Nowoczesna ukarała posłów, którzy nie głosowali ws. aborcji. 6 chce odejść z partii

Zarząd PO ma zająć się posłami, którzy złamali dyscyplinę partyjną ws. głosowania nad aborcją. Z kolei Nowoczesna ukarała niesubordynowanych posłów grzywną w wysokości 1000 złotych. Teraz sześcioro członków N. deklaruje chęć odejścia z partii.

28 posłów PO i Nowoczesnej nie zagłosowało nad projektem "Ratujmy kobiety", choć jeszcze kilkanaście minut wcześniej brali udział w głosowaniach. W Platformie były też trzy osoby, które głosowały za odrzuceniem projektu. 

Poseł PO Rafał Trzaskowski podał na Twitterze, że w sprawie aborcji w partii została zarządzona dyscyplina. "Niestety niektóre nasze koleżanki i koledzy ją złamali. Naszym obowiązkiem było pozwolić na pracę nad projektem broniącym praw kobiet. Obecnie Sejm będzie pracował tylko nad projektem 'średniowiecznym'. To jest kompromis?" - pytał. 

Szef klubu PO Sławomir Neumann poinformował, że zarząd partii zajmie się sprawą trójki posłów - Marka Biernackiego, Joanny Fabisiak i Jacka Tomczaka - którzy złamali dyscyplinę i zagłosowali za odrzuceniem projektu "Ratujmy kobiety". 

Szefowa klubu Nowoczesnej Kamila Gasiuk-Pihowicz wydała oświadczenie, w którym stwierdziła, że "niewzięcie udziału w głosowaniu przez kilkudziesięciu posłów to porażka opozycji".

Kary finansowe i zaskakujące deklaracje

Nowoczesna na posiedzeniu klubu zdecydowała o ukaraniu niegłosujących posłów grzywną w wysokości 1000 złotych i naganą. Zdecydowano też o powołaniu rzecznika dyscypliny klubowej. 

"Rzeczpospolita" podaje, że sześcioro zapowiedziało, że rozważają odejście z klubu.

Chodzi o Joannę Scheuring-Wielgus, Adama Szłapkę, Paulinę Hennig-Kloskę, Monikę Rosę, Krzysztofa Mieszkowskiego i Joannę Schmidt. To posłowie, którzy głosowali za dalszymi pracami nad projektem i brali udział w debacie. 

Wcześniej gazeta pisała o czwórce posłów, którzy chcieliby odejść w związku ze sprawą.

"Część posłów zawiodło. Wielka szkoda"

Swoje rozgoryczenie postawą kolegów wyrażało wielu posłów Nowoczesnej. "Po dzisiejszym głosowaniu jestem mocno zdezorientowany. Projekt "Ratujmy Kobiety" po prostu powinien być skierowany do komisji. Ciężka rozmowa czeka nas w Klubie" - napisał Mirosław Suchoń.

"Jestem rozczarowana postawą posłów... to delikatnie powiedziane" - napisała Joanna Scheuring-Wielgus, jedna z nielicznych osób aktywnie biorących udział w debacie nad projektami. Posłanka Nowoczesnej prostowała m.in. przekłamania na temat zespołu Downa, który ma rzekomo odpowiadać za większość aborcji (według danych Ministerstwa Zdrowia jest to około 20 proc. przypadków). 

Rzeczywiście podczas głosowań część posłów zawiodło. Wielka szkoda" - pisała Joanna Schmidt, a Witold Zembaczyński dodawał: "Każdy z posłów, kto nie zagłosował za skierowaniem projektu do prac w Komisji popełnił kardynalny błąd!". "Żałuję i ubolewam, że aż tylu moich kolegów i koleżanek nie wzięło udziału w głosowaniu. To błąd i przepraszam za niego" - to z kolei głos Piotra Misiło. Co ciekawe wszystkie te wpisy zostały udostępnione na oficjalnym koncie Nowoczesnej na Twitterze.

Nowacka: Były jasne deklaracje

Barbara Nowacka, która reprezentowała inicjatywę "Ratujmy Kobiety", wyjaśniła na Twitterze, że przed debatą odbyły się spotkania z Nowoczesną i PO i padły na nich "jasne deklaracje" szefów partii - Katarzyny Lubnauer i Grzegorza Schetyny. A potem z posłów wyszedł koniunkturalizm i cynizm. Być mniej progresywnym od Macierewicza i Pawlowicz? Mega słabe" - napisała.

Zakaz aborcji do dalszych prac

Projekt "Ratujmy kobiety 2017" zakłada liberalizację przepisów aborcyjnych, ale także dostęp do rzetelnej edukacji seksualnej, łatwego i darmowego dostępu do antykoncepcji, przywrócenie antykoncepcji awaryjnej bez recepty oraz regulacji stosowania klauzuli sumienia przez lekarzy. Komitet reprezentowała Barbara Nowacka.

Do dalszych prac przeszedł projekt "Zatrzymaj aborcję", który składa się z jednego zapisu - zakazu tzw. aborcji eugenicznej, czyli przerywania ciąży w przypadku ciężkiego uszkodzenia płodu. Inicjatywę reprezentowała Kaja Godek. Projekt trafił do komisji polityki społecznej i rodziny. CZYTAJ WIĘCEJ >>>

Czarny. Quiz wiedzy ogólnej
1/15Zawiszę Czarnego, słynnego polskiego rycerza, odnajdziemy na obrazie Jana Matejki:
Zobacz także
 • Głosowanie nad uchwałą antysmogową Smog we Wrocławiu, 2018-10-24. Sprawdź jakość powietrza w mieście
 • Smog w Szczecinie, 2018-10-24. Sprawdź jakość powietrza w mieście
 • Pogoda na środę: deszcz i silny wiatr. IMGW wydał ostrzeżenia dla całego kraju Pogoda w środę: deszcz, maksymalnie 11 stopni. IMGW ostrzega przed silnym wiatrem
Komentarze (181)
Aborcja. Posłowie opozycji złamali dyscyplinę
Zaloguj się
 • jpy1

  Oceniono 49 razy 43

  Droga opozycjo. Walcie się. Właśnie pokazaliście gdzie macie interes kobiet. Żenujące!. I jak mam na was głosować? Za co?

 • burn74

  Oceniono 47 razy 39

  No i przyszło zgodzić się z Kaczyńskim: "zdradzieckie mordy,kanalie" !

 • matts06

  Oceniono 31 razy 29

  Możecie teraz próbować się wykręcić z tego, ale wam się nie uda. Tylko naiwniacy jeszcze wam uwierzą. Jesteście skończeni PO i Nowoczesno. Głosuję na lewicę - Nowacka, Biedroń, Razem, Zieloni. Mają przynajmniej na dzień dzisiejszy jedną rzecz, której wy nie macie i już nie będziecie mieć - WIARYGODNOŚĆ. Im mogę jeszcze zaufać, wam już nie.

 • gelerthh

  Oceniono 31 razy 27

  oni ciąglę tak robią nie potrafią załatwić ważnych spraw..!!
  Trybunał Stanu dla Ziobry - Pani Premier Kopacz wyjazd do Gdańska...
  Teraz to samo.. po prostu żenada..
  Nieskuteczni niekonsekwentni...

 • chi-neng

  Oceniono 29 razy 23

  Skandal!
  Hanba!
  Turcja, MA OPOZYCJE A WY NIE EGZYSTUJECIE W POLSCE!

  Shame on you everyone!

 • siwywaldi

  Oceniono 23 razy 21

  No i kolejny raz Kaczyński ograł Platformę i Nowoczesną.

  Bo głosując za skierowaniem ustawy liberalizującej aborcję do komisji,POKAZAŁ, że słucha "głosu ludu", czyli NIE wyrzuca od razu ustaw zgłoszonych jako obywatelskie do śmietnika, tylko się nad nimi "głęboko pochyla". A że ustawa przy obecnym rozkładzie sił i tak nie miała by szans przejść, to dla ciemnego ludu jest nieważne. Bo liczy się EFEKT !

 • obeznany

  Oceniono 27 razy 21

  Koń jaki jest, każdy widzi. W tym średniowiecznym kraju nie ma czegoś takiego jak opozycja albo elity*.
  I trzeba sobie z tego w końcu zdać sprawę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje