Trzęsienie ziemi w opozycji. PO wyrzuca posłów. Nowoczesna zamyka swoim usta

Troje członków klubu PO zostało wykluczonych z partii - poinformował rzecznik Jan Grabiec. To kara za niedotrzymanie dyscypliny partyjnej w głosowaniu nad obywatelskim projektem Ratujmy Kobiety. Także w Nowoczesnej po głosowaniu doszło do sporów i chaosu w klubie.

- Jednomyślnie podjęto dwie decyzje - mówił na konferencji w Sejmie rzecznik PO Jan Grabiec. - Po pierwsze wykluczono z Platformy Obywatelskiej troje posłów, którzy zagłosowali sprzecznie z dyscypliną, ustaloną przez zarząd krajowy - wyjaśnił. 

Wykluczeni posłowie to Joanna Fabisiak, Marek Biernacki i Jacek Tomczak. 

- Ci posłowie nie są członkami Platformy Obywatelskiej. Naruszyli dyscyplinę - podkreślił Grabiec. Jak dodał, zarząd zdecydował też w sprawie posłów, którzy nie uczestniczyli w głosowaniu mimo, że byli w Sejmie. - Zarząd rekomenduje wniosek o ukaranie tych posłów zgodnie z katalogiem kar w regulaminie klubu - powiedział rzecznik. Dodał, że decyzję o karach podejmie prezydium klubu PO. - Sprawy będą badane indywidualnie - dodał.

Wczoraj 28 posłów PO i Nowoczesnej nie zagłosowało nad projektem "Ratujmy kobiety", choć jeszcze kilkanaście minut wcześniej brali udział w głosowaniach. W Platformie były też trzy osoby, które głosowały za odrzuceniem projektu. Przeciwni odrzuceniu byli niektórzy posłowie PiS, jednak zabrakło 9 głosów, by trafił on do komisji.

Niektórzy dziennikarze już skrytykowali decyzję PO. "Tzn. Platforma wyrzuciła 3 posłów, którzy zagłosowali przeciw zgodnie z sumieniem i programem PO (zachowanie kompromisu), ale będzie trzymać 18, którzy udawali, że ich nie ma? Spoko. I tak umiem liczyć 18 to więcej niż 3" - napisała Dominika Długosz.

Nowoczesna zamyka posłom usta....

Także w Nowoczesnej po głosowaniu doszło do sporów i chaosu w klubie. Nowoczesna na posiedzeniu klubu zdecydowała o ukaraniu niegłosujących posłów grzywną w wysokości 1000 złotych i naganą. Zdecydowano też o powołaniu rzecznika dyscypliny klubowej.

W próbie opanowania sytuacji partia zdaje się zamykać usta własnym posłom. Radio RMF FM podaje, przewodnicząca klubu Kamila Gasiuk-Pihowicz wydała swoim posłom "zakaz wypowiedzi medialnych". Ma on nie dotyczyć szefowej partii Katarzyny Lubnauer, Witolda Zembaczyńskiego, Piotra Misiły i Gasiuk-Pihowicz.

"Rzeczpospolita" podaje, że sześcioro zapowiedziało, że rozważają odejście z klubu. Chodzi o Joannę Scheuring-Wielgus, Adama Szłapkę, Paulinę Hennig-Kloskę, Monikę Rosę, Krzysztofa Mieszkowskiego i Joannę Schmidt. To posłowie, którzy głosowali za dalszymi pracami nad projektem i brali udział w debacie. 

... część zawiesiła swoje członkostwo

Troje posłów Nowoczesnej na razie zawiesiło swoje członkostwo w klubie na miesiąc. To Joanna Scheuring-Wielgus, Joanna Schmidt oraz Krzysztof Mieszkowski. Na konferencji mówili, że - choć zapowiedzieli odejście - to "chcą dać szansę" koleżankom i kolegom z partii.

- Chcę dać miesiąc na przemyślenie swoich błędnych decyzji, na wrócenie do wartości, których przestrzegaliśmy. Podjęłam decyzję, aby w sposób symboliczny zawiesić swoje członkostwo w Nowoczesnej - powiedziała Scheuring-Wielgus. Wezwała do dyskusji "po co powstała Nowoczesna". 

W międzyczasie PAP nieoficjalnie podała, że jeden z ukaranych posłów - Adam Cyrański - zrezygnował z członkostwa w Nowoczesnej.

Więcej o:
Komentarze (457)
Trzęsienie ziemi w opozycji. PO wyrzuca posłów. Nowoczesna zamyka swoim usta
Zaloguj się
 • jpy1

  Oceniono 87 razy 75

  Kaczor, droga opozycjo, rozegrał was jak gó...arzy. Nie dość, że sam zagłosował za dalszym procedowaniem wniosku (wiedząc że nie będzie większości), to jeszcze osłabił was, droga, żałosna opozycjo, uszczuplając wasze szeregi. Jesteście patałachami i tyle.

 • krynolinka

  Oceniono 66 razy 46

  Gdy będzie głosowanie nad ewentualnym podniesieniem diet poselskich to frekwencja będzie na sali parlamentarnej lepsza niż na sylwku w Zakopcu.

 • whufan

  Oceniono 59 razy 39

  Dobra decyzja.
  Won do PiSu, gdzie i tak było już całym sercem, a właściwie portfelem.

 • prinsik

  Oceniono 40 razy 30

  I bardzo dobrze, przynajmiej reakcja szybka i prawidłowa.
  Jednak smród po tym głosowaniu jest wyjątkowo przykry.
  Najgorsze, że powietrze skażono na własne żadanie.

 • montezuma1234

  Oceniono 38 razy 24

  Troche przeczyszczono PO z pseudogowinów.

 • montezuma1234

  Oceniono 40 razy 22

  Po co ci posłowie zapisali sie do tych partii? chyba dla kasy, bo nie dla programu i utożsamiania się z nim.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX