Posłowie PiS i opozycji zgodnie zwiększyli prawa myśliwych. "Wyp... z lasu nabrało mocy prawnej"

Pod koniec ubiegłego roku Sejm przyjął nowelizację ustawy, która wprowadza kary dla osób utrudniających myśliwym polowania. Nawet, jeśli ci strzelają na czyjejś prywatnej działce. Projekt ma już podpis prezydenta.

Za ustawą 14 grudnia zagłosowali wszyscy posłowie obecni na sali: z PiS, PO, Kukiz’15, Nowoczesnej, PSL, klubu Wolni i Solidarni, koła Unii Europejskich Demokratów oraz posłowie niezrzeszeni. Łącznie 433 osoby. 28 grudnia nowelizację podpisał prezydent Andrzej Duda.

Kara za przeszkadzanie myśliwym

Na jakie zmiany zgodzili się posłowie? Oficjalnie w ustawie z 14 grudnia 2017 roku o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia zwalczania chorób zakaźnych zwierząt chodzi o zwalczanie afrykańskiego pomoru świń. W praktyce, ustawa dała duże uprawnienia myśliwym.

Nowelizacja wprowadziła m.in. zmiany w rozdziale 10 ustawy o Prawie łowieckim z 1995 roku. Poprawka brzmi: "kto umyślnie utrudnia lub uniemożliwia wykonywanie polowania" podlega karze grzywny. Kara może od teraz spotkać więc każdego, kogo zachowanie myśliwi uznają jako przeszkadzanie w polowaniu. A więc grzybiarzy czy zwykłych spacerowiczów - zwracają uwagę obrońcy przyrody.

Wielu moich przyjaciół przyrodników i miłośników lasów miało wątpliwą przyjemność usłyszeć od myśliwych: "Wyp...dalaj z lasu. My tu polujemy". Do tej pory - jeżeli mieli mocne nerwy - mogli na takie słowa zareagować wzruszeniem ramion. Teraz w rządzonej przez PiS Polsce myśliwskie "wyp...dalaj z lasu” nabrało mocy prawnej

– napisał Adam Wajrak w „Gazecie Wyborczej”.

Myśliwi w parkach narodowych

Drugą kontrowersyjną zmianą  jest wpuszczenie myśliwych na teren parków narodowych i rezerwatów przyrody. Do tej pory art. 8 ustawy Prawo Łowieckie brzmiał tak:

"Odstrzały redukcyjne zwierząt łownych w parkach narodowych i rezerwatach, prowadzone w oparciu o przepisy o ochronie przyrody, odbywają się na zasadach  określonych w ustawie i zgodnie z obowiązującymi okresami ochronnymi i kryteriami selekcji."

Po zmianach ów artykuł brzmi tak:

"Odstrzały redukcyjne zwierząt łownych w parkach narodowych i rezerwatach przyrody, o których mowa w przepisach o ochronie przyrody, odbywają się na zasadach określonych w ustawie oraz zgodnie z obowiązującymi okresami polowań, warunkami wykonywania polowań i zasadami selekcji populacyjnej i osobniczej zwierząt łownych, o których mowa w art. 34 pkt 4."

Artykuł 34 pkt 4 ustawy Prawo Łowieckie brzmi z kolei tak: „Do zadań Polskiego Związku Łowieckiego należy ustalanie kierunków i zasad rozwoju łowiectwa, zasad selekcji populacyjnej i osobniczej zwierząt łownych”.

Brzmi niewinnie, jednak w praktyce oznacza, że Polski Związek Łowiecki będzie od tej pory decydował o odstrzałach zwierząt w parkach narodowych i rezerwatach przyrody.

"Miłośnicy zwierząt" byli za

Przypomnijmy, że w trakcie kampanii wyborczej Andrzej Duda napisał list do przyjaciół zwierząt, w którym przekonywał: "Pragnę zapewnić Polaków, że jako prezydent nie podpiszę żadnej ustawy która pogorszy losy zwierząt. Podpiszę za to każdą, która je poprawi".

We wszystkich partiach obecnych w polskim Sejmie jest wielu przeciwników myślistwa. Tak samo w PiS, z Jarosławem Kaczyńskim na czele. Prezes PiS również zagłosował za ustawą.

Lisy polarne cierpią na farmach futer. Hodowcy celowo przekarmiają zwierzęta

Więcej o:
Komentarze (407)
Myśliwi dostali większe uprawnienia. Nowe prawo łowieckie
Zaloguj się
 • faustxyz

  Oceniono 65 razy 53

  Niech ich szlag trafi wszystkich razem, nie mam na kogo głosować, do tirówek mam nieporównywalnie więcej szacunku!

 • californian-legit

  Oceniono 77 razy 49

  Polska to dziki kraj dzikich ludzi. Bekart traktatu Wersalskiego, nie zaslugujacy na niepodleglosc.

 • strange_email

  Oceniono 55 razy 43

  Albo PO, Nowoczesna, itp. to skrajni debile nie czytajacy ustaw albo ida ramie w ramie z PiSim koltunstwem. Nie wiem co gorsze, nie wykluczam tez scenariusza w ktorym obydwa przypadki sa prawdziwe i cale te klotnie i spory to pic na wode fotomontaz.
  Ciekawe czy ktos sie pokusi o zakwestionowanie tej ustawy, tak na chlopski rozum to narusza ona prawo do gospodarowania wlasnoscia i to mocno. Poki jeszcze mozemy sie odwolywac do Strasburga,,,
  PS. Kaczynski to wuj.

 • t19

  Oceniono 43 razy 33

  No cóż.Dotychczas swego Glocka woziłem tylko na strzelnicę, a teraz zacznę na wycieczki do lasu.
  Na ,,wyp...z lasu" moją odpowiedzią będzie trzask przeładowywanego zamka. Może pomysł na łatwiejszy dostęp do broni nie jest taki zły?Na niektóre zwyrodnienia najlepiej działa pigułka 9 mm.

 • mozart

  Oceniono 38 razy 32

  Pamiętajcie idioci tzn wyborcy, że nie ma znaczenia na kogo zagłosujecie! Lobbyści zawsze wygrają!

 • pjck

  Oceniono 36 razy 28

  A czy mam prawo zakładać sidła i kopać wilcze doły na swojej działce?
  Bo ja tu widzę pewną opcję...

 • tadjan

  Oceniono 34 razy 28

  cały komplet kretynów z burdelu na wiejskiej pokazał co sobą reprezentuje....... goovno i jeszcze raz goovno.

 • maaac

  Oceniono 29 razy 23

  I tak po kolei:
  1. Jaka kulson totalna opozycja skoro głosują identycznie jak PiSowcy? No jaka? To już kolejny taki myk po przegłosowaniu uczczenia bandytów z NSZetu.
  2. I ja was typy z opozycji bronię przed łobuzami z PiSu udającymi opozycje "symetrystyczną" a wy mi z czymś takim wyjeżdżacie? Pogięło was? Posłowie PO i N czyście poszaleli? I wy chcecie by ktoś na was głosował? Dalej będę was bronił bo wasza skrajna głupota nie zmienia oceny tych kulsonów z PiSu. Jednak z coraz cięższym sercem.
  3. No i jak się czujecie ćwoki które uwierzyły w propagandę o złym Komorowskim mordercy zwierząt i dobrym panu D? Dotarło jak was zrobiono w bambuko? Czy trzeba was jeszcze mocniej kopnąć?
  4. Redakcjo Gazety coście robili od 28 grudnia? A był jakiś wcześniejszy artykuł piętnujący głupotę opozycji po ich kretyńskim głosowaniu 14 grudnia? Taka z was opozycyjna gazeta?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX