Nocne obrady Senatu. Komisja nie miała zastrzeżeń do ustaw Dudy. "Ostatni gasi światło"

Prezydenckie ustawy dot. sądownictwa będą najpewniej omawiane na rozpoczynającym się dziś dwudniowym posiedzeniu Senatu. W nocy senacka komisja przyjęła bez poprawek prezydencki projekt ustawy o Sądzie Najwyższym, a wcześniej o Krajowej Radzie Sądownictwa.

Senator PiS i członek Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji Zbigniew Cichoń liczy, że reforma przywróci zaufanie społeczne do prac polskiego wymiaru sprawiedliwości. - Niestety system sądownictwa jest dziś dotknięty pewnymi dysfunkcjami. Chociażby opieszałością postępowania czy poczuciem pokrzywdzenia przez społeczeństwo. Z tego względu często słyszy się o bezsilności i złym traktowaniu w relacji obywateli z sądem - wyliczał senator większości parlamentarnej.

"Negocjacje polityczne"

Przeciwnego zdania jest senator PO Jerzy Wcisła. Uważa on, iż założenia prezydenckich ustaw są zbliżone do poprzednich założeń propozycji PiS. Z tego względu - zdaniem polityka opozycji - są nie do zaakceptowania. - Odbieram całe dwa miesiące debat jako negocjacje polityczne na temat decyzyjności w zakresie sądownictwa. Który polityk i w jakiej mierze miałby za ten odcinek odpowiadać. Nie analizuję tych ustaw jako próby poprawienia samej struktury prawa - dodał.

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar zauważył na Twitterze, że obrady komisji zakończyły się późno w nocy. "Prawo nocą, ostatni gasi światło" - skomentował. 

Z uwagi na nocne prace komisji, prace nad reformą sądownictwa nie były przewidziane we wstępnym harmonogramie obrad Senatu. Ostateczny kształt prac przedstawi o godzinie 13.45 marszałek Stanisław Karczewski. W porządku znalazła się m.in. ustawa ograniczająca handel w niedzielę. Początek dwudniowego posiedzenia planowany jest na godzinę 15.00.

Ustawy o KRS i SN

Nowelizacja ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa przewiduje m.in. wybór przez Sejm 15 sędziów do KRS większością 3/5 głosów. Każdy klub mógłby wskazywać nie więcej niż dziewięciu kandydatów na członków Rady. Sędziów do KRS mogłaby zgłaszać grupa 2 tysięcy obywateli lub 25 sędziów. Do tej pory członkowie KRS byli wybierani przez środowiska sędziowskie.

Ustawa o Sądzie Najwyższym wprowadza skargę nadzwyczajną na prawomocne wyroki sądów, w tym z ostatnich 20 lat. Powstać mają dwie nowe izby, w tym Izba Dyscyplinarna, w której mają zasiadać także ławnicy. Sędziowie Sądu Najwyższego mieliby przechodzić po ukończeniu 65 lat w stan spoczynku, chyba, że na ich dalsza pracę zgodę wyda prezydent.

Komisja Wenecka bardzo krytycznie o zmianach w sądownictwie

W piątek Komisja Wenecka przyjęła dwie opinie dotyczące Polski. Zdaniem przedstawicieli Komisji, proponowane zmiany stanowią "poważne zagrożenie" dla polskiego sądownictwa.

Komisja stwierdziła w nich, że sposób wyboru sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa jest daleko idącym upolitycznieniem KRS. Komisja Wenecka zarekomendowała też, by urzędy prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości ponownie zostały rozdzielone. Zdaniem przedstawicieli organu Rady Europy, obecna sytuacja zagraża niezależności prokuratorów w Polsce.

Więcej o:
Komentarze (44)
Ustawy o KRS i SN. Senacka komisja przyjęła projekty bez poprawek
Zaloguj się
 • tilow3

  Oceniono 16 razy 12

  Polska to kraj już z tylko z nazwy. I mogą pisowcy sobie szydzić i drwić z trwogi którą się głosi, ale doskonale wiedza, że kraj nasz obrał system białoruski, jako wzorcowy. Pojmuje cel zniewolenia Sądów jako jedno osiągnięcie, gwarancje wygrania wszelkich wyborów. Mój znajomy mawia "pisowcy nie odważą się fałszować wyborów" - nie będą musieli. To Sąd zatwierdza wynik każdego wyboru i to on stwierdza o jego ważności. Co da nam model gospodarczy wzorowany na zamordyzmie białoruskim? gwarancje wiecznej władzy dla notabli pisowskich, przywileje i bogactwo dla siebie i rodzin. Reszta? do roboty! Polityka im w głowach? to im wybijemy z głowy głupoty. Po co suwerenowi interesować się tym co robi władza. Ma pracować, spłacać kredyty, płacić podatki, wychowywać dzieci.... - prezes ze swej strony zagwarantuje im bezpieczeństwo i dozgonne niewolnictwo. Do fabryk a kobiety na traktory. I ktoś mi powie, że nie wraca stary dobry komunizm.

 • sunzi15

  Oceniono 22 razy 12

  Boga sie nie boja, a Konstytucje RP, slubowanie i narod maja w d..pie.
  My bedziemy ich tez tam mieli,
  a za przestepstwa przeciwko Rzeczypospolitej
  predzej czy pozniej trafia za kraty.

 • krynolinka

  Oceniono 17 razy 7

  Suwereny będą zadowolone. Po przejęciu sądów przez partię rządzącą wszystko się potoczy błyskawicznie. Rano oskarżenie w południe wyrok a wieczorem suweren już ma przydzieloną celę. Można ? Wszystko można jak się chce..

 • jan.w2

  Oceniono 14 razy 4

  PiS-dzielce chcą na bezczela zapewnić sobie, swoim pociotkom, znajomkom i kolesiom bezkarność. Komuna i komunistyczne metody utrzymywania się przez długie lata przy korycie wróciły.

 • ad2009

  Oceniono 5 razy 3

  Po co jeszcze jakaś opozycja w sejmie i senacie? Stanowia tylko listek figowy dla uzasadnienia przez PiS "dzialania" demokracji.

 • remo29

  Oceniono 5 razy 3

  A pisałem, panowie żurnaliści, sprawdźcie co się dzieje w tle tej szopki z tzw. rekonstrukcją, to nie, wszyscy mielili temat. W ten sposób rozmontują wam biurka i krzesła, na których siedzicie, a wy się będziecie zastanawiać skąd ten ból dupy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX