"Skreślamy 'Uśmiech', ulica będzie się nazywała...". Mann i Materna przewidzieli dekomunizację

Trwa dyskusja nad dekomunizacją polskich ulic. W Zielonej Górze jedna z nich ma przybrać nazwę Ofiar Komunizmu. Tego typu przypadki doskonale przewidzieli ponad 20 lat temu Wojciech Mann i Krzysztof Materna.

Obowiązek usunięcia komunistycznych patronów nałożyła uchwalona w zeszłym roku ustawa. Instytut Pamięci Narodowej opracował katalog, w którym znalazły się nazwiska osób związanych z systemem komunistycznym. Podobne podsumowania zrobili wszyscy wojewodowie.

W przypadku, gdy władze miast nie dokonały zmiany nazw ulic, zarządzenia w tej sprawie wydali wojewodowie. Wniektórych miejscowościach przybędzie np. ulic im. prezydenta Lecha Kaczyńskiego. CZYTAJ WIĘCEJ>>>

Zmiany wywołują niekiedy wątpliwości mieszkańców. Tak jest np. w Zielonej Górze, gdzie pojawi się ulica Ofiar Komunizmu. - Nie powinniśmy propagować komunizmu, nawet w nazwie. Dopiero teraz ta ulica będzie się kojarzyła z komunizmem - mówi w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" mieszkanka miasta. Z kolei w Łodzi ma pojawić się ulica Romskich Ofiar Getta Łódzkiego.

Męka pańska zamiast uśmiechu

Sytuację, w której ulice przybierają nazwy odwołujące się do tragicznych wydarzeń, przewidzieli satyrycy Krzysztof Mann i Wojciech Materna w kultowej serii "Za chwilę dalszy ciąg programu" emitowanej w Telewizji Polskiej w latach 1988-1994.

 

W jednym ze skeczów Wojciech Mann i Krzysztof Materna jako członkowie rady miasta debatowali nad zmianami nazw ulic. W pewnym momencie rozpoczęto dyskusję nad ulicą Uśmiechu. - Nie wiem, czy pan pamięta, w którym roku ulica Uśmiechu uzyskała swoją nazwę? To było początek lat 60., wiemy, kto nadawał te nazwy i kto się uśmiechał - skomentował Mann.

- Co tam jest przy tej ulicy? - zapytał satyryk.

- Przedszkole, plac zabaw dla dzieci - wyliczali "radni".

- Mam zanotowaną nową nazwę i myślę, że to najlepsze wyjście. Skreślamy "Uśmiech", a ulica będzie się nazywała, ze względu na dzieci również, "Straszliwej męki pańskiej" - podsumował Mann.

Więcej o:
Komentarze (77)
Dekomunizacja ulic. Mann i Materna przewidzieli ją ponad 20 lat temu
Zaloguj się
 • obeznany

  Oceniono 38 razy 38

  Po odzyskaniu wolności żyjemy w domu wariatów zarządzanym przez wariatów.

 • tilow3

  Oceniono 29 razy 29

  Nie potrafię sobie wyobrazić, co siedzi we łbie pisowców, żeby tworzyć takie pomysły. Czy to rodzaj satysfakcji? że zrobili ludzi na szaro i pisarza śląskiego wywalili, by mianować plac jedynie słuszną postacią? Co czują? dumę? uniesienie? i te ich dogryzanie - "niech skomlą!" albo! "jak się nie podoba, to niech wyjadą", albo "kwi, kwi, kwi, słyszycie to? jak te prosięta kwiczą! że im się zabiera to, co ukradli społeczeństwu!".

 • norbertrabarbar

  Oceniono 25 razy 23

  Ha ha ha ha! Wypisz wymaluj PiS!

  Rzeczpospolita Polska Ludowa Piotrowicz jego mać!

 • dziadekjam

  Oceniono 26 razy 22

  A tu "perełka"
  "• Radny PiS, Adam Kalita, chce zdekomunizować ulicę Dworcową
  • Jego zdaniem nazwa ulicy nie jest związana z dworcem, ale Dworcowem
  • Nikołaj Dworcow był radzieckim pisarzem i żołnierzem Armii Czerwonej"
  wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,20638197,radny-pis-zada-dekomunizacji-ulicy-dworcowej-w-krakowie.html

 • lewulka

  Oceniono 22 razy 20

  ZEMSTA KRETYNÓW!!!!
  Ludzie się na to zgadzają, aby mieszkać przy ul. Ofiar Komunizmu
  czy Lecha Niedojdy? Ot, taki poranny szok i niedowierzanie.

 • zdradziecka-morda

  Oceniono 19 razy 15

  Nazwy ulic trzeba odjanpawlić i odkaczyć.

 • chi-neng

  Oceniono 13 razy 13

  Nazwijcie wszystkie ulice Polski sitwa Kaczynskich, a Polske Kaczolandia i bedziecie mieli problem rozwiazany.

 • guru133

  Oceniono 14 razy 12

  Lawinowo przybywa różnych aktów prawnych których dePiSlamizacja po najbliższych wyborach będzie konieczna, chociaż niejednokrotnie kosztowana. Czeka nas sprzątanie po rządach PiSlamu, ale damy radę:))

 • lindhorst1

  Oceniono 13 razy 11

  Łatwo zaradzić ciągłym zmianom nazw ulic pod dyktando IPN: należy wszystkie ulice i place nazwać imieniem JPII (trzeba by je tylko potem jakoś ponumerować, żeby listonosze nie wylądowali w Tworkach). Wyjątek zrobić tylko dla Alei Najświętszej Marii Panny w Częstochowie. No i niech spróbują coś zmienić chłopcy ipeenowcy....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX