Jutro prezydent wyg這si or璠zie do Zgromadzenia Narodowego. W tym czasie protest przed Sejmem

Zgromadzenie Narodowe zosta這 zwo豉ne na uczczenia 150. rocznica urodzin Marsza趾a J霩efa Pi連udskiego. Jednak ju dzie p騧niej Sejm wr鏂i do normalnej pracy i projekt闚 dot. s康闚 i wybor闚. Dlatego przed parlamentem ob璠zie si protest.

Zgromadzenie Narodowe to specjalny organ konstytucyjny, na który składają się wszyscy posłowie i senatorowie. Ma ono kilka konkretnych zadań, w tym odbieranie przysięgi od nowo wybranego prezydenta, stawianie głowy państwa przed Trybunałem Stanu czy wysłuchania orędzia prezydenta.

Wtorkowe posiedzenie odbędzie się właśnie z tego ostatniego powodu. Prezydent poprosił marszałka Sejmu o zwołanie Zgromadzenia z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego. Odbędzie się ono dokładnie w rocznicę urodzin Piłsudskiego, czyli 5 grudnia.

Posiedzenie odbędzie się w godzinach popołudniowych - rozpoczęcie planowane jest na godz. 15. Wiadomo, że prezydent wygłosi przed ZN orędzie. Prezydent podkreślał, że uroczystość jest swego rodzaju inauguracją obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości - podaje KPRP.

Radio RMF FM zwraca uwagę, że w obecnej kadencji parlamentu mamy wyjątkowo dużo Zgromadzeń Narodowych. Wcześniej odbywały się głównie z powodu odbierania przysięgi od prezydentów. Jednak w zeszłym roku odbyło się ZN z okazji 1050-lecia chrztu Polski. Było to pierwsze w historii posiedzenie Zgromadzenia Narodowego poza Warszawą. Zaś poza wtorkowym posiedzeniem zaplanowane jest już kolejne - z okazji 550-lecia polskiego parlamentaryzmu.

"Będziemy wzywać Prezydenta Dudę do rozmów"

Uroczystość teoretycznie ma nie mieć charakteru politycznego. Jednak już dzień po Zgromadzeniu Narodowym parlamentu wróci do normalnej pracy, w tym ostro krytykowanych przez opozycję i ekspertów ustaw o Sądzie Najwyższym, KRS i ordynacji wyborczej. 

W związku z tymi projektami Komitet Obrony Demokracji organizuje w czasie Zgromadzenie Narodowego protest przed Sejmem. "Mamy dość - tego co wyprawiają w Sejmie, trzeba przyjść 5 grudnia o 15:00 gdy w środku odbywać się będzie Zgromadzenie Narodowe a na sali będą wszyscy i głośno o tym powiedzieć" - czytamy na stronie KOD-u. 

"Będziemy wzywać Prezydenta Andrzeja Dudę do rozmów z nami. Obiecał, że nie będzie się bał dialogu ze społeczeństwem, że wetując ustawy w lipcu porozmawia z nami i po raz kolejny słowa nie dotrzymał" - zapowiada KOD.

O proteście mówiła m.in. szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer. 

Wi璚ej o:
Komentarze (101)
Zgromadzenie Narodowe. Prezydent wyg這si or璠zie, b璠zie protest przed Sejmem.
Zaloguj si
 • jes-ter

  Oceniono 33 razy 23

  Dzisiaj Pi連udski pozamyka豚y wszystkich pisior闚 w Berezie i tak sko鎍zy豉by si ca豉 ta pisowska hucpa.

 • petrucchio

  Oceniono 14 razy 14

  Czekamy na Zgromadzenie Narodowe, kt鏎e zbierze si, 瞠by postawi prezydenta przed Trubuna貫m Stanu. To jeszcze nie jutro, ale zaczekamy.

 • state77

  Oceniono 22 razy 12

  Ca造 nar鏚 wstrzymuje oddech i czeka na to, co Agatka jutro ubierze, bo to co Adrian powie to i tak wiemy.

 • k.gembiec

  Oceniono 14 razy 10

  Adrian nie wyglupiaj sie, snieg spadl na narty juz czas.

 • poppers68

  Oceniono 10 razy 10

  OR犵ZIE FACETA xMI。EGO Z ROZMYSΒM KONSTYTUCJ SWOJEGO KRAJU JEST WARTE 2 PESO.
  Ja si tylko zastanawiam, czy te zuchy nie maj wyobra幡i, co si stanie gdy za par lat zmieni si w豉dza i naprawd przyjdzie odpowiedzie karnie? Co b璠zie, gdy przeciwnicy polityczni bed mieli doskona陰 wi瘯szo嗆 do 軼i庵ania immunitet闚?
  B璠zie.... darcie szat, wzywanie Chrystusa Pana na pomoc i interwencje Episkopatu.
  MAM NADZIEJ, 浩 NA PR茯NO.

 • kemor234

  Oceniono 10 razy 10

  Jak to Bogu mawia "nie chce mi si ciebie s逝cha ..."

 • szats69

  Oceniono 10 razy 10

  B璠zie du穎 wielkich s堯w o patriotyzmie. A ju dnia nast瘼nego wracamy do patriotycznego przejmowania s康闚.

Aby oceni zaloguj si lub zarejestrujX