od dawna wszelkie granice nienawisci, w pluciu, plugawieniu, profancji, transformacji, projekcji i podlizny w najgorszym wydaniu, pod adresem Tuska i bylych wladz.

  27 : 1

  Nigdy nie skoncza, bo tego wymaga od nich 'boski' JK, ten, ktory nimi wszystkimi trzesie i cala Polska takze.

 • plastikpiokio

  Oceniono 38 razy 32

  ten koles jest głupszy od osiołka ktorego możemy oglądac w naszej szopce ----to taki typowy kretyn z definicji w encyklopedii .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX