To nie są dobre wiadomości dla ministra zdrowia. Czy posłucha ich premier Morawiecki

Blisko 58 proc. badanych chce dymisji ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła - wynika z sondażu IBRiS dla Radia ZET. A końca konfliktu z lekarzami rezydentami nie widać. Piątkowe rozmowy zakończyły się fiaskiem.

Odejścia ministra zdrowia chce 57,8 proc. badanych na zlecenia Radia Zet. Jedynie 28 proc. uważa, że powinien pozostać na stanowisku. Radziwiłła pozytywnie oceniają jedynie deklarujący poparcie dla PiS, elektorat pozostałych partii zdecydowanie opowiada się za jego dymisją. 

Sondaż IBRiS dla Radia ZET przeprowadzono 4-5 stycznia 2018 roku na próbie 1100 osób.

Końca konfliktu z lekarzami nie widać 

Piątkowe spotkanie ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła z przedstawicielami Porozumienia Rezydentów w biurze Rzecznika Praw Pacjentów zakończyło się fiaskiem. W spotkaniu uczestniczył też szef gabinetu premiera, Marek Suski. "Ministrowie przyszli nieprzygotowani, bez pomysłów" - powiedzieli medycy po spotkaniu

- Nie było woli dogadania się ze strony rezydentów - stwierdził z kolei minister Radziwiłł. - Pierwszym punktem były pieniądze, nie było porozumienia, więc nie było dalszych negocjacji, bo rezydenci wyszli. Jestem zawiedziony - powiedział minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

W trakcie konferencji po spotkaniu minister zdrowia powiedział, że "rząd zrobi wszystko, by przyśpieszyć zwiększenie nakładów na służbę zdrowia" niż zadekretowano w ustawie. Zapewnił, że ministerstwo "ma przygotowane propozycje, które mogłyby zadowolić rezydentów i pacjentów". Dodał, że nie udało mu się ich przedstawić, "ponieważ nie dogadaliśmy się co do pieniędzy, więc lekarze powiedzieli, że wychodzą" - powiedział.

Spotkanie było związane z wypowiedzeniem przez część lekarzy klauzuli opt-out, która pozwalała im na pracę powyżej 48 godzin tygodniowo. Według różnych stron konfliktu, niepodpisanych klauzul jest od około trzech i pół tysiąca do 5 tysięcy.

Więcej o:
Komentarze (96)
Sondaż. Prawie 58 proc. badanych chce ustąpienia ministra zdrowia
Zaloguj się
 • czechy11

  Oceniono 21 razy 13

  PiSiwcy to wasze słowa: nie dajcie dobie wmówić ze pieniędzy nie na pieniądze są oraz wystarczy nue kraść. A zatem dawać pieniądze na służbę zdrowia na Rydzyka 80 mln jest, nastzelbice 2,5 mld jest? To nie kłamcie tylko dawać pieniądze!

 • tilow3

  Oceniono 19 razy 13

  Każdy normalny polak rozumie, że potrzeby służby zdrowia, emerytów, nauczycieli ... są zdecydowanie większe od możliwości. No ale nadchodzi siła polityczna w postaci PiS i ogłasza "wystarczy przestać kraść a pieniądze się znajdą" "jeśli ktoś mówi, że się nie da obniżyć progi podatkowe, albo wiek emerytalny, to kłamie, bo pieniądze się znajdą" "każdy protest w Służbie zdrowia przynosi taki efekt, że znajdują się pieniądze" (to min. Radziwiłł) Skoro PiS to partia spełniająca obietnice wyborcze, to do dzieła! Bo z jednej strony przyznajecie sobie pensje po 100 tys. miesięcznie (pani Sadurska jako wiceprezes! boję się dowiedzieć ile zarabiają pisowscy prezesi) czy kupujecie limuzyny za miliony albo samoloty za miliardy którymi i tak np. prezydent latać nie może, bo ważniejsze jest wożenie Antoniego, albo chwalicie się pensjami w IPN, jaka to stresująca praca za to dobrze opłacana! Skoro prezydent wspomina o "dojnej zmianie" i że tak ciężko oderwać od koryta elyty i dać potrzebującym. Zrozumcie pisowcy, nie ma nic ważniejszego od zdrowia! nic!

 • kataryniarski

  Oceniono 12 razy 10

  Rezydencji nic chca niczego więcej, niż obiecano im w kampanii wyborczej PiS i Maliniaka w 2015 roku.

  Mamy "rekordowo niski deficyt", "rekordowo wysokie wpływy z VATu", PKB rośnie, Polacy się bogacą, to skoro jest tak dobrze, to czemu nie ma kasy na załatwienie elementarnego problemu każdego obywatela tego kraju - poprawy w dostępie i jakości usług w służbie zdrowia???

  Czyżby te wszystkie nadwyżki i zyski budżetu obecna władza już rozkradła? Czy dlatego nie ma kasy na służbę zdrowia???

 • v99k

  Oceniono 11 razy 9

  Z wypowiedzi Radziwiłła i Suskiego oraz wiceszefa Porozumienia Rezydentów, wynika, że celem strony rządowej było przede wszystkim pokazanie opinii publicznej, że rząd, wykazuje maksimum dobrej woli i chce rozmawiać, natomiast rezydenci ( w domyśle pazerni) chcieli dyskutować jedynie o pieniądzach (na swe podwyżki). I taki przekaz poprzez wielokrotne powielanie w mediach rządowych, społecznościowych, itp. pójdzie w lud. Strona rządowa oczywiście nie kłamie mówiąc że rezydentom chodzi o pieniądze, tylko nie dopowiada, że chodzi im o pieniądze na głębokie zmiany systemowe w opiece zdrowotnej, których bez pieniędzy wprowadzić się nie da.

  Stąd też przedstawiciele strony rządowej nie musieli się do rozmów przygotowywać merytorycznie, gdyż z ich punktu widzenie celem spotkania nie była próba zainicjowania merytorycznej dyskusji ws. reformy sytemu ochrony zdrowia. Oddelegowanie do rozmów tytana intelektu - Suskiego zamiast innego (przynajmniej inaczej postrzeganego), merytorycznie przygotowanego przedstawiciela Prezesa Rady Ministrów tylko to potwierdza. Powtórzę się - te to próba politycznego i propagandowego ich zdyskontowania - tego, że "rząd wykazuje dobrą wolę i pochyla się z troską, a pazernym konowałom we łbie tylko więcej kasy dla siebie";).

  Reforma systemu opieki zdrowotnej i tym samym poprawa bezpieczeństwa zdrowotnego obywateli wykracza jak widać poza kompetencje ministerstwa zdrowia i jest już sprawą Prezesa Rady Ministrów. Z nim więc, a następnie z jego ekspertami powinno się rozmawiać.

  Jednakże rozmowy te, a przynajmniej ta z udziałem Premiera, powinny się odbywać przy "podniesionej kurtynie" (np. negocjatorzy, obecność przedstawicieli mediów, itp - sprawa do ustalenia), tak, aby opinia publiczna miała szansą oceny wiarygodności stron, tego, kto jest przygotowany, a kto nie, komu chodzi o jakie zmiany oraz o jakie pieniądze i dla kogo (na co).

 • pisiekundlecaladobe

  Oceniono 11 razy 7

  Wystarczy nie kraść. I pieniądze się znajdą. No przecież tak mówił PiS w kampanii wyborczej. Kłamał?

 • jxl82

  Oceniono 11 razy 7

  Przed wyborami Pis mówił że ma szafki pełne pomysłów. Czy szafka przypisana do Służby zdrowia była zatem pusta? Kolejki do specjalistów wydłużone, oddziały w niektórych szpitalach zamknięte. "Władza się wyżywi..." jak mówił klasyk zapewne też ma się gdzie leczyć. Może pomoże więcej seansów z o.John Bashobora, który podobno wskrzesza zmarłych, zatem wskrzesi jakiej pomysły na rozwiązanie problemu?

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 13 razy 7

  Skoro pisiory tak twardo bronią Radziwiłła to proponuję żeby kontynuowali leczenie w obecnym "cudownym" systemie zdrowia... I pozwolili 70% reszty Polaków skorzystać z równoległego rozwiązania z 6.8 % środków budżetowych...
  Wstęp do lekarza z legitymacja partyjną

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX