Nieoficjalnie: minister Szyszko chce powołać "zieloną policję". Dostaną drony, a nawet broń

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska pracuje nad powołaniem Agencji Bezpieczeństwa Ekologicznego - informuje "Gazeta Wyborcza". Nowa służba miałaby mieć szerokie uprawnienia i podlegać pod ministra Jana Szyszkę.

Od kilku miesięcy w podlegającym ministerstwu środowiska Głównym Inspektoracie Ochrony Środowiska toczą się prace nad powołaniem Agencji Bezpieczeństwa Ekologicznego - dowiedziała się "Gazeta Wyborcza". Agencja miałaby m.in. kontrolować przedsiębiorstwa, wobec których istniałoby podejrzenie, że szkodzą środowisku.

"Zielona policja" miałaby podlegać ministrowi środowiska Janowi Szyszce i być wyposażona w broń palną. Broń mogłaby być używana przeciwko ludziom i zwierzętom. Agencja miałaby też do dyspozycji drony z kamerami. "Przez całą dobę będą mieli prawo wejść bez zapowiedzi do zakładów i prywatnych domów" - podaje "GW". Inspektorzy będą mogli również gromadzić dokumenty, wstrzymywać pracę fabryk, rewidować auta.

Czytaj więcej na wyborcza.pl >>>

 

Ministerstwo odpowiada

Ministerstwo Środowiska odniosło się już do publikacji "Gazety Wyborczej". "Projekt ustawy, w której proponuje się powołanie Agencji Bezpieczeństwa Ekologicznego jest na wstępnym etapie opracowania przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. Celem tych przepisów jest wzmocnienie istniejących i stworzenie nowych narzędzi umożliwiających skuteczną walkę z szarą strefą, w tym z przedsiębiorstwami, które zatruwają środowisko naturalne. Projektowane przepisy mają więc doprowadzić wyłącznie do poprawy bezpieczeństwa ekologicznego kraju i jakości środowiska naturalnego" - napisał resort.

Co dalej z Janem Szyszko?

Losy całego projektu mogą być różne. Już przed świętami pojawiały się nieoficjalne informacje o dymisji ministra środowiska w styczniowej turze zmian w rządzie. Jak pisze w dzisiejszej "Rzeczpospolitej" dziennikarz zajmujący się polityką, przyszłość Jana Szyszki jest "w zasadzie przesądzona". 

Więcej o:
Komentarze (162)
Agencja Bezpieczeństwa Ekologicznego. Szyszko chce powołać "zieloną policję"
Zaloguj się
 • mlodypsz

  Oceniono 47 razy 39

  Wkurzali go ekolodzy wchodzący na teren wycinek a teraz po prostu użyje siły i sprawa załatwiona. Przyrodę można niszczyć dalej. Dla mnie to jeden z największych niszczycieli Polski.

 • polakadam

  Oceniono 34 razy 26

  Inwigilacja, szczucie, zbieranie teczek... normalna polityka państwa dyktatorskiego... mogą wejść do domu o każdej porze, w każdym miejscu, strzelać do psów i ludzi, będą mieć większe uprawnienia niż Policja... wystarczy iż szyszko zechce wyciąć TEN kawałek lasu, mieszkańcy się przeciwstawią a ten wejdzie im do mieszkania bez nakazu prokuratora bo będzie mógł.
  Tak działają służby w Rosji, Białorusi, Turcji czyli państwach "demokratycznych"... gdzie władza może wszystko ale nikt nie może nic władzy.

 • starczypl

  Oceniono 31 razy 21

  Mają rozmach, sqrwysyny piSSlamskie

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX