Zdjęcia posłów na szubienicy. Ziobro mówi o przyzwoleniu opozycji, Szydło o miesięcznicach

Głos w sprawie skandalicznej akcji narodowców w Katowicach zabrali premier Beata Szydło i prokurator generalny Zbigniew Ziobro. Szydło potępiła demonstrację, ale zaznaczyła, że tak samo potępia "akty agresji" wobec modlących się na miesięcznicy.

W Katowicach narodowcy ustawili małe atrapy szubienic, na których powiesili portrety sześciu osób - europosłów PO. Uczestnicy akcji mówili, że "nawet jak minister Szyszko wytnie wszystkie drzewa w Polsce, to szubienic nie zabraknie". Według narodowców wieszanie portretów na atrapach szubienic to forma sprzeciwu wobec europosłów PO, którzy głosowali rezolucją, w której stwierdzono, że - mówiąc w skrócie - PiS-owskie reformy stanowią zagrożenie dla praworządności. Mówili, że akcja jest symboliczna. 

Ziobro zrzuca odpowiedzialność na opozycję

Prokurator generalny Zbigniew Ziobro był wzywany przez opozycję do podjęcia kroków w tej sprawie. W rozmowie z radiową "Trójką" Ziobro mówił, że demonstracja mu się "nie podoba" i "nie mieści się w kulturowych ramach, które byłby gotów akceptować".

Jednocześnie stwierdził, że na marszach KOD pojawiał się wizerunek kaczki z przystawioną do głowy dubeltówką, co miało nie przeszkadzać liderom opozycji. - Na to jest przyzwolenie opozycji. Akcja wywołuje reakcję. Jeśli dochodzi do przekroczenia granic prawa, uruchamiana jest prokuratura - mówił. Zapowiedział, że w sprawie ma toczyć się postępowanie sprawdzające, więc nie chce zajmować stanowiska. 

Szydło o miesięcznicach

- Akty agresji, nietolerancji, wszelkie przejawy takich zachowań stanowczo potępiam i tu nie ma w ogóle dyskusji - powiedziała z kolei Szydło i zapewniła, że wszyscy europosłowie mogą czuć się w Polsce bezpieczni. Dodała, że potępić należy nie tylko wydarzenia z Katowic. - Tak samo trzeba potępić te wszystkie akty agresji, które chociażby dziesiątego każdego miesiąca na Krakowskim Przedmieściu mają miejsce wobec osób modlących się tam, czy też osiemnastego każdego miesiąca, kiedy pan prezes Jarosław Kaczyński, razem z nami, politykami PiS, przyjeżdża na Wawel, żeby odwiedzić grób śp.pana prezydenta Lecha Kaczyńskiego - dodała szefowa rządu.

Szef Europarlamentu Antonio Tajani napisał, że europosłowie powinni mieć prawo bez obaw wyrażać niezależność opinii. Podkreślił, że konieczne jest przeciwstawienie tym, którzy szerzą nienawiść. Szydło dodała, że jeśli otrzyma list od Tajaniego, na pewno na niego odpowie. - Zapewnię go, że wszyscy europosłowie są w Polsce bezpieczni. Jednocześnie poproszę go również ażeby zwrócił uwagę tym posłom, którzy w czasie debat obrażają, szkalują Polskę - podkreśliła. Polscy europosłowie - jej zdaniem - również mogą czuć się nie tylko dotknięci, ale też czuć się niepewnie w Europarlamencie.

Prokuratura nie wszczyna śledztwa

Jak informuje "Dziennik Zachodni", Prokuratura Okręgowa w Katowicach na razie nie zdecydowała się na podjęcie śledztwa. Śledczy uzupełniają dokumentację zebraną przez policję, m.in. o zeznania świadków. "Oznacza to, że decyzję prokurator okręgowy podejmie za kilka dni" - czytamy.

Rezolucja w sprawie Polski

Za rezolucją głosowali Michał Boni, Danuta Huebner, Danuta Jazłowiecka, Barbara Kudrycka, Julia Pitera i Różna Thun. Przez zwolenników rządu i przychylne mu media zostali okrzyknięci "targowicą". To ich zdjęcia zawisły na szubienicach narodowców. Większość europarlamentarzystów z PO wstrzymała się od głosu. PiS głosował przeciw. 

Przypomnijmy: PiS forsuje zmiany w sądownictwie, które budzą niepokój UE. Dlatego właśnie w Strasburgu odbyła się debata o praworządności w Polsce. Parlament Europejski przyjął rezolucję, dzięki której powstanie teraz specjalny raport o sytuacji w naszym kraju. Do ewentualnych sankcji jeszcze długa droga. Gotowe sprawozdanie musi zostać poddane pod głosowanie w PE. Jeśli zagłosuje za nim większość europosłów, Rada UE będzie mogła rozpocząć tzw. procedurę praworządności, w tym kolejne rozmowy z Polską. Aby nałożono na nasz kraj sankcje potrzebna by była zgoda całego szczytu UE, tymczasem Węgry prawdopodobnie będą Polskę popierać. 

Europosłowie PO tłumaczyli, że nie popierają sankcji, ale temu, co PiS robi w Polsce trzeba się przeciwstawić.

Więcej o:
Komentarze (161)
Zdjęcia posłów na szubienicy. Ziobro mówi o przyzwoleniu opozycji, Szydło o miesięcznicach
Zaloguj się
 • hen-live

  Oceniono 27 razy 23

  Przecież poseł z drabinki prezes wszechświata wyraźnie powiedział że białe róże to symbol nienawiści.Więc co może powiedziec Broszka+.Jeszcze te kokietowanie brunatnych zemści się na PiS dojnej zmianie.

 • justas32

  Oceniono 23 razy 17

  "Zbyszku - czekamy na Ciebie z utęsknieniem". Chłopaki zza krat ... :-)

 • konigin

  Oceniono 27 razy 15

  Jakie akty agresji ma na mysli ta baba na Krakowskim albo pod Wawelem ?! Policji wobec przeciwnikow pisszambiej wladzy, prawda ? A moglaby zacytowac chociaz jedna wypowiedz rzekomo szkalujaca Poslke ? No chyba, ze wzorem wladcow absolutnych, uwaza, ze ona i jej rzad to Panstwo Polskie.

 • zd46

  Oceniono 21 razy 15

  Szanowni państwo z "super niedobrej zmiany", chcąc się wypowiadać trzeba coś rozumieć, inaczej jest to bełkot. Zacietrzewienie wasze nie jest dobrym doradcą a porównywanie "jedzenia czekolady do jedzenia waszego g...a" , jest idiotycznym uproszczeniem ale czy od kogoś takiego można wymagać elokwencji, inteligencji? Mówią o swojej "katolickości" a są zwolennikami "średniowiecznych stosów, pręgierzy i szubienic". Szkoda, że pani Szydło nie przywiozła z Francji mody na "gilotyny". Jakie to smutne, że rząd, w XXI wieku staje się "jarmarczną przekupą lub plotkarą z magla".

 • bacowa

  Oceniono 27 razy 15

  Ziobro zaraz obwieści że polscy faszyści to ukryta opcja ,,totalnej opozycji''

 • krynolinka

  Oceniono 25 razy 13

  Szkalował PiS łącznie z obecną panią premier Polskę, mówiąc, że jest ruina. Krótka pamięć pani premier. Żeby to zielone światełko dla nacjonalistów nie skończyło się dla pana Ziobro w przyszłości niespodzianką. Oby kiedyś jego własne zwłoki nie popłynęły Wisłą wrzucone tymi samymi rękoma, które dziś trzymają szubienice.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX