Posłowie mieli uczcić 500-lecie reformacji. Wtedy na mównicę wchodzi posłanka PiS. "Wstyd"

Projekt uchwały wyrażającej szacunek dla wyznawców protestantyzmu nie został przyjęty przez Sejm. Wszystko za sprawą głosu sprzeciwu, jaki wyraziła jedna z parlamentarzystek.

Wydawało się, że przyjęcie przez posłów uchwały Nowoczesnej i PSL dotyczącej upamiętnienia 500-lecia reformacji to tylko formalność. Zazwyczaj tego typu uchwały Sejm przyjmuje przez aklamację, czyli jednomyślną akceptację ze strony wszystkich parlamentarzystów.

Tak się jednak nie stało. Sprzeciw zgłosiła posłanka Partii Republikańskiej Anna Maria Siarkowska, obecnie członkini klubu PiS. - Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Uważam, że radosne świętowanie wydarzeń, które podzieliły Kościół, to niedobry pomysł - stwierdziła parlamentarzystka.

Tłumaczyła później na Twitterze: "Dla mnie, jako katolika, radość z Reformacji jest tak samo uzasadniona, jak radość z rozwodu. Wolałabym, by wśród chrześcijan panowała jedność".

Szef klubu PiS Ryszard Terlecki po wypowiedzi posłanki zaproponował, by skierować projekt do komisji. Za tą propozycją zagłosowało 232 posłów, 193 było przeciw, a 7 wstrzymało się. "Wstyd", "Hańba!" - komentowali politycy opozycji. Uchwała zatem w tym roku już nie zostanie przyjęta przez Sejm, a to właśnie w 2017 roku mija 500. rocznica reformacji.

"Szacunek i wdzięczność"

Uchwała miała być uhonorowaniem środowisk protestanckim i podziękowaniem za przyczynienie się do rozwoju Polski.

"Ta rocznica jest znakomitą okazją do wyrażenia szacunku i wdzięczności dla polskich protestantów za ich wkład w rozwój naszego państwa, a w szczególności jego kultury, języka, tradycji oraz duchowego oblicza" - czytamy w projekcie uchwały.

Autorzy tekstu przywoływali w uchwale m.in. poetę Mikołaja Reja, lingwistę Samuela Bogumiła Lindego, przedsiębiorcę Emila Wedla, generałów Józefa Sowińskiego, Juliusza Rómmla, Władysława Andersa, działacza niepodległościowego dr. dr Jana Michejdę, a także byłego premiera Jerzego Buzka.

Według danych GUS w Polsce żyje ponad 120 tys. wyznawców religii protestanckich. Do wyznawców protestantyzmu zaliczał się przez kilkanaście lat marszałek Józef Piłsudski. Ewangelikiem jest również były skoczek narciarski Adam Małysz.

Więcej o:
Komentarze (457)
Uchwała o reformacji w komisji sejmowej. Przez sprzeciw posłanki
Zaloguj się
 • puuchatek

  Oceniono 116 razy 114

  Przecież, do cholery, w uchwale nie ma słowa o "radosnym świętowaniu" reformacji - a jedynie o szacunku do osób wyznań ewangelickich i wdzięczności dla tych z nich, które dobrze przysłużyły się Polsce.

  Czy Pani Poseł nie zadała sobie trudu przeczytania tej uchwały? Czy po prostu jest analfabetką funkcjonalną, które nie rozumie, co czyta?

 • krynolinka

  Oceniono 78 razy 72

  Radość z rozwodu..To co Kurski czy Bielan rozwodzili się ale się nie cieszyli ? Obłuda u tych świniopasów aż się z chlewika górą wylewa. Był taki papież nie wiem czy posłanka o nim słyszała, który jednał się z każdą religią. Prezydent świece na święto Chanuki pali. Ale ona jest mądrzejsza. A lump przyklepał nie będzie uczczenia wiary ludzi, którzy dla Polski wiele zrobili.

 • tyfus.wolski

  Oceniono 63 razy 59

  Jedną słuszną religią dla pis jest Sekta Odszczepieńców Smoleńskich z papieżem w Toruniu.

 • chi-neng

  Oceniono 57 razy 55

  Nigdy nie dorosniecie do tego sposobu okazywania szacunku osobom innych wyznan, LUDZIOM, CZLOWIEKOWI, jakie okazuja protestanci, np szwedcy. NIGDY WAS NA TO NIE BEDZIE STAC.
  Bo jestescie tluszcza prymitywnych, ciemnych cwokow i tlumokow zamroczonych 'religia' belzebuba torunskiego, ktory wypral wam wszystkim mozgi, w tej sekcie smolenskiej.

  Zdrowego rozsadku wy i wasze pokolenia, nigdy NIE odzyskacie.

 • polakadam

  Oceniono 36 razy 36

  W narodzie , w którym panuje totalny paraliż umysłów i serc spowodowany klerykalnym katolickim zniewoleniem, nawet pojawienie się samego Chrystusa nie zmieni jego postawy.
  Zostaliśmy zawieszeni pomiędzy Biblią a katolicką obłudą.
  Wisimy i nie mamy żadnej nadziei wyzwolenia z tej pozycji.
  Katolicyzm to antychrześcijańska religia ubrana w "szaty " chrześcijańskie.
  Protestantyzm zamknął się wzorem swoich katolickich kolegów w swoich nowo pobudowanych świątyniach z przyciemnionymi szybami, by osoby przechodzące pod oknami nie zobaczyły co dzieje się w środku.
  I tak jedni i drudzy wypełniają nakaz Mistrza: " Idąc na świat , głoście Ewangelie wszelkiemu stworzeniu...... "
  A świat?
  Śmieje się z jednych i drugich , wytykając ich postawy związane z ich wiarą:
  Gdyby naprawdę wierzyli , to nie zabiegaliby tak o dobra tego świata mając zapewnione dobra "wieku przyszłego"'.Jeśli zatem ksiądz, pastor , pop, rabin, czy imam zmieniają częściej swój samochód niż ich wierny może pozwolić sobie na kupno nowego ubrania, to organizacja nazywająca siebie "kościołem , to profanacja Chrześcijaństwa.

 • grzegorz_jurkiewicz

  Oceniono 37 razy 35

  Co za kretynka!!! Tępa strzała!!! Jak można rozłam który powstał w kościele po wystąpieniach Marcina Lutra w 1517 roku równać do rozwodu, rozpadu małżeństwa. Proponuje pani poseł zaznajomienie się z historią reformacji, a nie opowiadać pierdoł. Poseł powinien mieć przynajmniej odrobiny znajomości tematu w którym się wypowiada,a tu totalna głupota, żenada. Trzeba pamiętać, że rozpad powstał między innymi z przyczyn kościoła katolickiego. Wypowiedzi pani poseł są żenujące, żeby nie powiedzieć debilne.

 • tom_aszek

  Oceniono 37 razy 35

  "Wszystko za sprawą głosu sprzeciwu, jaki wyraziła jedna z parlamentarzystek. "

  JEDNA? I wystarczyło?!
  To kiedy wprowadzono znów do polskiego sejmu liberum veto?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX