Po aferze wywołanej słowami posłanki PiS ewangelicy proszą o wycofanie uchwały ws. reformacji

Biskupi ewangeliccy poprosili o wycofanie uchwały na 500-lecie reformacji, którego nie przyjął Sejm. "Nie chcemy, aby w ten sposób dyskutowano o dziedzictwie Reformacji" - uzasadnili w liście otwartym.

Sejm nie przyjął uchwały wyrażającej szacunek dla wyznawców protestantyzmu, ponieważ sprzeciwiła się jedna z parlamentarzystek. Było to spore zaskoczenie, gdyż spodziewano się jednomyślnej akceptacji ze wszystkich stron w Parlamencie. Sejm nie zdąży przyjąć ustawy w tym roku, a to właśnie w nim mija 500. rocznica reformacji.

Sprzeciw zgłosiła posłanka Partii Republikańskiej Anna Maria Siarkowska, obecnie członkini klubu PiS. - Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Uważam, że radosne świętowanie wydarzeń, które podzieliły Kościół, to niedobry pomysł - powiedziała.

Biskupi trzech kościołów ewangelickich postanowili odpowiedzieć na te wydarzenia listem otwartym. Proszą w nim o wycofanie projektu uchwały. "Nie chcemy, aby w ten sposób dyskutowano o dziedzictwie Reformacji" - uzasadnili swoją prośbę.

"Z rozczarowaniem przyjęliśmy przebieg debaty nad projektem uchwały upamiętniającej Jubileusz 500 lat Reformacji, która miała miejsce podczas obrad Sejmu" - czytamy w liście kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, Ewangelicko-Reformowanego i Ewangelicko-Metodystycznego.

W liście znalazły się też słowa uznania dla inicjatywy klubów parlamentarnych PSL i Nowoczesna oraz Konwentu Seniorów Sejmu oraz podziękowania dla prezydenta Andrzeja Dudy za objęcie patronatem honorowym obchody jubileuszu reformacji. 

"Szacunek i wdzięczność"

Uchwała miała być uhonorowaniem środowisk protestanckim i podziękowaniem za przyczynienie się do rozwoju Polski.

"Ta rocznica jest znakomitą okazją do wyrażenia szacunku i wdzięczności dla polskich protestantów za ich wkład w rozwój naszego państwa, a w szczególności jego kultury, języka, tradycji oraz duchowego oblicza" - czytamy w projekcie uchwały.

Autorzy tekstu przywoływali w uchwale m.in. poetę Mikołaja Reja, lingwistę Samuela Bogumiła Lindego, przedsiębiorcę Emila Wedla, generałów Józefa Sowińskiego, Juliusza Rómmla, Władysława Andersa, działacza niepodległościowego dr. dr Jana Michejdę, a także byłego premiera Jerzego Buzka.

Według danych GUS w Polsce żyje ponad 120 tys. wyznawców religii protestanckich. Do wyznawców protestantyzmu zaliczał się przez kilkanaście lat marszałek Józef Piłsudski. Ewangelikiem jest również były skoczek narciarski Adam Małysz.

Więcej o:
Komentarze (354)
500-lecie reformacji. Ewangelicy proszą o wycofanie uchwały
Zaloguj się
 • dyktator_bolandy

  Oceniono 121 razy 97

  szczęśliwe te kraje, które pozbyły się pasożytniczego katolicyzmu i przeszły na protestantyzm. Ich rozwój i poziom cywilizacyjny na przestrzeni dziejów to pokazuje.

 • greg2408

  Oceniono 68 razy 62

  jak to Szydło napisała - jesteśmy krajem otwartym i tolerancyjnym - ale odjechała

 • ffstv

  Oceniono 70 razy 62

  Trzeba przyznać że talent Kaczyńskiego w dobieraniu sobie współpracowników jest wyjątkowy. Siarkowska to tylko jeden z wielu przykładów.

 • dziadekjam

  Oceniono 75 razy 61

  Córkę Andersa pisiorstwo senatorem zrobiło ale religii jej ojca ewangelika nie uznają. Piłsudski jako wzór dzierżymordstwa dobry dla kaczystów ale jego religia be. ..
  Tak w skrócie wygląda PiSdzia moralność...

 • pascvale

  Oceniono 61 razy 53

  Wstyd i hańba, że takie miernoty jak ta, stanowią w Polsce prawo i decydują o losie Narodu.

 • iffa4

  Oceniono 50 razy 44

  Jeżeli parlamentarzyści - nasi przedstawiciele - mają problem z wyrażeniem wdzięczności. ja w swoim własnym prywatnym imieniu chcę tę wdzięczność wyrazić.
  Fajnie że byliście i że jesteście, Bracia.

 • wujojano

  Oceniono 31 razy 29

  "Biskupi trzech kościołów ewangelickich postanowili odpowiedzieć na te wydarzenia listem otwartym. Proszą w nim o wycofanie projektu uchwały. "Nie chcemy, aby w ten sposób dyskutowano o dziedzictwie Reformacji"" - zwłaszcza że jedynym celem skierowania jej do komisji jest ideologiczne bicie piany przez takie Siarkowskie, bo potem "okaże się" (jakby to nie było już dziś jasne), że uchwała jest już bezprzedmiotowa, gdyż okazja do niej już minie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX