Nowoczesna i PO w kryzysie po głosowaniach ws. aborcji. Nowe fakty wychodzą na jaw

Wyrzucenie Marka Biernackiego i dwójki posłów z PO, groźby odejścia kilku posłów z Nowoczesnej i kary dla parlamentarzystów to nie koniec politycznej burzy. Na jaw wychodzą nowe fakty w sprawie głosowań, które - w opinii części komentatorów - pogrążają opozycję.

Marek Biernacki, jeden z najbardziej doświadczonych polityków PO został wyrzucony za burtę po głosowaniu w sprawie aborcji. Zagłosował w środę za projektem zaostrzającym prawo ("Zatrzymaj Aborcję") oraz przeciwko projektowi liberalizującemu jej zasady ("Ratujmy Kobiety"). Przeprowadzone przez zarząd PO czystki w szeregach partii, odbiły się szerokim echem w środowisku politycznym. Głowami za brak udziału lub głosowanie przeciwko projektowi zapłacili też Joanna Fabisiak oraz Jacek Tomczyk.

Nowoczesna wiedziała?

Kary spadły też na posłów Nowoczesnej, choć w tej partii ograniczono się do konsekwencji finansowych za brak obecności w czasie głosowania nad ważnym projektem obywatelskim.

RMF FM ujawnia kulisy. Według informacji reportera, kierownictwo Nowoczesnej zostało powiadomione przed środowym głosowaniem o stanowisku trójki swoich posłów: Marka Sowy, Pawła Pudłowskiego oraz Elżbiety Stępień. Mieli oni poinformować władze partii, że będą przeciwni projektowi ustawy.

Radio podało, że Katarzyna Lubnauer oraz Kamila Gasiuk-Pihowicz miały namówić trójkę posłów, by w ogóle nie brali udziału w głosowaniu. Kierownictwo uważało, że sprzeciw wobec projektu "Ratujmy kobiety" spotkałby się z gorszym odbiorem niż niegłosowanie. Nie sądzono, że w ślad za tą trójką pójdą także inni posłowie. Łącznie w środowym głosowaniu nie wzięło udziału 28 posłów PO i Nowoczesnej. 11 osób z Nowoczesnej ma zapłacić po tysiąc złotych na cele charytatywne. Wręczono im również nagany.

Część posłów tej partii, rozgoryczona postawą kolegów, zagroziła odejściem. Troje posłów Nowoczesnej na razie zawiesiło swoje członkostwo w klubie na miesiąc. - Zapisałam się do partii Nowoczesna, a nie do partii Średniowieczna - oświadczyła jedna z nich, Joanna Scheuring-Wielgus.

Marek Biernacki "zaskoczony"

W kryzysie jest też PO. Wspomniany już wcześniej Marek Biernacki o utracie miejsca w szeregach Platformy dowiedział się w rozmowie z "Gazetą Wyborczą". Polityk nie krył zaskoczenia. Zapewniał, że wewnątrz PO nigdy nie istniała żadna dyscyplina w głosowaniach światopoglądowych, a sam zagłosował zgodnie ze swoim sumieniem. Teraz musi pożegnać się z partią, z którą był związany od 2002 roku. 

Marek Biernacki w latach 1999-2001 był ministrem spraw wewnętrznych i administracji, a w latach 2013-2014 piastował urząd ministra sprawiedliwości. W latach 80. był podziemnym działaczem „Solidarności”, a od 1991 był likwidatorem majątku PZPR w Gdańsku.

Polecamy też: 

 

"Zapisywałam się do partii Nowoczesna, a nie Średniowieczna". Troje posłów Nowoczesnej zawiesiło swoje członkostwo

Więcej o:
Komentarze (381)
Marek Biernacki, Joanna Fabisiak poza PO. Nowoczesna w kryzysie
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 98 razy 80

  Te ich światopoglądy to się kurcze zmieniają w zależności z jakiej listy do sejmu wchodzą. Ale i tak ostro i od lat wszyscy leżą plackiem przed kościołem i chętnie naszą kasę koloratkom rozdają.

 • sztucznypolak

  Oceniono 77 razy 65

  Czy oni sa idiotami:
  - po pierwsze, wiedzieli do jakiej partii wstepuja
  - po drugie, chodzilo o skierowanie obywatelskiego projektu do dalszych prac
  To jawne lekcewazenie wyborcow.
  Jako wasz wyborca (nigdy wiecej) mam uprzejma prosbe:
  wypie...jcie z Sejmu!

 • jael53

  Oceniono 54 razy 42

  A młodym, dla których początek XXI w. to stare dzieje, wmawiano jakieś pryncypialne różnice między PiS, PO i Nowoczesną. Teraz trudno na to będzie nabrać nawet maturzystów.

 • berek-oberek

  Oceniono 48 razy 38

  Przestańcie histeryzować. Powstała przestrzeń na nową partię polityczną, trzeba ja wykorzystać, i to szybko bo niespodziewane, połączone wybory parlamentarne i samorządowe są już tuż tuż.

 • dihydrogen_monoxide

  Oceniono 29 razy 27

  Każdy tego typu artykuł powinien zaczynać się od przypomnienia listy nazwisk głosujących za przyjęciem konkordatu w 1998r. Dla ułatwienia, można pominąć zmarłych. Przypomnę, że nie tylko pan Biernacki i pani Fabisiak poparli wówczas konkordat. Pan Schetyna też był za. I pan Szejnfed. Kogo tam jeszcze mamy? A no panowie Balcerowicz i Braun, jak również Lityński czy Onyszkiewicz. No i oczywiście pan europoseł Lewandowski i senator Borusewicz. Nazwisk nadal aktywnych i udających liberalnych jest więcej, ale nie chce mi się więcej pisać.

 • 45halszka

  Oceniono 37 razy 25

  Biernacki zawsze był sercem i duchem w PIS, chyba nawet do PO przeszedł z pis .

 • pazdziernik1917

  Oceniono 51 razy 21

  Opozycja w swoim aborcyjnym amoku dokonała rzeczy wydawałoby się niemożliwej - sama się abortowała...

 • def11

  Oceniono 35 razy 19

  Trzeba popatrzeć na to pragmatycznie. Kaczyński, by móc grać na zwłokę, mieszać i rozgrywać strony, chciał dwa projekty w komisji, stąd głosował za. Będzie miał jeden "średniowieczny", będzie musiał się wić, naciskany przez Kościół i fanatyczne antyaborcyjne środowiska będzie musiał odkryć karty, co przed wyborami, nie dobre, nie dobre :)
  A sam projekt "Ratujmy Kobiety" nie miał najmniejszych szans by ciałem się stać w tym parlamencie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX