CBA weszło do mieszkania sekretarza generalnego PO. Prokuratura żąda uchylenia immunitetu

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego prowadzą przeszukanie w mieszkaniu sekretarza generalnego PO Stanisława Gawłowskiego.

Informacje potwierdza Prokuratura Krajowa. "Celem jest zabezpieczenie rzeczy, które mogą stanowić dowód w sprawie. Na podejrzenie przestępstwa wskazuje obszerny i skrupulatnie zgromadzony materiał dowodowy, m.in. w postaci dokumentów, zeznań świadków i wyjaśnień podejrzanych" - czytamy w komunikacie.

Przeszukanie w związku z "aferą melioracyjną" 

Przeszukanie, zlecone przez Zachodniopomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie, jest efektem trwającego od czerwca 2013 roku śledztwa w sprawie tzw. afery melioracyjnej. Dotyczy ono nieprawidłowości przy realizacji o co najmniej 105 inwestycji o wartości kilkuset milionów złotych, prowadzonych przez Zachodniopomorski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Szczecinie.

Zarzuty w tej sprawie usłyszało już 56 osób . Są wśród nich dyrektor i zastępcy dyrektora Zachodniopomorskiego Zarządu Melioracji, pracownicy jednostek terenowych tego zakładu, kierownicy budów w podmiotach wykonujących na jego rzecz usługi, a także przedsiębiorcy.

Rzecznik CBA Temistokles Brodowski poinformował, że funkcjonariusze zabezpieczają dokumenty.

Niemiecki korespondent TVP Cezary Gmyz podał, że prokuratura zażądała uchylenia immunitetu poselskiego sekretarzowi generalnemu Platformy Obywatelskiej.

Według Gmyza prokuratura zamierza postawić Gawłowskiemu pięć zarzutów - trzy korupcyjne oraz dotyczące ujawnienie tajemnicy państwowej i plagiatu pracy doktorskiej. Wiceminister miał m.in. przyjąć dwa warte kilkanaście tysięcy złotych zegarki Tag Heuer Carrera.

Działania CBA wobec parlamentarzystów

Dwa dni wcześniej prokuratura wniosła o uchylenie immunitetu senatora PiS Stanisława Koguta. Senator miał wywierać wpływ na wydanie decyzji o umorzenie postępowania administracyjnego, a w zamian miał przyjąć obietnicę udzielenia mu korzyści majątkowej w kwocie miliona złotych. Połowa tych pieniędzy miała zostać przyjęta w formie darowizny wpłaconej na rzecz Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym, w której senator pełni funkcję prezesa zarządu. CBA sprawdza finanse fundacji. W sprawie zatrzymano dotąd pięć osób, w tym syna senatora.

Wiesz, które słowo wybrać, żeby nie zmienić znaczenia zdania? Quiz z synonimów
1/15Wyróżnione słowo zastąp wymienionymi, tak żeby zdanie nie zmieniło swojego znaczenia. ''Udało nam się PRZECIĄGNĄĆ Pawła na naszą stronę''
Zobacz także
 • Syryjski rebeliant, zdj. z 13 października z Idlib Szojgu o rosyjskiej interwencji w Syrii. "Zabiliśmy prawie 88 tysięcy rebeliantów"
 • Smog w Krakowie, 2018-10-20. Sprawdź jakość powietrza w mieście
 • Smog w Katowicach, 2018-10-20. Sprawdź jakość powietrza w mieście
Komentarze (290)
Stanisław Gawłowski. CBA przeszukało mieszkanie sekretarza generalnego PO
Zaloguj się
 • icosiedziwisz

  Oceniono 57 razy 29

  Bolszewzim w akcji. Bez zamordyzmu takie miernoty nie maja szansy utrzymać władzy,

 • antoni1967

  Oceniono 42 razy 22

  Trzeba zatuszować przestępstwa senatora PiS i rozmydlić sprawę art. 7 oraz ustaw sądowych i wyborczych.
  Cerzary nigdy nie odnaleziony trotyl Gmyz i smoleńska dziewica Gargas są w tym najlepsi.

 • radio.wiec

  Oceniono 23 razy 15

  trzeba przykryć Koguta i wyciszyć trochę niewygodne informacje:)
  Cytując klasyka: Przypadek? Nie sądzę...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje