W TVN24 rozmowa o aborcji. Chyba nie zauważyli, że w studiu kogoś brakuje. "Ogarnijcie się!"

W politycznym programie "Kawa na ławę" w TVN24 do rozmowy o aborcji zaproszono sześciu mężczyzn. "Nie wiadomo już czy się oburzać, czy załamywać ręce" - skomentowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

W prowadzonym przez Bogdana Rymanowskiego programie o prawach kobiet, łącznie z dziennikarzem, rozmawiało siedmiu mężczyzn i ani jednej kobiety. Sprawę skomentowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk - działaczka społeczna i polityczką partii Razem, w 2016 roku umieszczona razem z Barbarą Nowacką na liście stu najważniejszych intelektualistów roku magazynu "Foreign Policy".

"Obecność kobiet w mediach to powinien być standard, niezależnie od tego, jaki temat jest aktualnie dyskutowany. Polityczki, działaczki, ekspertki, artystki, publicystki i naukowczynie - jest w polskim życiu publicznym mnóstwo kobiet, które merytorycznie i z zaangażowaniem mogą komentować tematy od polityki sejmowej po medycynę, od stosunków międzynarodowych po nowe technologie, od obronności po edukację i kulturę - napisała.

"Każda może lepiej i mądrzej niż faceci"

Jej zdaniem wszystkie zaangażowane społecznie kobiety powinny reagować oburzeniem, gdy do programów publicystycznych nie zaprasza się choć jednej kobiety. 

Ale kiedy kilka dni po tym, jak sejmowi politycy po raz kolejny pokazali, że prawa kobiet nie mają dla nich żadnego znaczenia i dzień po wielotysięcznej demonstracji przeciwko zaostrzaniu ustawy antyaborcyjnej - demonstracji, na której przez dwie godziny przemawiało kilkanaście działaczek i polityczek - jednej z największych stacji telewizyjnych nie chce się zaprosić do studia żadnej kobiety, to nie wiadomo już, czy się oburzać, czy załamywać ręce

- oburzyła się Dziemianowicz-Bąk. Przedstawiła też listę kobiet, które przemawiały na demonstracji przed Sejmem.

"Każda może podzielić się dziesiątkami historii o kobietach, którym odebrano godność i prawo do decydowania o sobie. Każda może opowiedzieć o wielogodzinnych zbiórkach podpisów pod projektem #RatujmyKobiety, który posłowie tak ochoczo przemielili w sejmowej niszczarce. Każda z nas jest w stanie powiedzieć więcej, lepiej i mądrzej niż faceci, z którymi redaktor uciął dziś sobie pogawędkę. Deklaruję, że w kontakcie z każdą z tych wspaniałych kobiet jestem gotowa Państwu pomóc - tylko skończcie już z tą maczystowską żenadą" - napisała.

Skontaktowaliśmy się z TVN24 z prośbą o komentarz. Po kilku dniach otrzymaliśmy odpowiedź od Magdaleny Belki z biura prasowego stacji. "Do studia przychodzą ci przedstawiciele partii i instytucji, którzy akurat są dostępni w danym dniu" - czytamy w e-mailu.

Sami mężczyźni o prawach kobiet

Podobna rozmowa odbyła się w "Kawie na ławę" w październiku 2016 roku. O przestrzeganiu praw kobiet również rozmawiało wtedy siedmiu mężczyzn, m.in. Joachim Brudziński, Paweł Rabiej i Marek Jakubiak. Co ciekawe, tego samego dnia w siostrzanej stacji rozmawiano o tym, jak 500+ zmieniło życie rodzin. Na ten temat rozmawiały już wyłącznie kobiety.

Polecamy też:

Więcej o:
Komentarze (326)
Aborcja. W TVN24 rozmawiało siedmiu mężczyzn
Zaloguj się
 • normalny10

  Oceniono 38 razy 26

  W TVN zebrały się jakieś samce u samca Rymanowskiego. Siedmiu podstarzałych mądrali rozprawiających o kobietach . O ich ciążach, waginach , macierzyństwie i ich odczuciach ,jako o z biologii samicach jakiegoś gatunku !!!!.... .W tym udzielając ludzkim samicom bez ich udziału "cennych i fachowych " rad , układając im co dla nich dobre ,a co złe i jak powinny żyć ..... !!!. Panie Rymanowski puknij się pan w czółko - to było prymitywne i żenujące jeszcze bardziej niż poprzednie te jakieś '" kawy na ławę "

 • anonim_ka

  Oceniono 29 razy 21

  U Arabów także faceci decydują o życiu kobiet . Młoda kobieta pod groźbą śmierci bez akceptacji ojca stryjów , braci nie może wybrać dla siebie towarzysza życia ...... lub jest zmuszona do zaślubienia starca który ja sobie kupił. Polacy sami wprowadzają ISLAMIZACJĘ... bez obecności uchodźców.

 • chi-neng

  Oceniono 34 razy 20

  Nie rozumiem, jak tym wszystkim siedmiu ‘macho – M’ nie bylo i nie jest wstyd, za branie udzialu w programie, ktory nie ma nic wspolnego z ich cialem i ciaza?

  Czy mam zrozumiec , ze w malzenstwach i domach owych siedmiu, to oni sami podejumuja decyzje dotyczace aborcji, ciazy i wszelkie inne takze? Tylko i wylacznie oni sami?

  WYGLADA NA TO, ZE W PROGRAMI UCZYSTNICZYLI SAMI 31. FEBRUARIUSY :).

  Gdzie sie podzialy wasze zony?

  Dlaczego nie bylo zaproszonych 95% kobiet i 5 % mezczyzn, do dyskusji na te tematy?

 • loneman

  Oceniono 28 razy 18

  Politycy sa chyba z kosmosu myslac, ze za kobiety beda decydowac jesli to one sa skazane na niedogodnosci ciazy, mozliwe powiklania i wychowanie tez na ich glowie mimo urlopow dla ojcow - a kolejne ustawy autorstwa zazdrosnych o seks klechow i starych babek i dziadkow smie nakazywac im cos, zabraniac i straszyc.
  Ciekaw jestem kto by reagowal na to spokojnie bedac tak obrazany i traktowany jak dziecko a gdy poroni chcialby byc obiektem podejrzen prokuratora - po "zyczliwej" informacji sasiadow, ze 'ta pani nie ma juz brzucha a nie widac jej z dzieckiem' ??

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX