Morawiecki w TVP chwali się, jak przygadał Macronowi. "Myślę, że porównanie b. mocno trafiło..."

Premier Mateusz Morawiecki twierdzi, że podczas rozmowy z prezydentem Emmanuelem Macronem uciął temat sądownictwa nawiązaniem do czarnej karty w historii Francji. Rozmowę opisał w "Gościu Wiadomości" TVP.

Mateusz Morawiecki ma już za sobą pierwszą zagraniczną podróż jako premier. Spotkał się m.in. z prezydentem Francji, Emmanuelem Macronem. Macron podczas niedawnego spotkania z Beatą Szydło wyrażał zaniepokojenie zmianami w sądownictwie dokonywanymi przez PiS. - Ten element Francję niepokoi - mówił

Mateusz Morawiecki chwali się w TVP

W sobotę Mateusz Morawiecki był gościem "Wiadomości" TVP. Prowadząca program Danuta Holecka zapytała, czy w czasie rozmowy z Macronem wrócił temat sądów. 

- Macron mocno atakował nas za reformy sądownictwa. Co mu pan wczoraj powiedział? - zagaiła Holecka.

- To nie na naszym spotkaniu akurat - odparł Morawiecki.

- Nie wczoraj - wtrąciła z uśmiechem Holecka.

- Nie wczoraj. Tam rzeczywiście zapytał o to, ale ten wątek trwał nie dłużej niż 60 sekund - pochwalił się nowy premier. Stwierdził, że "przypomniał" Macronowi reformę, jaka dokonała się we Francji w latach 50. - Bardzo mu się spodobała ta analogia historyczna. Bo to wtedy, 15 lat po wojnie, Francja z piętnem Vichy, czyli części, która kolaborowała z Hitlerem, chciała zrzucić z siebie spuściznę kolaboracji, tych sędziów, którzy splamili się tą współpracą - perorował Morawiecki.

- My nie 15 lat niestety, ale 28 lat po upadku komunizmu chcemy również zrzucić tamto niedobre brzemię. Myślę, że takie porównanie bardzo mocno trafiło... Miał o czym pomyśleć - zakończył Morawiecki. -  I natychmiast zmienił temat - dorzucił premier. 

Wcześniej Morawiecki tym porównaniem polskich sędziów do nazistowskich kolaborantów pochwalił się dziennikarzom. Opisał je m.in. "Bloomberg". U komentatorów takie stawianie sprawy wzbudziło, delikatnie mówiąc, zdziwienie. "Szaleństwo" - skomentował Andrew Stroehlein, dziennikarz i aktywista na rzecz praw człowieka z Human Rights Watch.

"Wiadomości" TVP miały swoją wersję

Co ciekawe, Tomasz Bielecki, korespondent zagraniczny "Deutsche Welle" i "Gazety Wyborczej", jest przekonany, że temat Vichy na spotkaniu z Macronem się - mimo zapowiedzi - nie pojawił. Co innego podawały "Wiadomości" TVP.

Dowiedz się więcej o reformie sądownictwa: PiS z łatwością przejmie KRS, wbrew prezydentowi. Sądowa rewolucja 5 punktach >>>

Na koniec wywiadu dla "Wiadomości TVP" Mateusz Morawiecki złożył życzenia: - Chciałbym złożyć wszystkim rodakom życzenia świąteczne: żeby zapanował spokój, żeby była radość - powiedział. - W końcu wszyscy żyjemy w najpiękniejszym kraju świata, Polsce - dodał.

Beata Szydło na konferencji po spotkaniu z prezydentem Francji

Więcej o:
Komentarze (362)
Gość Wiadomości TVP. Mateusz Morawiecki o sądach
Zaloguj się
 • guarnica

  Oceniono 99 razy 89

  Myślałem, że Mateusz Morawiecki jest mądrzejszy, ale genów przecież widelcem nie wydłubiesz.

 • 7ogamihcra

  Oceniono 90 razy 82

  Nieładnie tak bezczelnie kłamać panie premierze Morawiecki i porównywać polskich sędziów do francuskich kolaborantów z hitlerowcami, zwłaszcza że już od dawna
  w Polsce nie ma sędziów, którzy faktycznie współpracowali z rządem PRL-owskim za okupacji radzieckiej.
  Rozumiem, że jak pan jest w pisie, to musi pan kłamać, bo całe koło zamachowe tej partii jest oparte na bezczelnych chamskich perfidnych łgarstwach.

 • 270203mk

  Oceniono 65 razy 57

  Właśnie, to porównanie nie ma sensu ! 28 lat po upadku komunizmu sędziowie wspierający reżim komunistyczny w ogromnej większości odeszli już na niezasłużone emerytury. Proszę nie mydlić ludzią oczu mówiąc, że jest to powód zmian w sądownictwie ! Ładnie tak kłamać ?

 • marywil2012

  Oceniono 52 razy 46

  a to wszystko w porządku, czyli generalnie jest tak, że skoro francuzi 15 lat po vichy zrobili reformy, to my mamy przyzwolenie żeby zniszczyć trybunal konstytucyjny, praworządność, trójpodział władzy i niezależne sądy i zasady przeprowadzania wyborów, urągające wszelkim standardom spoko. teraz będą tylko sędziowie na telefon prezesa partii, która wygrała 18 % uprawnionych do głosowania, a wmawia wszystkim, że reprezentuje wolę suwerena. to jest morawiecki propaganda co uprawiacie, przy okazji relatywizujecie historię już nie tylko własnego kraju ale także powszechną. ciekawe jak długo. ile osób w polsce będzie musiało poczuć na własnej skórze, że ze sprawiedliwością to nie macie nic wspólnego. bo że z prawem to wiemy od samego początku istnienia partii pis, ale do 2015 nie mieliście okazji się "wykazać".

 • faustxyz

  Oceniono 44 razy 40

  Żałosny gostek, światowiec na miarę kaczych możliwości. Jeszcze nie raz zrobi z siebie chełpliwego buca i zaśmierdzi fałszywą, powierzchowną religijnością. Skończy jak Becia, liderka Europy, perła w pisiej koronie, może nawet gorzej się z nim obejdą, łaska Kaczenki na pstrym koniu jeździ.

 • ml2403

  Oceniono 38 razy 38

  Mówiono, że to Waszczykowski robi gafę za gafą ale chyba szykuje się jeszcze większy "miszcz".

 • warszawa1967

  Oceniono 40 razy 36

  I on był prezesem dużego banku? Ja pierd....No to już nie dziwi, że Suski będzie u niego ministrem.Tuzy intelektu kur...jego mać. Wstyd na wakacje wyjechać...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX