Kto stoi za projektem, który ogranicza aborcję? Czołowi politycy PO nie mają zielonego pojęcia

Sejm skierował do dalszych prac projekt zaostrzający przepisy dotyczące aborcji. Zagłosowała za nim m.in. trójka wyrzuconych już z PO posłów. Kłopot w tym, że władze Platformy nie mają pojęcia, czyj to był projekt.

Dwa środowe głosowania dotyczące zmian w ustawie aborcyjnej wywołały w opozycji prawdziwe trzęsienie. Ostatecznie do prac w komisji skierowano obywatelski projekt pod hasłem "Zatrzymaj Aborcję", przepadł natomiast projekt pod nazwą "Ratujmy Kobiety".

Za dalszymi pracami nad pierwszym z tych projektów zagłosowała w środę trójka konserwatywnych posłów PO. Dzień później decyzją władz partii Joanna Fabisiak, Marek Biernacki oraz Jacek Tomczak pożegnali się z Platformą.

"Będziemy bronić Polaków przed nieludzkimi projektami radykałów, takimi jak ten Ordo Iuris" - zapewnił na Twitterze lider PO Grzegorz Schetyna. Kłopot w tym, że projekt "Zatrzymaj aborcję" prezentował w Sejmie ktoś inny.

Podobny błąd popełnili także inni politycy PO, w tym Rafał Trzaskowski. "Zarząd PO wyrzucił z partii 3 posłów, którzy zagłosowali za przesłaniem do dalszych prac projektu Ordo Iuris" - napisał kandydat na prezydenta Warszawy.

"To nie jest projekt Ordo Iuris" - przypomniała mu na Twitterze dziennikarka Polsat News Dominika Długosz.

Czym jest Ordo Iuris?

Skierowany do dalszych prac projekt "Zatrzymaj Aborcję" został przygotowany przez obywatelski komitet, który reprezentowała w środę w Sejmie Kaja Godek - znana antyaborcyjna działaczka z Fundacji Pro – Prawo do Życia,

Ordo Iuris to z kolei konserwatywny instytut prawny, którego projekt pod hasłem "Stop Aborcji" trafił do Sejmu, ale jesienią 2016 roku. Tamta ustawa - również obywatelska - zakładała całkowity zakaz przerywania ciąży oraz kary dla kobiet, które mimo wszystko zdecydują się na aborcję.

W proteście przeciwko temu projektowi zorganizowano wówczas Ogólnopolski Strajk Kobiet, którego kulminacją był tzw. Czarny Poniedziałek.

Więcej o:
Komentarze (51)
PO nie wie, kto stoi za projektem ws. aborcji
Zaloguj się
 • Oceniono 28 razy 18

  To ze godek urodzila niepełnosprawne dziecko nie znaczy ze teraz musza cierpiec wszystkie kobiety.

 • justas32

  Oceniono 26 razy 14

  Mam pytanie do Ordo Iuris. Macie jakiś dowód na istnienie boga ? Nie ? To spieprz...cie ...

 • brukselski_urzedas

  Oceniono 18 razy 12

  mojepanstwo peel mowi, ze Pani Godek ma jeszcze posade w radzie nazdroczej panstowej spolki. Fajny uklad, uzyteczny.

 • Oceniono 12 razy 10

  Zachowanie posłów podczas głosowania nad projektem "Ratujmy kobiety" mnie nie zdziwiło. Zawsze znajdzie się kilku posłów,dla których katolickie sumienie jest ważniejsze od zdania wyborców, od szacunku dla inicjatywy obywatelskiej. Warto mieć świadomość tego, że ruchy "pro-life" oszukują i manipulują opinią społeczną, odwołują się do emocji, kłamią w kwestii interpretacji prawa, powołują się na obowiązki religijne, organizują nagonkę na lekarzy i polityków popierających obecne rozwiązania prawne w kwestii aborcji. Posłowie są szantażowani emocjonalnie. Nie piszę tego, po to, aby kogokolwiek usprawiedliwić. Rozumiem strach tych ludzi przed opinią społeczną w ich regionach. W Polsce istnieje przyzwolenie społeczne na terror sumienia religijnego w przestrzeni publicznej. Religia staje się ważniejsza niż prawa obywatelskie,zapobieganie nieszczęściom i ludzka wolność. Zaskoczyło mnie jednak tchórzostwo kilku posłów Platformy i Nowoczesnej, którzy będąc na sali nie brali udziału w głosowaniu. Nie wykonali obowiązku parlamentarzysty - głosowanie to ich praca, za którą płacą wyborcy. Nowoczesna ukarała tych posłów naganą i karą finansową 1000 zł na cele charytatywne
  ://izakrzyczkowska.blogspot.com/2018/01/blog-post.

 • kuba161048

  Oceniono 16 razy 10

  (kto stoi za projektem , który ogranicza aborcję ) - CIEMNOTA.

 • state77

  Oceniono 15 razy 9

  Jak to kto? Watykan!!! W Watykanie mieszka 800 klechów. Skąd oni mają kasę na to wszystko? Dzieciaki muszą się rodzić, bo jak powiedział Kaczyński trzeba je chrzcić, a chrzest to kasa, a potem pogrzeb, a to też kasa.

 • vito60

  Oceniono 14 razy 8

  To jest projekt ordo luris, nie ważne kto go zgłosił.

 • yuo7leo9

  Oceniono 13 razy 7

  Ordo Juris konserwatywna??? Toż to czysty faszyzm! Dokładnie taki, jaki zafundowała Opus Dei Hiszpanii w latach 1936-1978

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX