Pracownicy resortu Szyszki szkolą się z przygotowań obronnych. "Bezpieczeństwo to priorytet"

Bezpieczeństwo narodowe jest dla nas priorytetowe - twierdzi minister środowiska Jan Szyszko. Jak informuje resort, kadra ministerstwa jest szkolona pod tym kątem.

Minister środowiska prof. Jan Szyszko odsłonił w środę dwie tablice pamiątkowe w siedzibie resortu. Jedna z nich została poświęcona leśnikom zamordowanym w Katyniu, Charkowie i Miednoje. Druga tablica uhonorowała Żołnierzy Wyklętych.

Jan Szyszko zaznaczył, że ministerstwu zależy na promowaniu patriotyzmu i upamiętnianiu bohaterów. - Tworzymy warunki do funkcjonowania organizacji kombatanckich, w szczególności Koła Światowego Związku Armii Krajowej przy Ministerstwie Środowiska. Organizujemy także wspólne przedsięwzięcia okolicznościowe i patriotyczne z udziałem kombatantów - wyliczał minister.

Resort Szyszki na rzecz obronności

Jak czytamy w komunikacie z wydarzenia opublikowanym na stronach resortu, "Ministerstwo Środowiska podejmuje także liczne działania w dziedzinie obronności i zarządzania kryzysowego", a "kadra resortu środowiska przechodzi doskonalenie zawodowe w dziedzinie przygotowań obronnych".

- Jako priorytet traktujemy sprawy związane z bezpieczeństwem narodowym zarówno w bieżącej, jak i dalszej działalności resortu środowiska - stwierdził minister środowiska.

Zwróciliśmy się z prośbą do rzecznika resortu o wyjaśnienie, na czym polegają działania na rzecz obronności i czy w pierwszej kolejności nie powinny być one prowadzone przez Ministerstwo Obrony Narodowej.

- Pan minister odwoływał się do ogólnego założenia, że bezpieczeństwo narodowe jest ważne w działalności każdego resortu. Ministerstwo Obrony Narodowej jest instytucją naczelną, ale każdy resort powinien być przygotowany do prowadzenia takich działań - skomentował w rozmowie z portalem Gazeta.pl rzecznik MŚ Aleksander Brzózka.

Jakich działań? Na to pytanie rzecznik resort odpowiedział nam już mailowo.

Ministerstwo o bezpieczeństwie narodowym

Jak czytamy w odpowiedzi Ministerstwa Środowiska, działania te polegają m.in. na "utrzymaniu dla celów obronności śródlądowych dróg wodnych wraz z infrastrukturą techniczną obejmującą budowle oraz urządzenia wodne, a także prowadzenie współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej w zakresie edukacji ekologicznej w wojsku".

MŚ wskazuje również, że minister prowadzi sprawy związane z udziałem polskich ekspertów w cywilnych misjach reagowania kryzysowego Unii Europejskiej.

"Resort sprawuje kontrolę nad systemem produkcji, składowania, przechowywania i stosowania substancji chemicznych i promieniotwórczych, w tym rurociągów substancji niebezpiecznych. Realizuje także zadania związane z systemem zaopatrywania w wodę. Ponadto ministerstwo  współpracuje z podmiotami realizującymi monitoring środowiska i współdziała z podmiotami prowadzącymi akcje ratownicze, poszukiwawcze i humanitarne" - informuje ministerstwo.

Biuro prasowe MŚ tłumaczy, że w związku z tymi zadaniami pracownicy przechodzą stałe szkolenia.

Więcej o:
Komentarze (68)
Jan Szyszko: Bezpieczeństwo narodowe to priorytet Ministerstwa Środowiska
Zaloguj się
 • def11

  Oceniono 17 razy 15

  Niech zgadnę, szkolenia z "obronności" przeprowadzi Tadek omnibus i jego szkoła

  p.s.
  - tanio nie będzie - Tadek
  - wiemy

 • 174pit

  Oceniono 12 razy 12

  Ćwiczą duszenie kornika drukarza gołymi rękami, czy bicie kijami ekologów?
  PiS, łaknąc dyktatury, musi mieć swój aktyw jak PZPR w '68

 • freud1

  Oceniono 11 razy 11

  Kulson mac. "Narod pod bronia" jak w latach 30. Tylko, ze wtedy bylismy cywilizacyjnym, sklerykalizowanym zadupiem, na wlasne zyczenie otoczonym przez wrogow.
  Nie to co dzisiaj... Oh, wait...

 • antymilo92

  Oceniono 13 razy 11

  Trzecia tablica w ministerstwie powinna byc poswiecona LesnymRuchadlom.
  Spore uchybienie panie ministrze....

 • jurek4491

  Oceniono 9 razy 9

  Puk puk w baniaczek , puk puk , XIX-nasto wieczny motłoch .
  Pewnie przygotowują się do ucieczki w las jak SUWEREN dobierać im się zacznie do DUPENCJI .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX