Generał Różański radzi Błaszczakowi: Powinien szybko zabrać żołnierzy z miesięcznic

Powinniśmy zabrać żołnierzy z tych wszystkich uroczystości, od miesięcznic zaczynając, poprzez wszelkiego rodzaju pokazy, których są dziesiątki - mówi gen. Mirosław Różański pytany, od czego nowy szef MON powinien zacząć porządki w armii po odejściu Antoniego Macierewicza.

Były dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych, który dwa lata temu odszedł z armii po konflikcie z ministrem Antonim Macierewiczem był gościem RMF FM. Jak skomentował dymisję Macierewicza?

- Szkoda, że nie wcześniej, bo kiedy ponad rok temu, w grudniu, rozmawiałem na temat współpracy z ministrem obrony i prezydentem chyba byłem mało przekonywujący, że ta współpraca jest trudna. Poprzez kolejne miesiące dało się zauważyć, że nie ma chemii. Tak że trudno nie być zadowolonym, że ten czas który trwał przez dwa lata, się skończy - stwierdził generał. 

Dla nowego szefa MON ma trzy podstawowe rady. Jedna dotyczy samego Mariusza Błaszczak, druga systemy dowodzenia, a trzecia wszystkich żołnierzy służących w armii. Mariusz Błaszczak powinien się wybrać na kurs obronny. - Musimy pamiętać, która ma za sobą uczelnię o charakterze obronnym - zwrócił uwagę generał. 

Podobnie jak premier, któremu Różański kilka dni temu również zasugerował ukończenie takiego kursu. - A naprawdę taki tygodniowy kurs przybliża kwestie związane i z kierowaniem bezpieczeństwem państwa, jak i z systemami, które powinien znać minister obrony narodowej - tłumaczy były dowódca. 

Druga rada dotyczy funkcjonowania wojska.  

- W trybie pilnym powinien odtworzyć zdolność jednostek operacyjnych. Ona dziś jest niestety mocno zachwiana - uważa generał.

Atmosferę wokół armii na pewno uspokoiłoby jego zdaniem co innego: Powinniśmy zabrać żołnierzy z tych wszystkich uroczystości, od miesięcznic zaczynając, poprzez wszelkiego rodzaju pokazy, których są dziesiątki. To nie jest ten kierunek, który powinien być - stwierdził gen. Różański. 

Formują się "wojska Macierewicza". Szef MON odebrał ślubowanie od żołnierzy OT

Więcej o:
Komentarze (70)
Generał Różański radzi Błaszczakowi: Powinien Szybko zabrać żołnierzy z miesięcznic
Zaloguj się
 • vontomke

  Oceniono 25 razy 19

  Macierewicz zniszczył wywiad wojskowy a potem samo wojsko. Piątek opisał jego koneksje z rosyjskimi służbami - jakoś z tego się nie wytłumaczył. Co robią polskie służby? Dlaczego kiedyś odmówiono wydania mu certyfikatu bezpieczeństwa? Macierewicza należy dokładnie prześwietlić i jeśli okaże się że działał na szkoda państwa, zastanowić się jak to wszystko teraz odbudować. Paraliż wojsk operacyjnych, paraliż modernizacyjny, rozbicie jedności wojska i tworzenie partyzantki która w statu ma walkę z "dezinformacją" (czyli w zamyśle z "totalną opozycją"), wydawanie pieniędzy na cele niewojskowe, obniżanie morale wojska (Nangar Chel, Smoleńsk, miesięcznice itp), konfliktowanie nas z NATO (włamanie Misiewiczem do CEK) - wszystko co zrobił Macierewicz to działania dla Kremla, wygląda na zupełnie świadome. Co Polacy z tym zrobią? Co zrobią służby?
  Co zrobi opozycja?

 • radiomanchester

  Oceniono 20 razy 16

  Myśle ze zamiana zdrajcy i świra na łajze to nie najlepsze posunięcie.

 • remo29

  Oceniono 15 razy 13

  Minister Deficyt zrobi w MON taką rozpierduchę jak w MSWiA. Za czas jakiś wojskowi będą mu dziękować za odejście jak wczoraj policjanci.

 • jxl82

  Oceniono 17 razy 13

  Czy dzisiaj na miesięcznicy Kaczyński dojdzie do prawdy do której dochodzi od kilku lat? Czy też może oficjalnie przeprosi za "Kłamstwo Smoleńskie"?

 • xsawer

  Oceniono 15 razy 11

  Wydaje mi się, że mamy armię tylko od parady, ale do tego wystarczy Kompania Reprezentacyjna.

 • fakiba

  Oceniono 14 razy 10

  pan chce ich wysłać na kurs obronny żeby się połamali , przecież oni nawet z WF mieli zwolnienie

 • chi-neng

  Oceniono 14 razy 10

  "Powinien szybko zabrać żołnierzy z miesięcznic"
  -----
  Na to NIGDY JK sie NIE ZGODZI!

  Wlasnie chodzi o tego rodzaju 'pompe' otaczajaca i promieniujaca wokol 'Kj Kl -Klanu'.

  Tak samo, jak mu chodzi, marzy sie, od prawie juz 8 lat, zgromadzanie, spędzanie na cykliczny spęd, milionow ludzi, do czczenia pomnika Lecha pod Palacem Prezydenckim.

 • Jan Janicki

  Oceniono 11 razy 9

  Proszę się nie ośmieszać panie generale.Takie rady pan daje jakby się chciał pan podlizac PiSowi.Polskie wojsko powinno ignorować takie zwierzchnictwo jak Macierewicz czy ten następca Płaszczak młot,a nie latać z parasolem nad przydupasem Maciory.Powiesz pan może,że się nie da?????,da się tylko trzeba mieć jakieś zasady moralne i swoje ja.Mozna wszystko w ramach regulaminu i być czystym i mieć czyste sumienie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX