Sejm zatwierdził częściową prohibicję. Gminy będą mogły zakazać sprzedaży alkoholu w nocy

Sejm zaostrzył przepisy dot. sprzedaży alkoholu. Zgodnie z projektem gminy będą mogły wprowadzić zakaz sprzedaży alkoholu od godz. 22 do godz. 6 rano oraz decydować, gdzie nie może być punktów z alkoholem.

Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia. Ustawa zakłada możliwość ograniczania przez samorządy sprzedaży alkoholu w nocy oraz wprowadzenia zakazu picia alkoholu w miejscach publicznych, z wyjątkiem miejsc do tego przeznaczonych. 

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł mówił podczas prezentacji projektu, że wychodzi on naprzeciw oczekiwaniom społecznym. - Obecnie w Polsce alkohol jest łatwo dostępny i tani, dlatego konieczne są ograniczenia różnego rodzaju. Poczynając od ograniczeń reklamy, poprzez ograniczenia cenowe, czasowe i geograficzne - przekonywał minister zdrowia.

Polska jest jednym z nielicznych krajów europejskich, gdzie spożycie alkoholu rośnie, podczas gdy w innych państwach spada. Według danych Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, średnio na jednego mieszkańca przypada ponad 10 litrów czystego alkoholu rocznie.

Teraz ustawa trafi do Senatu. Jeśli senatorowie nie zgłoszą poprawek, nowelizacja zostanie skierowana do prezydenta.

Wcześniej posłowie uchwalili ustawę ograniczającą handel w niedziele. Od marca 2018 r. handlowe będą tylko dwie niedziele w miesiącu. Od 2020 r. sklepy będą zamknięte w niemal wszystkie niedziele w roku.

Myśliwi są dziwni, a zwierzęta są spoko. Sprawdzamy, na co pozwala prawo łowieckie w Polsce [MAKE POLAND GREAT AGAIN]

Więcej o:
Komentarze (296)
Sejm zaostrzył przepisy dot. sprzedaży alkoholu
Zaloguj się
 • norbertrabarbar

  Oceniono 76 razy 48

  Im się wydaje, że ich wybrała ta trzeźwa część społeczeństwa? Wydaje im się, że to tych trzeźwych trzeba było podnosić z kolan i przywracać im godność?

  Buahahahahahaha!

 • rasta-mw

  Oceniono 54 razy 40

  Niezbyt mądre posunięcie, polacy będą teraz kupować więcej alkoholu na zapas, nawet jeśli nie planowali dużo wypić, a skoro już będą mieli tą wódę to wypiją czego być może by nie zrobili gdyby musieli odwiedzić dodatkowo sklep.
  Tak się rozpija społeczeństwo, naćpany wódą mniej ogarnia ;)

 • irishrem

  Oceniono 35 razy 29

  Za komuny w Poznaniu przy Rynku Jeżyckim można było kupić gorzołę w każdej bramie. Pisiorom jednak naprawdę marzy się powrót do PRL-u. W każdej możliwej postaci. Kaczor Pierwszym Sekretarzem KS PiS.

 • krynolinka

  Oceniono 46 razy 28

  W sejmowej knajpie nadal kielicha można sobie będzie strzelić w przerwie miedzy obradami ?

 • xsawer

  Oceniono 35 razy 25

  Brawo PiS! Wreszcie czuję się ponownie młody, mety wracają jak za starych dobrych(?!) czasów.

 • japka_putina

  Oceniono 35 razy 21

  Stracili instynkt samozachowawczy. Zabrać suwerenowi możliwość dopicia się i zamknąć mu Biedry w niedzielę? No chyba że chcą odtworzyć meliny i dać dodatkowy dochód swojemu elektoratowi.

 • francek4

  Oceniono 30 razy 20

  i do czego to doprowadzi ?? nie wiecie ?
  NA NOWO OTWORZĄ SWOJE PODWOJE MELINY ALKOHOLOWE
  I TAK I TAK SIĘ ALKOHOL KUPI O KAŻDEJ PORZE DNIA
  OJ WY NAIWNIACY Z PARTII PIS-du .........

 • tyfus.wolski

  Oceniono 23 razy 19

  1410 - to ważna narodowa data .. i nie tylko ;)
  1 kilogram cukru, 4 litry wody i 10 deko drożdży

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX