Przewodniczący KRS rezygnuje z funkcji szefa Rady. Uważa nowe przepisy za niekonstytucyjne

Sędzia Dariusz Zawistowski, przewodniczący KRS

Sędzia Dariusz Zawistowski, przewodniczący KRS (Fot. Sławomir Kamiński)

Dariusz Zawistowski od 15 stycznia przestaje być przewodniczącym KRS. Sędzia napisał w oświadczeniu, że jego decyzja była podyktowana nowelizacją ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa.

W oświadczeniu przewodniczący podkreślił, że zrzeka się stanowiska w dniu poprzedzającym wejście w życie ustawy z 8 grudnia 2017 roku o KRS i niektórych innych ustaw. Krajowa Rada Sądownictwa uznała je za niezgodne z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej.

Rzecznik rady Waldemar Żurek poinformował, że obowiązki przewodniczącego Krajowej Rady Sądownictwa będą pełnili dwaj sędziowie wiceprzewodniczący. Dodał, że w lutym odbędzie się kolejne posiedzenie KRS i wtedy sędziowie zdecydują, jak rozwiązać tę sytuację.

- Przewodniczący nie chce czekać na wejście z życie ustawy, która uznajmy za niezgodną z konstytucją. Jak wiemy nie ma dzisiaj możliwości kontroli konstytucyjnej tych ustaw (KRS i SN - red.). Ja osobiście odbieram tę decyzję, jak znak protestu przeciwko sytuacji prawnej jaką stworzył nam ustawodawca - komentował na gorąco w TVN24 decyzję przewodniczącego KRS, rzecznik Żurek. 

Zobacz też: Andrzej Duda już wczoraj podpisał ustawy o Sądzie Najwyższym oraz Krajowej Radzie Sądownictwa

Nowelizacja ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa przewiduje między innymi wybór przez Sejm 15 sędziów do KRS większością 3/5 głosów. Każdy klub mógłby wskazywać nie więcej niż dziewięciu kandydatów na członków Rady. Sędziów do KRS mogłaby zgłaszać grupa 2 tysięcy obywateli lub 25 sędziów. Do tej pory członkowie KRS byli wybierani przez środowiska sędziowskie.

Zobacz także
 • 15.10.2018 r. Kolejka osób chcących dopisać się do rejestru wyborców Tysiące nowych wyborców dopisanych w stolicy. Mnożą się teorie spiskowe. Jest wyjaśnienie
 • Witryna spalonego sklepu oklejona plakatami Plakaty kandydatów PiS zawisły na zgliszczach podpalonego sklepu. "Brak empatii"
 • Samolot z Melanią Trump przerywa lot i zawraca do bazy. Na pokładzie 'dym i zapach spalenizny' Samolot z Melanią Trump przerywa lot i zawraca do bazy. Na pokładzie "dym i zapach spalenizny"
Komentarze (65)
Dariusz Zawistowski od 15 stycznia przestaje być przewodniczącym KRS
Zaloguj się
 • kemor234

  Oceniono 47 razy 35

  Prawdziwi sędziowie nie chcą uczestniczyć w tym zamachu.
  Dobrze, że jeszcze tacy są. Chwała im za to.

 • state77

  Oceniono 34 razy 28

  Pewnie już są chętni na jego miejsce tacy super sędziowie jak Przyłębska. (ironia!)

 • def11

  Oceniono 28 razy 22

  I bardzo dobrze, nie można robić za listek figowy dla bolszewickich działań PiS-u, niech Kaczyński partią obsadzi wszystko, jak za PRL-u, instytucje wydmuszki.

 • g.lesio

  Oceniono 24 razy 18

  W tej chwili sądy zaczynają być powoli przybudówką władzy.
  Tak było za PRL-u tak zaczyna być i dzisiaj.
  Nieposłusznych zaczyna się odsuwać a gdy się da usuwać
  Nie dziwię się decyzji i podziwiam postawę.

 • antoszek22

  Oceniono 21 razy 17

  Przypominam że pierwszy skład pislamski do TK to paserzy
  Nic dziwnego że 2 bezpośrednich uczestników przekrętu stulecia już zmarło ze zgryzoty wcześniej a teraz trzeci który napisał ekspertyzę że wszysko jest w porządku jeśli marszałek sfałszuje uchwały a prezydent odbierze ślubowanie mimo, że ustawy którą podpisał nie ma bo nie weszła w życie

  To sie nie skończy bezkarnie, ale też skutki obejma całe państwo i bedą odczuwalne przez wiele lat.

 • crowley_666

  Oceniono 22 razy 16

  Teraz wystarczy prezesowi doopę wylizać i jakiś PISdzielec znowu do koryta+ przyspawany będzie!!

 • mozart

  Oceniono 19 razy 13

  Moralnie ma rację, tylko że teraz zastąpi go jakiś PiS-dzielski sukinsyn.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje