Sondaż. Kto podejmuje kluczowe decyzje w kraju? Wiadomo, ale zaskakuje pozycja Morawieckiego

Mateusz Morawiecki i Jarosław Kaczyński na uroczystości przyjęcia dymisji premier Szydło

Mateusz Morawiecki i Jarosław Kaczyński na uroczystości przyjęcia dymisji premier Szydło (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Przepaść. Tak najkrócej można opisać różnicę jaka dzieli dwóch, wydawałoby się najważniejszych polityków w Polsce. Jednym z nich jest prezes PiS Jarosław Kaczyński, a drugim - premier rządu Mateusz Morawiecki. W sondażu na zlecenie "Faktów" TVN i TVN24 pytani wskazali też pozycję, jak zajmuje w rankingu prezydent Andrzeja Dudy.

W sondażu Kantar Millward Brown SA na zlecenie "Faktów" TVN i TVN24 ankieterzy zapytali o to, kto ma obecnie największy wpływ na kluczowe decyzje w państwie?. 

Absolutnym liderem sondażu jest Jarosław Kaczyński. Prezesa PiS, jako osobę o największym wpływie na politykę w kraju, wskazało 62 procent badanych. Pozostali politycy osiągnęli dużo gorsze wyniki.  Andrzej Duda znalazł się na drugim miejscu. Głos na obecnego prezydenta oddało 13 procent badanych. Miejsce na tzw. pudle z wynikiem na poziomie 8 procent zajął premier rządu - Mateusz Morawiecki.

Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24 został zrealizowany przez Kantar Millward Brown SA w daniach 21-22 grudnia 2017 roku na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie telefonów stacjonarnych i komórkowych, wśród osób w wieku powyżej 18 lat. Próba badania wyniosła 1000 osób.

Najpierw odgadujesz hasło, a później odpowiadasz na pytanie. Ten quiz wiedzy jest podwójnie trudny
1/11Pamiętaj! Każdej litery możesz użyć tylko raz!
Możesz z nich ułożyć nazwę polskiego miasta. W którym województwie leży?
Zobacz także
 • Syryjski rebeliant, zdj. z 13 października z Idlib Szojgu o rosyjskiej interwencji w Syrii. "Zabiliśmy prawie 88 tysięcy rebeliantów"
 • Smog w Krakowie, 2018-10-20. Sprawdź jakość powietrza w mieście
 • Smog w Katowicach, 2018-10-20. Sprawdź jakość powietrza w mieście
Komentarze (139)
Sondaż. Kto podejmuje kluczowe decyzje w kraju? Wiadomo, ale zaskakuje pozycja Morawieckiego
Zaloguj się
 • munaciello

  Oceniono 32 razy 26

  W naszym polskim ustroju rządzi pierwszy sekretarz partii.
  Jak z komuny.
  Co nie, panie Błaszczak?

 • kataryniarski

  Oceniono 33 razy 25

  A prawda jest następująca: 90% decyzji podejmuje PREZES... chyba, ze śpi, wtedy pozostałe 10% dyktuje Mariuszowi KOT!

 • boczny_obserwator

  Oceniono 26 razy 22

  Kaczyńskiemu w życiu nic nie wyszło, a mimo to przez niektórych jest uznawany za zbawcę Polski. Razem z bratem brali udział w Okrągłym Stole. Teraz mówi, że Okrągły Stół to była zdrada (notabene Komorowski nie brał w nim udziału i był mu przeciwny) . Razem z bratem aktywnie wspierali i wybrali Wałęsę na prezydenta. Teraz mówi że to był zdrajca. Razem z bratem wynegocjowali Traktat Lizboński (notabene na mocy którego Niemcy mogli dofinansować stocznie w byłej NRD, a Polacy nie mogli dofinansować stoczni szczecińskiej). Teraz mówi, że ten traktat to nieszczęście dla Polski. W UE postawił na sojusz z Wielką Brytanią (dyplomaci brytyjscy naśmiewają się, ze był to pierwszy przypadek, gdy jakiś kraj dobrowolnie chciał się przyłączyć do Zjednoczonego Królestwa). Teraz Wielka Brytania wychodzi z UE. Postawił na Orbana, ale to Orban gra Kaczyńskim a nie odwrotnie. Doprowadził do wybrania na prezydenta urzędnika bez właściwości, którego nie szanuje, a który w kancelarii prezydenta zajmował się pisaniem ułaskawień dla przestępców i na dodatek zaginęły mu papiery. Jeżeli Polska kiedyś się rozpadnie to przyczyną będą głębokie podziały społeczeństwa spowodowane jego żądzą władzy. Nie jest mężem stanu, bo gdy już zdobył władzę nie zrobił nic, aby wytworzone podziały zasypać.

 • tw52

  Oceniono 16 razy 16

  co za bzdury. najwazniejsze decyzje sa podejmowane na Kremlu i przekazywane do Polski przez glowne filary - maciore i rydza

 • justas32

  Oceniono 17 razy 15

  Morawiecki - to nazwa najnowszego kostiumu Jarosława Kaczyńskiego ...

 • japka_putina

  Oceniono 15 razy 15

  Mnie bardziej zaskakuje drugie miejsce Dudy. To niemożliwe, żeby jeszcze 13% DOROSŁYCH Polaków wierzyło, ze on ma cokolwiek do powiedzenia?

 • byle jaki

  Oceniono 16 razy 14

  Jak to kto? Rydzyk, w porozumieniu z Balbiną. Duet doskonały.

 • cezar85

  Oceniono 22 razy 14

  sondaż?

  skąd ma wiedzieć ulica o tym co się dzieje w wariatkowie?

  chyba, że pytaliście pod kościołami....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje