Osoby z niepełnosprawnościami zagłosują korespondencyjnie. PiS wycofuje się z części zmian

Komisje senackie zakończyły pracę nad zmianami w prawie wyborczym i ustawie o samorządach. Członkowie trzech komisji zarekomendowali przyjęcie przez Senat zmian przygotowanych przez PiS.

Wprowadzonych zostało kilkanaście poprawek Prawa i Sprawiedliwości, dotyczyły głównie kwestii formalnych. Podczas posiedzenia komisji poseł sprawozdawca, Łukasz Schreiber z Prawa i Sprawiedliwości zapowiedział też jedną większą zmianę w projekcie - wycofanie się z zamiaru usunięcia głosowania korespondencyjnego dla osób z niepełnosprawnościami. Chciała tego opozycja, członkowie Krajowego Biura Wyborczego i środowiska walczące o prawa osób niepełnosprawnych. PiS chciało usunąć ten sposób głosowania, tłumacząc to możliwością fałszowania wyników wyborów na przykład poprzez kupowanie głosów.

Senatorowie zarekomendowali przyjęcie między innymi zapisów o dwukadencyjności wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, dłuższych kadencjach rad gmin i sejmików wojewódzkich czy zmianach w sposobie wybierania członków Państwowej Komisji Wyborczej.

O odrzucenie tych projektów w całości wnioskowała opozycja. Wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz przekonywał, że to "upolitycznianie Państwowej Komisji Wyborczej". Drugie czytanie w izbie wyższej ma się odbyć we wtorek lub środę.

Ordynacja wyborcza według PiS

Nowelizacja ustawy wprowadziła m.in. nową definicję znaku "x" na karcie do głosowania. To "co najmniej dwie przecinające się linie". Według autorów, ma to zmniejszyć liczbę głosów nieważnych oddanych w wyborach. Szefowa Krajowego Biura Wyborczego krytykuje te zapisy. Beata Tokaj powiedziała, że obecnie obowiązujące zapisy są dobre i sprawdzone. Dodała, że wyborcy dobrze wiedzą, jak powinien wyglądać ważny głos.

Zgodnie z uchwaloną ustawą, zmieni się też sposób powoływania składu Państwowej Komisji Wyborczej. Siedmiu na dziewięciu z jej członków ma być powoływanych przez Sejm, a po jednym - przez Trybunał Konstytucyjny i Naczelny Sąd Administracyjny.

Zmienią się też przepisy dotyczące Krajowego Biura Wyborczego, konkretnie powoływania szefa KBW. Wnioskodawcy zaproponowali, by trzech kandydatów na szefa Krajowego Biura Wyborczego będzie wskazywał minister spraw wewnętrznych i administracji, w porozumieniu z Kancelariami: Sejmu, Senatu i Prezydenta. Na wniosek szefa MSWiA PKW będzie też powoływała stu komisarzy wyborczych. Jeśli Państwowa Komisja Wyborcza nie wybierze szefa KBW i nie powoła komisarzy, to zrobi to minister spraw wewnętrznych i administracji.

20 faktów o II wojnie światowej, które każda wykształcona osoba powinna znać!
1/20Które państwo zaatakowało Polskę w 1939 r., obok Niemiec i ZSRR?
Zobacz także
 • Wybory samorządowe 2018. PKW podała frekwencję na godz. 17. Rekordowy wynik w Warszawie
 • Niż znad Skandynawii sprowadzi silny wiatr nad północną Polskę Pogoda na cztery dni: słoneczny poniedziałek, później uwaga na porywisty wiatr i deszcz
 • Wybory samorządowe 2018 frekwencja. Państwowa Komisja Wyborcza podała frekwencję na godzinę 17:00 Wybory samorządowe 2018 frekwencja. Państwowa Komisja Wyborcza podała frekwencję na godzinę 17:00
Komentarze (35)
Głosowanie korespondencyjne jednak zostaje
Zaloguj się
 • polakadam

  Oceniono 13 razy 11

  Biskup Pieronek odniósł się do ostatnich wydarzeń w Parlamencie. W piątek Senat przyjął bez poprawek nowelizację ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym. Ustawy dotyczące sądownictwa, które przeszły przez Senat, są inicjatywą prezydenta Andrzeja Dudy i zostały przyjęte przed tygodniem przez Sejm. Biskup o to, czy Andrzej Duda podpisując ustawy o sądownictwie złamie konstytucję, odpowiedział, że prezydent "już ją złamał wielokrotnie". Powołując się na Boga. I przysięgał na tę konstytucję, którą łamie. Nie na "przyszłą" konstytucję.To jest absurd - dodał.....

 • antypiss

  Oceniono 12 razy 10

  Sposób pis na "reformy". Przedstawiamy takie projekty zmian że ludziom szczęki opadają do samej ziemi. Wycofujemy się z części z nich. Wprowadzamy tylko te które chcieliśmy. Proste nie.

 • loneman

  Oceniono 13 razy 9

  To dzialanie pod publiczke, wymyslic jakis chory przepis i zakaz - tak jak prawaki maja pomysl na cale zycie, jakiego nauczyli ich agresywni rodzice - potem odwolac (co bylo w planie) niby pod naciskiem krytyki lub protestow i git. Zadanie wykonane i pare % frajerow wiecej jest mile zaskoczonych a fani sa bardziej zakochani w nich niz wczesniej:/

 • antropoid

  Oceniono 11 razy 9

  PiS mysli, że cały naród to durnie, tak jak ich tzw. twardy (to chyba od zakutych łbów...) elektorat, który łyknie wszystko.

 • tadjan

  Oceniono 11 razy 9

  banda popieprzonych niby katolików, najpierw posądzili niepełnosprawnych że mogą handlować głosami..... a teraz się wycofują. Łajzy przebrzydłe z pokurczem smoleńskim na czele.... tfu!

 • calmy

  Oceniono 10 razy 8

  Kaczyński obawiał się, że niepełnosprawni będą sprzedawać swoje głosy?
  To ciekawe co mu się w głowie kołacze. Od lat węszy fałszerstwa wyborcze. Wszędzie widzi spiski i oszustów. Ciekawe dlaczego? W psychoanalizie to się nazywa "projekcja własnych zamiarów i pragnień".

 • calmy

  Oceniono 10 razy 8

  Politykier zasiadający "ku chwale ojczyzny" w sejmie po raz szósty ogranicza bierne prawa wyborcze obywateli do dwóch kadencji. Tylko po to aby osłabić samorządy i zastąpić je nomenklaturą partyjną zamiast dobrze znanych mieszkańcom włodarzy miast i miasteczek.
  Nikczemne. Małe i nikczemne. Jak każde odebranie ludziom ich podmiotowości.

 • shtalman

  Oceniono 9 razy 7

  Bolszewicy dalej majstrują jak tu wyru... wyborców byle siedzieć przy korycie

 • owca888

  Oceniono 9 razy 7

  Pissyny się przestraszyły naszej solidarności - że będziemy dowozić tych ludzi.
  Uszczerbek dla piswizerunku, co? Łamikonstytuty jedne.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje