"Wiadomości" już ustaliły, kto stoi za awaryjnym lądowaniem na Okęciu. Nie było to trudne

Awaryjne lądowanie samolotu Bombardier Q-400 LOT-u na warszawskim Lotnisku Chopina doczekało się osobnego materiału w "Wiadomościach" TVP. Bohaterem historii nieoczekiwanie został... były premier Donald Tusk.

"Wiadomości" TVP przypomniały, że do awaryjnego lądowania doszło w środę wieczorem. Informację uzupełniono o dzisiejsze wstępne ustalenia dotyczące przyczyn zdarzenia. Według Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych najpewniej zawiodła goleń przedniego podwozia.

Reporter "Wiadomości" podkreślił, że maszyny typu Bombardier są znane ze swej awaryjności. "W 2007 roku skandynawskie linie lotnicze na stałe wycofały z użytkowania wszystkie 27 samolotów tego typu" - zaznaczył autor materiału.

Mimo to pięć lat później - w 2012 roku - rząd Platformy Obywatelskiej i PSL wyraził zgodę na kupno przez Eurolot ośmiu bombardierów Q-400

- podkreślono, pokazując jednocześnie archiwalne zdjęcia z byłym premierem Donaldem Tuskiem na pokładzie jednej z takich maszyn. Dalej "Wiadomości" TVP stwierdziły, że samoloty trafiły wówczas do polskiego przewoźnika "bez przetargu za 400 milionów złotych, mimo wiedzy o awaryjności maszyn".

Na zakończenie materiału zapewniono, że LOT "w trybie pilnym zlecił przegląd techniczny wszystkich pozostałych 9 bombardierów Q400, które ma swojej flocie".

Awaryjne lądowanie na Chopina

Do awaryjnego lądowania na Lotnisku Chopina doszło po godz. 19. Problemy miał wówczas samolot Bombardier Q-400 lecący do stolicy z Krakowa. Na pokładzie było 59 osób plus cztery osoby załogi - nikomu nic się nie stało. Jedna osoba trafiła do szpitala "z powodu stresu".

Okoliczności zdarzenia bada już Państwowa Komisja Badania Wypadków Lotniczych. Wstępny raport na ten temat ma być gotowy w ciągu 30 dni. Przewodniczący komisji nie chciał komentować informacji, że w podwoziu samolotu wybuchł pożar.

- Powiem tak: nie potwierdzę, nie zaprzeczę - odpowiedział pułkownik Andrzej Lewandowski. Dodał, że problem z podwoziem załoga zgłosiła już w trakcie lotu.

Czarny. Quiz wiedzy ogólnej
1/15Zawiszę Czarnego, słynnego polskiego rycerza, odnajdziemy na obrazie Jana Matejki:
Zobacz także
 • Głosowanie nad uchwałą antysmogową Smog we Wrocławiu, 2018-10-24. Sprawdź jakość powietrza w mieście
 • Smog w Szczecinie, 2018-10-24. Sprawdź jakość powietrza w mieście
 • Pogoda na środę: deszcz i silny wiatr. IMGW wydał ostrzeżenia dla całego kraju Pogoda w środę: deszcz, maksymalnie 11 stopni. IMGW ostrzega przed silnym wiatrem
Komentarze (394)
Wiadomości TVP: Tusk zamówił bombardiery
Zaloguj się
 • kurdupel0

  Oceniono 130 razy 114

  takich po...bów jak dziennikarze tvppis to ,ze świeczką po całym świecie można szukać i tak się nie znajdą nigdzie oprócz polski

 • domarko1

  Oceniono 118 razy 108

  A śmigłowce, które kupił antoni maciorowicz nie miały dotąd żadnej awarii.

 • kaplan.raka.odbytu

  Oceniono 97 razy 77

  Oczywiście spece z TVP nie zauważyli, że portfel zamówień na Q400 ciągle rośnie. Że na rynku nie było żadnej innej maszyny o takiej specyfikacji. Że akurat SASowi zarzucano zbyt pobieżny serwis Q400. I tego, że raz władza robiła to, czego się od niej oczekuje - nie wpie*rzała się w rzeczy, na których się nie zna, tylko ufała ludziom, którzy mają pojęcie o tym, czym się zajmują (podobnie, jak premier Belka nie oponował, kiedy Lot wybrał B787 zamiast A350, choć były naciski na tę drugą maszynę).

 • raz1dwa2trzy3

  Oceniono 73 razy 63

  pewnie kiedyś mogłem się z tego śmiać.
  Ale jest nieetycznym, wyśmiewanie się z idiotów.
  Nawet, jeśli tymi idiotami są kreatury z TVP.

 • dziadekjam

  Oceniono 62 razy 52

  - podkreślono, pokazując jednocześnie archiwalne zdjęcia z byłym premierem Donaldem Tuskiem na pokładzie jednej z takich maszyn. Dalej "Wiadomości" TVP stwierdziły, że samoloty trafiły wówczas do polskiego przewoźnika "bez przetargu za 400 milionów złotych, mimo wiedzy o awaryjności maszyn".
  =====================================================================
  Ten Tusk to jakiś kamikadze. Kazał kupić awaryjne samoloty którymi sam latał...:-)

 • lumpior

  Oceniono 58 razy 50

  Spec Macior wszystka wyśledzi,moher w ekstazie,

 • miromaz

  Oceniono 53 razy 47

  A swoją drogą, jak was Suweren przegoni, macie rewelacyjne CV by pracować w Korei Północnej, Kim Dzong Un nie może sie doczekać.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje