PiS chce finansować 500+ z unijnego budżetu. I już namawia do tego europejskich urzędników

Komisja Europejska dyskutuje dziś nad przyszłym unijnym budżetem, który ma obowiązywać po 2020 r. Projekt ma zostać przedstawiony w maju. Prawo i Sprawiedliwość liczy na to, że w budżecie znajdzie się zapis umożliwiający finansowanie z unijnych środków programu 500+.

W maju poznamy szczegóły dotyczące budżetu Unii Europejskiej po 2020 roku. Podczas dzisiejszego posiedzenia Komisja Europejska wstępnie dyskutuje na ten temat. Komisarze nie uzgodnili jeszcze wysokości budżetu.

Prawo i Sprawiedliwość liczy na to, że Unia Europejska w dużej części weźmie na siebie ciężar finansowania programu Rodzina 500 plus. Taki zapis znalazł się już w programie PiS, opublikowanym w 2014 r.

"Eurodeputowani Prawa i Sprawiedliwości złożą propozycje, aby program zażegnania europejskiego kryzysu demograficznego był przedmiotem wspólnej troski i finansowania przez Unię Europejską. Będziemy dążyć do przeznaczenia środków z budżetu UE na ten ważny cel. Nasze założenie minimum, to 1200 euro rocznie na każde dziecko w przyszłej perspektywie budżetowej UE lub po korekcie obecnej. W efekcie każda rodzina otrzymywałaby przynajmniej 100 euro na miesiąc, na każde wychowywane dziecko do ukończenia przez nie 18 roku życia. Zakładamy też, że w Polsce różnicę do kwoty 500 złotych dopłacimy z budżetu państwa"

- deklarowała partia w 2014 roku.

PiS apeluje do Komisji Europejskiej

I rzeczywiście, w styczniu ubiegłego roku europosłowie PiS - Jadwiga Wiśniewska, Zbigniew Kuźmiuk i Stanisław Ożóg - napisali w tej sprawie pismo do przewodniczącego Komisji Europejskiej Jean-Claude Junckera. Europarlamentarzyści udostępnili korespondencję naszej redakcji.

W piśmie do Junckera zwrócili uwagę, że program "Rodzina 500 plus" to "znaczne obciążenie dla narodowego budżetu". Zaproponowali, by Unia współfinansowała program, pokazując w ten sposób, że "rzeczywiście popiera programy prorodzinne".

List został przekazany komisarz Marianne Thyssen, która w Komisji Europejskiej jest odpowiedzialna m.in. za politykę społeczną. Thyssen odpowiedziała na wniosek Polaków, nie padła jednak żadna jasna deklaracja. Komisarz stwierdziła w piśmie m.in., że "ważne jest inwestowanie w programy społeczne, które są odpowiednie, zrównoważone i efektywne". Nie wiadomo jednak, czy za taki uważa właśnie program 500+.

KE nie komentuje sprawy

Próbowaliśmy dowiedzieć się, czy propozycja Prawa i Sprawiedliwości jest w jakikolwiek sposób rozpatrywana przez unijnych urzędników. Ci na razie nabierają wody w usta. - Nie mogę spekulować na temat żadnego programu, który miałby zostać wsparty - mówi Christian Wigand z biura prasowego Komisji Europejskiej.

Konkretów nie udało nam się uzyskać również w Przedstawicielstwie Komisji Europejskiej w Polsce. - Komisja obecnie pracuje nad propozycjami perspektywy finansowej. Szczegóły będą znane w 2018 roku. Nie możemy spekulować, jakie znajdą się tam propozycje - komentuje Bartosz Zadura z Przedstawicielstwa KE.

Ostateczną odpowiedź najprawdopodobniej poznamy zatem w maju.

Z programu 500+ korzysta obecnie ok. 4 mln polskich dzieci do 18. roku życia. Koszt programu w 2017 r. wyniósł ponad 20 miliardów złotych. Za koordynację programu odpowiada minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Trzęsienie ziemi w rządzie. Macierewicz, Szyszko i Radziwiłł poza Radą Ministrów

Więcej o:
Komentarze (257)
PiS chce finansować 500+ z budżetu Unii Europejskiej
Zaloguj się
 • jpy1

  Oceniono 73 razy 53

  A kto tych durniów będzie chciał słuchać? BTW: nie ma pieniędzy w budżecie że skamlecie o pomoc w UE? Przecież podobno wystarczyło nie kraść.

 • szwampuch58

  Oceniono 69 razy 45

  Forsy nie ma to do lewackiej UE pisiory leca bez zadnego wstydu,jasny gwint jakim sku...synem trzeba byc by miec taka bezczelnosc?

 • chi-neng

  Oceniono 58 razy 38

  Skonczyla im sie mamona i to ich zmusilo do rekonstrukcji rzadu i wycieczki na kolanach do EU po przywileje i zasilki.

  Jakzesz to tak;

  PRZECIEZ POLSKA TO "KRAJ SUWERENNY" I ZADNE EU NIE MA PRAWA INGEROWAC W "D
  ORBRE INTENCJE" POLSKI!

  27 : 1

 • kruk6666

  Oceniono 47 razy 33

  PiS bez pieniędzy z Unii się nie utrzyma u władzy ,i oni dobrze, o tym wiedzą dlatego robią te dziwne ruchy ze zmianami w rządzie. Ale w unii nikt tego nie kupi ,bo wiedzą że jednoosobowo rządzi pokurcz z Żoliborza. I kranik z kasą zostanie zakręcony , a to doprowadzi do tego że ich elektorat się od nich odwróci.

 • obserwatoriumpolityczne.pl

  Oceniono 43 razy 31

  Krotko mówiąc, chcą finansować rodzący się w Polsce faszyzm ze środków UE - no bo jak zostanie im kasa z 500+ to przeznaczą na faszyzm.

 • kralik111

  Oceniono 42 razy 28

  Cwane te PiS-zlodziejaszki. Z jednej strony UE to kremlowski eurokolchoz, a z drugiej trony wyciagaja brudne lapska po pieniazki na oplacenie swojej wladzy, bo tym i niczym innym jest 500+

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 38 razy 26

  a co się nagle stało z nadwyżką budżetową Morawieckiego???
  czyżbyśmy już przestali wstawać z kolan?

 • arysto13

  Oceniono 34 razy 24

  Ja nie wiem czy to jest hipokryzja, głupota czy po prostu zakłamanie. Najpierw mówienie, że UE nie będzie nam mówiła co mamy robić, brak solidarności, olewanie postanowień Trybunału, rozpoczęcie procedury art. 7... a teraz daj, daj, daj bo chcemy i nam się należy. Na miejscu unijnych decydentów pokazałbym kulturalnego "wała".

  I tylko kraju szkoda....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX