Dobrze, że podpisał? Nowy sondaż po decyzji Andrzeja Dudy w sprawie ustaw sądowych

Mimo protestów Andrzej Duda podpisał zmiany w Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Jak jego decyzję oceniają Polacy? Jest sondaż dla "Faktów" TVN.

Andrzej Duda decyzję ogłosił w środę. Tego samego dnia podpisał ustawy o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa.

44 proc. badanych popiera decyzję o podpisaniu ustaw o Sądzie Najwyższym i KRS. 43 proc. jest przeciwna -  - wynika z sondażu Kantar Millward Brown S.A. dla "Faktów" TVN i TVN24. 13 proc. ankietowanych odpowiedziało "nie wiem". 

Rewolucja sądowa PiS

O zawetowanie ustaw apelowali do Andrzeja Dudy opozycja, organizacje pozarządowe, jego macierzysta uczelnia - Uniwersytet Jagielloński oraz amerykańskie stowarzyszenie prawników. W obronie wolnych sądów demonstrowały tysiące osób w całej Polsce, a Komisja Europejska z niepokojem przygląda się planowanym zmianom.

Oficjalna wersja obozu PiS jest taka, że ustawy mają oczyścić sądownictwo z osób związanych z PRL i usprawnić wymiar sprawiedliwości. Krytycy ustaw podnoszą, że upolitycznią one sądownictwo. 

Dowiedz się więcej: 

Więcej o:
Komentarze (571)
Andrzej Duda podpisał zmiany w sądach. Sondaż
Zaloguj się
 • yosemitesam

  Oceniono 137 razy 107

  Czyli większość Polaków się cieszy, że po 28 latach przerwy znów znajdziemy się pod butem komunistycznego reżimu.

 • Hans Tezajuz

  Oceniono 113 razy 85

  Gdy wyjdziemy z unii będziemy mogli podpisać pakt o przyjażni i wzajemnej współpracy z Koreą Płn. i Białorusią. wspaniała perspektywa.

 • polakadam

  Oceniono 74 razy 54

  Ustawa z dnia …… o odpowiedzialności za łamanie praworządności i służbę na rzecz państwa autorytarnego

  Art. 1
  Okres Sejmu VIII kadencji tj. od dnia 12 listopada 2015 r. do ………….. r. uznaje się za okres państwa autorytarnego, w którym prezydent RP, większość sejmowa, powołane przez nią władze państwowe wspólnie i w porozumieniu dopuszczali się łamania Konstytucji i rażących naruszeń praworządności, w tym zwłaszcza świadomego uchwalania przepisów i podejmowania decyzji niszczących instytucje państwowe, dyskryminujących bezpodstawnie grupy obywateli, ograniczających prawa obywatelskie, zagrażających ładowi społecznemu oraz wyrządzających szkody oświacie, obronności i gospodarce kraju.

  Art. 2
  Osoby pełniące w okresie o którym mowa w art. 1 funkcje kierownicze w Państwie tj. prezydent RP, prezes i członkowie Rady Ministrów, marszałkowie Sejmu i Senatu, posłowie i senatorowie ówczesnej większości parlamentarnej, wojewodowie, funkcjonariusze i urzędnicy służb publicznych oraz pełniące funkcje kierownicze w partii Prawo i Sprawiedliwość, którym udowodniony zostanie udział w naruszeniach praworządności określonych w art. 1 podlegają karze od 3 do 15 lat pozbawienia wolności. Ścigane jest również podżeganie i pomocnictwo.

  Art. 3
  Osoby wymienione w art. 2 niniejszej ustawy, którym udowodnione zostanie naruszanie praworządności określone w art. 1, zostają dożywotnio pozbawione biernego prawa wyborczego, a ich świadczenia emerytalne i rentowe nie mogą przekroczyć najniższych świadczeń z ubezpieczenia społecznego.
  Art. 4
  Partię polityczną o nazwie Prawo i Sprawiedliwość rozwiązuje się niniejszym i wykreśla z rejestru partii politycznych.

  Art. 5
  Ustawa wchodzi w życie z dniem uchwalenia.....

 • szlachcic

  Oceniono 72 razy 48

  Wychodzi na to ze polowa Polakow nie rozumie czym jest niezawislosc sądow
  Durniom PIS wmowil ze teraz sprawy beda konczyly sie po ich mysli w 5 minut

 • kingsizemax

  Oceniono 63 razy 43

  Dwuletnie pranie mózgów przez Ku...zjęTVP, TVTrwam, RM i inne gó...ane gazety Sakiewicza przynoszą rezultaty.

 • def11

  Oceniono 60 razy 40

  Śmiem twierdzić, że 44 % społeczeństwa nie wie co czyni, lub chce powrotu PRL-u.

 • optymus58

  Oceniono 60 razy 40

  Po wygranych przez aktualna OPZYCJE WYBORACH BICZ NA PISIOROW JEST GOTOWY....wierze ze nastrpny RZAD NIEPISOWSKI WYKORZYSTA GO W 100%...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX