Losy wyborów w rękach Mariusza Błaszczaka? To zupełnie nowy pomysł PiS na ordynację

PiS nagle wycofał się z kilku swoich pomysłów na wybory. Złożone przez nich poprawki budzą jednak kolejne, nowe kontrowersje - zwłaszcza jeśli chodzi o wzmocnienie roli szefa MSWiA Mariusza Błaszczaka.

Przypomnijmy, PiS od kilku tygodni intensywnie pracuje nad zmianami w ordynacji wyborczej. Część zaproponowanych rozwiązań spotkało się ze zdecydowaną krytyką opozycji oraz Państwowej Komisji Wyborczej. W środę rządzący nieoczekiwanie wycofali się z niektórych pomysłów.

W złożonych poprawkach znalazła się jednak nowość, która wzbudza kolejne kontrowersje. PiS chce bowiem, by komisarzy wyborczych oraz szefa Krajowego Biura Wyborczego powoływać na wniosek szefa MSWiA, czyli dziś - Mariusza Błaszczaka.

Treść poprawki zamieścił na Twitterze jeden z posłów PO. Marcin Kierwiński błędnie jednak podaje, że szef MSWiA będzie wskazywał "członków PKW" oraz "członków Krajowego Biura Wyborczego".

Nowe pomysły PiS skrytykował już przewodniczący PKW. - Nie jest dobrze, że kandydatów na komisarzy przedstawiać nam będzie szef MSWIA. To oznacza "urządowienie" wyborów - powiedział sędzia Wojciech Hermeliński.

- To tak, jakbyśmy my wskazywali zastępców ministrowi Błaszczakowi - dodał. Pozostałe propozycje PiS, dotyczące wycofania z części pomysłów, ocenił jednak pozytywnie.

Skąd tyle kontrowersji?

Komisarze wyborczy to w dużym skrócie pełnomocnicy PKW w terenie. Dziś są to obowiązkowo sędziowie - po zmianach PiS do pełnienia tej funkcji wystarczy jedynie "wyższe wykształcenie prawnicze". I nie ma nigdzie zapisu, że muszą być oni apolityczni.

Dodatkowo, do tej pory PiS chciał, by nowych komisarzy zrekrutowała w ciągu 60 dni sama PKW. Teraz jednak będzie ona miała jedynie za zadanie powołać ich na wniosek właśnie szefa MSWiA.

Zmiana dotknie też stanowiska szefa Krajowego Biura Wyborczego. Dziś jest on powoływany i odwoływany przez PKW na wniosek szefa PKW. Po zmianach proponowanych przez PiS to szef MSWiA będzie przedstawiał PKW trzech kandydatów na tę funkcję do wyboru.

Więcej o:
Komentarze (147)
Błaszczak wskaże nowych komisarzy wyborczych?
Zaloguj się
 • tomtg123

  Oceniono 29 razy 27

  Mariusz to wierny i sprawdzony towarzysz. On zje nawet żarcie dla kota, jeśli Prezes mu każe.
  Więcej takich nam potrzeba.
  Jak Prezes każe sfałszować wyniki wyborów, to Mariusz się nie zawaha i to zrobi. Przecież chodzi tu o dobro Polski, czyż nie ?

 • yasioo82

  Oceniono 27 razy 25

  Po co ta cala farsa
  nie szkoda kasy??
  niech porpostu prezes wskaze kto wygral wybory i po klopocie

 • andrzej2310

  Oceniono 25 razy 21

  Błaszczak móglby przygotować wyniki wyborów jeszcze prze ich przeprowadzeniem. Byłoby taniej i szybciej

 • dziadekjam

  Oceniono 28 razy 18

  Podziwiam skromność PiSdziołków! Przecież naprawdę demokratyczne wybory, to po prostu wskazanie przez Kaczyńskiego "wybranych" przez spóleczeństwo. Będzie taniej:-)

 • jego-wysokosc

  Oceniono 15 razy 15

  A nie no. Jak Błaszczak to nie na strachu. To znany erudyta i demokrata. Przy tym niezależny intelektualnie. Człowiek z zasadami jak się to mówi.

 • korcia2000

  Oceniono 16 razy 14

  Stalin mawiał, że nie jest ważny ten, co głosuje, tylko ten, który liczy głosy. PiS chce to stwierdzenie zastosować w praktyce....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX