Przewodniczący KRS rezygnuje z funkcji szefa Rady. Uważa nowe przepisy za niekonstytucyjne

Dariusz Zawistowski od 15 stycznia przestaje być przewodniczącym KRS. Sędzia napisał w oświadczeniu, że jego decyzja była podyktowana nowelizacją ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa.

W oświadczeniu przewodniczący podkreślił, że zrzeka się stanowiska w dniu poprzedzającym wejście w życie ustawy z 8 grudnia 2017 roku o KRS i niektórych innych ustaw. Krajowa Rada Sądownictwa uznała je za niezgodne z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej.

Rzecznik rady Waldemar Żurek poinformował, że obowiązki przewodniczącego Krajowej Rady Sądownictwa będą pełnili dwaj sędziowie wiceprzewodniczący. Dodał, że w lutym odbędzie się kolejne posiedzenie KRS i wtedy sędziowie zdecydują, jak rozwiązać tę sytuację.

- Przewodniczący nie chce czekać na wejście z życie ustawy, która uznajmy za niezgodną z konstytucją. Jak wiemy nie ma dzisiaj możliwości kontroli konstytucyjnej tych ustaw (KRS i SN - red.). Ja osobiście odbieram tę decyzję, jak znak protestu przeciwko sytuacji prawnej jaką stworzył nam ustawodawca - komentował na gorąco w TVN24 decyzję przewodniczącego KRS, rzecznik Żurek. 

Zobacz też: Andrzej Duda już wczoraj podpisał ustawy o Sądzie Najwyższym oraz Krajowej Radzie Sądownictwa

Nowelizacja ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa przewiduje między innymi wybór przez Sejm 15 sędziów do KRS większością 3/5 głosów. Każdy klub mógłby wskazywać nie więcej niż dziewięciu kandydatów na członków Rady. Sędziów do KRS mogłaby zgłaszać grupa 2 tysięcy obywateli lub 25 sędziów. Do tej pory członkowie KRS byli wybierani przez środowiska sędziowskie.

Więcej o:
Komentarze (65)
Dariusz Zawistowski od 15 stycznia przestaje być przewodniczącym KRS
Zaloguj się
 • kemor234

  Oceniono 47 razy 35

  Prawdziwi sędziowie nie chcą uczestniczyć w tym zamachu.
  Dobrze, że jeszcze tacy są. Chwała im za to.

 • state77

  Oceniono 34 razy 28

  Pewnie już są chętni na jego miejsce tacy super sędziowie jak Przyłębska. (ironia!)

 • def11

  Oceniono 28 razy 22

  I bardzo dobrze, nie można robić za listek figowy dla bolszewickich działań PiS-u, niech Kaczyński partią obsadzi wszystko, jak za PRL-u, instytucje wydmuszki.

 • g.lesio

  Oceniono 24 razy 18

  W tej chwili sądy zaczynają być powoli przybudówką władzy.
  Tak było za PRL-u tak zaczyna być i dzisiaj.
  Nieposłusznych zaczyna się odsuwać a gdy się da usuwać
  Nie dziwię się decyzji i podziwiam postawę.

 • antoszek22

  Oceniono 21 razy 17

  Przypominam że pierwszy skład pislamski do TK to paserzy
  Nic dziwnego że 2 bezpośrednich uczestników przekrętu stulecia już zmarło ze zgryzoty wcześniej a teraz trzeci który napisał ekspertyzę że wszysko jest w porządku jeśli marszałek sfałszuje uchwały a prezydent odbierze ślubowanie mimo, że ustawy którą podpisał nie ma bo nie weszła w życie

  To sie nie skończy bezkarnie, ale też skutki obejma całe państwo i bedą odczuwalne przez wiele lat.

 • crowley_666

  Oceniono 22 razy 16

  Teraz wystarczy prezesowi doopę wylizać i jakiś PISdzielec znowu do koryta+ przyspawany będzie!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX