Morawiecki w TVP chwali się, jak przygadał Macronowi. "Myślę, że porównanie b. mocno trafiło..."

Mateusz Morawiecki był gościem 'Wiadomości' TVP

Mateusz Morawiecki był gościem 'Wiadomości' TVP (Francois Lenoir)

Premier Mateusz Morawiecki twierdzi, że podczas rozmowy z prezydentem Emmanuelem Macronem uciął temat sądownictwa nawiązaniem do czarnej karty w historii Francji. Rozmowę opisał w "Gościu Wiadomości" TVP.

Mateusz Morawiecki ma już za sobą pierwszą zagraniczną podróż jako premier. Spotkał się m.in. z prezydentem Francji, Emmanuelem Macronem. Macron podczas niedawnego spotkania z Beatą Szydło wyrażał zaniepokojenie zmianami w sądownictwie dokonywanymi przez PiS. - Ten element Francję niepokoi - mówił

Mateusz Morawiecki chwali się w TVP

W sobotę Mateusz Morawiecki był gościem "Wiadomości" TVP. Prowadząca program Danuta Holecka zapytała, czy w czasie rozmowy z Macronem wrócił temat sądów. 

- Macron mocno atakował nas za reformy sądownictwa. Co mu pan wczoraj powiedział? - zagaiła Holecka.

- To nie na naszym spotkaniu akurat - odparł Morawiecki.

- Nie wczoraj - wtrąciła z uśmiechem Holecka.

- Nie wczoraj. Tam rzeczywiście zapytał o to, ale ten wątek trwał nie dłużej niż 60 sekund - pochwalił się nowy premier. Stwierdził, że "przypomniał" Macronowi reformę, jaka dokonała się we Francji w latach 50. - Bardzo mu się spodobała ta analogia historyczna. Bo to wtedy, 15 lat po wojnie, Francja z piętnem Vichy, czyli części, która kolaborowała z Hitlerem, chciała zrzucić z siebie spuściznę kolaboracji, tych sędziów, którzy splamili się tą współpracą - perorował Morawiecki.

- My nie 15 lat niestety, ale 28 lat po upadku komunizmu chcemy również zrzucić tamto niedobre brzemię. Myślę, że takie porównanie bardzo mocno trafiło... Miał o czym pomyśleć - zakończył Morawiecki. -  I natychmiast zmienił temat - dorzucił premier. 

Wcześniej Morawiecki tym porównaniem polskich sędziów do nazistowskich kolaborantów pochwalił się dziennikarzom. Opisał je m.in. "Bloomberg". U komentatorów takie stawianie sprawy wzbudziło, delikatnie mówiąc, zdziwienie. "Szaleństwo" - skomentował Andrew Stroehlein, dziennikarz i aktywista na rzecz praw człowieka z Human Rights Watch.

"Wiadomości" TVP miały swoją wersję

Co ciekawe, Tomasz Bielecki, korespondent zagraniczny "Deutsche Welle" i "Gazety Wyborczej", jest przekonany, że temat Vichy na spotkaniu z Macronem się - mimo zapowiedzi - nie pojawił. Co innego podawały "Wiadomości" TVP.

Dowiedz się więcej o reformie sądownictwa: PiS z łatwością przejmie KRS, wbrew prezydentowi. Sądowa rewolucja 5 punktach >>>

Na koniec wywiadu dla "Wiadomości TVP" Mateusz Morawiecki złożył życzenia: - Chciałbym złożyć wszystkim rodakom życzenia świąteczne: żeby zapanował spokój, żeby była radość - powiedział. - W końcu wszyscy żyjemy w najpiękniejszym kraju świata, Polsce - dodał.

Beata Szydło na konferencji po spotkaniu z prezydentem Francji

Sprawdź, czy rozpoznasz Polskę z kosmosu [QUIZ]
1/13To chyba najbardziej wyróżniająca się cecha konturu Polski. Na pewno wiesz, że jest to mierzeja:
Zobacz także
 • Wybory samorządowe 2018. Jaka będzie pogoda w dniu głosowania?
 • Wybory samorządowe 2018. Lista kandydatów - Warszawa Wybory samorządowe 2018 - kandydaci Warszawa
 • Psalm 'Pan miłuje prawo i sprawiedliwość' "Pan miłuje prawo i sprawiedliwość" - usłyszą wierni w kościołach. To zbieg okoliczności
Komentarze (361)
Gość Wiadomości TVP. Mateusz Morawiecki o sądach
Zaloguj się
 • guarnica

  Oceniono 99 razy 89

  Myślałem, że Mateusz Morawiecki jest mądrzejszy, ale genów przecież widelcem nie wydłubiesz.

 • 7ogamihcra

  Oceniono 90 razy 82

  Nieładnie tak bezczelnie kłamać panie premierze Morawiecki i porównywać polskich sędziów do francuskich kolaborantów z hitlerowcami, zwłaszcza że już od dawna
  w Polsce nie ma sędziów, którzy faktycznie współpracowali z rządem PRL-owskim za okupacji radzieckiej.
  Rozumiem, że jak pan jest w pisie, to musi pan kłamać, bo całe koło zamachowe tej partii jest oparte na bezczelnych chamskich perfidnych łgarstwach.

 • 270203mk

  Oceniono 65 razy 57

  Właśnie, to porównanie nie ma sensu ! 28 lat po upadku komunizmu sędziowie wspierający reżim komunistyczny w ogromnej większości odeszli już na niezasłużone emerytury. Proszę nie mydlić ludzią oczu mówiąc, że jest to powód zmian w sądownictwie ! Ładnie tak kłamać ?

 • marywil2012

  Oceniono 52 razy 46

  a to wszystko w porządku, czyli generalnie jest tak, że skoro francuzi 15 lat po vichy zrobili reformy, to my mamy przyzwolenie żeby zniszczyć trybunal konstytucyjny, praworządność, trójpodział władzy i niezależne sądy i zasady przeprowadzania wyborów, urągające wszelkim standardom spoko. teraz będą tylko sędziowie na telefon prezesa partii, która wygrała 18 % uprawnionych do głosowania, a wmawia wszystkim, że reprezentuje wolę suwerena. to jest morawiecki propaganda co uprawiacie, przy okazji relatywizujecie historię już nie tylko własnego kraju ale także powszechną. ciekawe jak długo. ile osób w polsce będzie musiało poczuć na własnej skórze, że ze sprawiedliwością to nie macie nic wspólnego. bo że z prawem to wiemy od samego początku istnienia partii pis, ale do 2015 nie mieliście okazji się "wykazać".

 • faustxyz

  Oceniono 44 razy 40

  Żałosny gostek, światowiec na miarę kaczych możliwości. Jeszcze nie raz zrobi z siebie chełpliwego buca i zaśmierdzi fałszywą, powierzchowną religijnością. Skończy jak Becia, liderka Europy, perła w pisiej koronie, może nawet gorzej się z nim obejdą, łaska Kaczenki na pstrym koniu jeździ.

 • ml2403

  Oceniono 38 razy 38

  Mówiono, że to Waszczykowski robi gafę za gafą ale chyba szykuje się jeszcze większy "miszcz".

 • warszawa1967

  Oceniono 40 razy 36

  I on był prezesem dużego banku? Ja pierd....No to już nie dziwi, że Suski będzie u niego ministrem.Tuzy intelektu kur...jego mać. Wstyd na wakacje wyjechać...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje