"Tak postępuje tylko okupant". Wyjątkowo ostre słowa pierwszej prezes Sądu Najwyższego

Prof. Małgorzata Gersdorf wydała w piątek bardzo ostre oświadczenie. Pierwsza prezes Sądu Najwyższego w mocnych słowach skrytykowała w nim podpisaną przez prezydenta nową ustawę o SN.

Andrzej Duda zdecydował - pomimo licznych protestów prezydencka ustawa o Sądzie Najwyższym została już podpisana. Teraz czeka ona na publikację w Dzienniku Ustaw. Dopiero trzy miesiące po tej dacie nowe przepisy wejdą w życie.

Dwa dni po tym, jak prezydent ogłosił swoją decyzję, głos zabrała pierwsza prezes SN, która - zgodnie z ustawą autorstwa Dudy - będzie musiała przed upływem swojej konstytucyjnej kadencji opuścić urząd.

To zamach na strukturę jednego z najważniejszych organów państwa. Dokonano tego nie przez użycie sił militarnych, czy paramilitarnych, ale przez uchwalenie niekonstytucyjnych rozwiązań, które według formuły słynnego filozofa Gustawa Radbrucha określa się po prostu jako "ustawowe bezprawie"

- pisze w liście otwartym prof. Małgorzata Gersdorf. Przypomina przy tym, że funkcję I prezes SN powierzył jej prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. "Jest to mandat co najmniej tak silny, jak ten, którym cieszą się posłowie, czy senatorowie RP" - podkreśla.

Jednocześnie dodaje, że nie broni w ten sposób "przysłowiowego stołka". "Bronię pryncypiów związanych z demokratycznym państwem prawnym" - zapewnia I prezes SN.

Nikt, kto wygrywa demokratyczne wybory nie rządzi tylko w imieniu swoich wyborców, ale w imieniu wszystkich obywateli. Nikomu też nie wolno niszczyć struktur konstytucyjnych organów państwa. Tak postępuje tylko okupant

- stwierdza Gersdorf. I przestrzega: "Ostrzegam przed łamaniem umowy społecznej jaką
jest Konstytucja. Jest to ścieżka nad przepaścią, w którą może spaść cały Naród".

Rewolucja PiS w Sądzie Najwyższym

Prezydencka ustawa o SN zakłada, że od teraz wszyscy sędziowie tej instytucji, którzy skończą 65 lat, będą zmuszeni automatycznie przejść w stan spoczynku. Dziś to blisko 40 proc. obecnego składu.

Dotyczy to także prof. Gersdorf, która osiągnęła wiek 65 lat w listopadzie tego roku, choć - zgodnie z konstytucją - jej 6-letnia kadencja prezesa upływa dopiero w 2020 roku.

Odchodzący sędziowie SN mogą co prawda poprosić prezydenta o przedłużenie orzekania na kolejne trzy lata. Andrzej Duda będzie jednak decydował o tym wyłącznie według własnego uznania. W ustawie nie ma bowiem żadnych kryteriów, jakimi miałby się kierować.

Sądowa rewolucja PiSSądowa rewolucja PiS Fot. Gazeta.pl

W wielu dotychczasowych wywiadach prof. Małgorzata Gersdorf zapewniała, że jeśli ustawa wejdzie w życie, nie będzie się ona ubiegała o przedłużenie możliwości orzekania.

Na list otwarty prof. Gersdorf równie mocno odpowiedział PiS. "Bezczelność prezes SN nie ma granic. Ale jej lament jest świadectwem bezradności: rozpanoszona kasta traci wpływy i dochody" - napisał na Twitterze szef klubu tej partii Ryszard Terlecki.

Więcej o:
Komentarze (592)
Prof. Małgorzata Gersdorf. List otwarty
Zaloguj się
 • do_mappiego

  Oceniono 103 razy 75

  Adrian, miałeś chamie złoty róg. Mogłeś być prezydentem Polski, a tak znajdziesz się na śmietniku historii.

 • zsm-5

  Oceniono 97 razy 63

  Dobrze, że Pani Prezes zauważyła, że od 2 lat trwa pisia okupacja Polski. Terror pisiokatolicki będzie zaostrzał się, ponieważ pisiacy uwielbiają być niewolnikami - zwłaszcza, gdy przy wstawaniu z kolan wyrżną na pysk.

 • anna_pot

  Oceniono 71 razy 53

  to może uchwałą sądu najwyższego wszyscy posłowie i senatorowie powyżej 65 roku także przejdą w stan spoczynku. Dla bezpieczeństwa także ci poniżej 1,50 metra wzrostu także.

 • krynolinka

  Oceniono 72 razy 52

  Kaczyński, Terlecki czy Piotrowicz, za komuny brakowało im jak to się mówi tylko ptasiego mleczka. A dziś dekomunizują Sąd Najwyższy. No ale ciemny lud kupuje.

 • Black Swan

  Oceniono 45 razy 39

  poszli po bandzie co z ich kaczego punktu widzenia jest racjonalnym działaniem... Wiedzą skubańcy, że jak przegrają wybory to idą garować więc kolejny gwałt zadany państwu polskiemu już nie robi im większej różnicy... Coś czuję, że bez ulicznego kryterium sie nie obędzie...

 • welarg

  Oceniono 48 razy 36

  Pisowski okupant rządzi nami już od dwóch lat, ale najbardziej brutalne akcje władz partyjno-państwowych dopiero przed nami. Mając w ręku sądy można robić wszystko: fałszować wybory, skazywać za dowcipy polityczne o Kaczyńskim itd. Wszyscy się zastanawiają co jest celem Mściwego Kurdupla. A cel jest prosty jak konstrukcja cepa: "Władzy raz zdobytej nie oddamy nigdy".

 • Bella Mija

  Oceniono 57 razy 35

  Bardzo dobrze powiedziane pani Profesor. Do pisiaków nie ma co mówić, bo pislam to stan umysłu i tam żadnej logiki nie ma. To oświadczenie jest dla zagranicy. Myślący ludzie to wiedzą, zagranica zobaczy a pisiaki i tak nie zrozumieją bo maja duży deficyt intelektu.

  Co powinni teraz zrobić sędziwie SN? Pod żadnym pozorem nie wysłać prośby o przedłużenie kadencji. Ze szkoły podstawowej z WOS wiem że: 1. Konstytucja, 2 ustawy, 3 rozporządzenia, 4 prawo lokalne. W przypadku jawnej sprzeczności ustawy z Konstytucją sędzia ma obowiązek stosować Konstytucję. Pisiaki powinny zostać zmuszone do użycia policji do wyrzucenia całego SN, co by zapewniło im kryminał i całkowitą kompromitację w skali świata.

 • nowomysliciel2010

  Oceniono 36 razy 32

  duda na prezesa Sądu Najwyższego musi powołać takiego sędziego, który co najmniej 10 razy zdawał egzaminy na sędziego, ma słabą wiedzę prawniczą i parcie na szkło . Mamy już taką przybłędę. Musi to być człowiek pozbawiony własnego zdania i całkowicie zależny od pisu. Wtedy spełni wszelkie kryteria. Wszak jest to dojna zmiana.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX