Ordynacja wyborcza zmieniona po myśli PiS. Sejm uchwalił ustawę w nocnym głosowaniu

Sejm głosami PiS uchwalił w czwartek w nocy zmiany w Kodeksie wyborczym. Zgodnie z zapowiedziami, rządzący wycofali się z kilku swoich kontrowersyjnych pomysłów. Część jednak pozostała.

Za głosowało 234 posłów (PiS oraz koło Wolni i Solidarni), przeciw było 199 (PO, Kukiz'15, Nowoczesna, PSL oraz koło Europejskich Demokratów), a dwóch wstrzymało się od głosu. Ustawa trafi teraz do Senatu.

Czwartkowe nocne głosowanie zaczęło się od zamieszania - posłowie opozycji alarmowali, że na 10 minut przed jego rozpoczęciem dostali ponad 100 poprawek, z którymi nie mogli się zapoznać. Mimo to marszałek Sejmu przystąpił do dalszych prac.

Głosowań było w sumie kilkadziesiąt. Do północy posłowie zgodzili się m.in. na wydłużenie kadencji w samorządach z 4 do 5 lat (od przyszłych wyborów) oraz na pozostawienie jednomandatowych okręgów wyborczych w gminach do 20 tys. mieszkańców.

Jednocześnie zniesiono jednak głosowanie korespondencyjne, o zachowanie którego apelowali przedstawiciele osób niepełnosprawnych, oraz zmieniono definicję znaku głosowania (teraz będą to "co najmniej dwie przecinające się linie). Przesądzono też o dwukadencyjności na stanowiskach wójta, burmistrza oraz prezydenta miasta - od przyszłych wyborów samorządowych.

Ustawa zakłada również wygaszenie kadencji obecnej PKW po wyborach parlamentarnych w 2019 roku. Nowi członkowie zostaną wskazani przede wszystkim przez nowo wybrany Sejm (po jednej osobie będzie mógł skierować TK oraz Sąd Najwyższy).

Politycy PiS odpierali przez kilkadziesiąt minut odpierali zarzuty opozycji, że zmiany mają sprzyjać fałszerstwom wyborczym. - Jak możecie coś takiego mówić? Jakim prawem? Wychodzimy naprzeciw osobom starszym, niepełnosprawnym i chorym. Dajecie popis cynizmu albo niezrozumienia - mówił poseł Łukasz Schreiber (PiS)

"I teraz czytaj, szukaj i połącz kropki"

Nie brak jednak wątpliwości dotyczących prac nad zmianami w ordynacji.

Arkadiusz Myrcha z PO zwraca uwagę, że w przypadku prac nad kodeksami - w tym nad Kodeksem wyborczym - przerwa między sprawozdaniem a drugim czytaniem powinna wynosić minimum 14 dni. "A tu 7 i 13 grudnia" - pisze na Twitterze poseł Platformy.

A tak z kolei wyglądało czwartkowe głosowanie nad tzw. zblokowanymi poprawkami:

Ordynacja wyborcza według PiS

Zaproponowane przez PiS zmiany spotkały się z krytyką opozycji oraz Państwowej Komisji Wyborczej. Ta ostatnia kilka dni temu wyraziła jednak zadowolenie, że rządzący zdecydowali się wycofać z kilku dyskusyjnych pomysłów.

PKW wciąż jednak obawia się, że przeprowadzanie tak poważnych zmian w ordynacji na mniej niż rok przed wyborami samorządowymi stawia organizację tego bardzo skomplikowanego głosowania pod znakiem zapytania.

Więcej o:
Komentarze (192)
Kodeks wyborczy PiS. Ustawa uchwalona
Zaloguj się
 • czechy11

  Oceniono 34 razy 26

  Przygotowania do sfałszowania wyborów rozpoczete. Polacy żniw staliśmy się homo sovietikus

 • zdradziecka-morda

  Oceniono 22 razy 22

  PiS powinien zmienić nazwę. Proponuję Chrześcijańska Unia Jedności. A jaki fajny skrót będzie...

 • earthboundmisfit

  Oceniono 24 razy 22

  Widać, że pisiole s*ają w majty na myśl o wyborach. Co jest, towarzysze? Suweren was już nie kocha? Bo w przeciwnym razie po co majstrować przy ordynacji?

  Pamiętajcie, że zawsze pozostaje wariant rumuński. Chcecie tego?

 • stach_79

  Oceniono 27 razy 21

  Kolejne złamanie zasad, prawa, Konstytucji... kto rządzi tym krajem?? Grupa pseudokiboli??

 • stfur0000

  Oceniono 19 razy 19

  Chcieliście wolnego państwa pisowscy wyborcy? Właśnie przestaje istnieć. "3 razy TAK" (pamiętacie? uczyliście się historii?) to małe Miki przy wałku jaki właśnie przygotowuje PIS (oczywiście krzycząc, że to dla dobra tych słabszych... jak zwykle, przecież najgłośniej, że kradną krzyczy złodziej).

 • zsm-5

  Oceniono 25 razy 19

  I tak pisie cwaniaczki w wyborach samorządowych dostaniecie w tyłek. Zapomnieliście pisiory, że posłom i senatorom też należy się jedynie 2 kadencje i maksymalny wiek 65 lat.
  Jak powszechnie wiadomo, wielu pisim posłom demencja starcza dokucza od lat.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX