W nowym sondażu Trzaskowski z dużą przewagą. W innych miastach opozycja też mocna

Prawie dwukrotną przewagę nad Patrykiem Jakim ma Rafał Trzaskowski, kandydat opozycji na prezydenta Warszawy - wynika z sondażu dla "Gazety Wyborczej". Kandydaci PiS są na drugich lub trzecich miejscach także w innych dużych miastach.

Na niecały rok przed wyborami samorządowymi na największe poparcie w stolicy ma Rafał Trzaskowski z PO. W sondażu Kantar dla "Gazety Wyborczej" głosowanie na niego deklaruje 34 proc. badanych. Poparcie dla potencjalnego kandydata PiS - wiceministra Patryka Jakiego - zapowiada 18 proc. respondentów. Na trzecim miejscu jest Ryszard Kalisz. 

Na 6 proc. głosów mógłby liczyć związany z ruchami miejskimi radny Jan Śpiewak, na 5 proc. - Stanisław Tyszka, wicemarszałek Sejmu z Kukiz'15. 

Oczywiście badanie jest bardzo wczesne. Szczególnie, że Trzaskowski jest na razie jedynym, który oficjalnie zapowiedział ubieganie się o urząd prezydenta. Ponadto już po przeprowadzeniu sondażu Nowoczesna poparła Trzaskowskiego jako wspólnego kandydata opozycji. 

Z kolei Patryk Jaki jest wymieniany jako potencjalny kandydat PiS m.in. ze względu na zaangażowanie w komisji zajmującej się reprywatyzacją. Jednak mówi się, że kandydatem może też być marszałek Senatu Stanisław Karczewski oraz poseł Jacek Sasin.

Opozycja i niezależni utrzymują miasta

Według sondaży kandydaci opozycji i niezależni - najczęściej obecnie piastujący urząd prezydenta - zdecydowanie pokonują kandydatów partii rządzącej w innych miastach.   

W Gdańsku niezależny Paweł Adamowicz, prezydent od 1998 roku, ma 2-procentową przewagę nad Jarosławem Wałęsą z PO i 5-procentową nad Kacprem Płażyńskim z PiS.

W Krakowie lewicowy Jacek Majchrowski, rządzący miastem od 15 lat, może liczyć na 40-procentowe poparcie. Na Małgorzatę Wassermann z PiS chciałoby głosować 20 proc. badanych, trzeci jest zaś kandydat niezależny Łukasz Gibała. 

W Poznaniu obecny prezydent Jacek Jaśkowiak z PO ma poparcie na poziomie 37 proc., a jego poprzednik Ryszard Grobelny (niezależny) - 22 proc. Na Tadeusza Zyska z PiS zagłosowałoby 12 proc. respondentów. 

We Wrocławiu, gdzie obecny prezydent Rafał Dutkiewicz nie będzie ubiegał się o reelekcję, najlepszy wynik w sondażu ma Alicja Chybicka z PO (24 proc.). A nią jest Mirosława Stachowiak-Różecka z PiS (16 proc.).

Przeczytaj także wywiad z Trzaskowskim: "Bitwa o Warszawę to najważniejsza polityczna bitwa w najbliższych latach" >>>

W Łodzi urzędująca prezydent Hanna Zdanowska mogłaby liczyć na zwycięstwo w pierwszej turze z deklarowanym poparciem 56 proc. Na Waldemara Budę z PiS zagłosowałoby 9 proc. badanych.

W Katowicach obecny, niezależny prezydent Marcin Krupa mógłby wygrać w pierwszej turze z poparciem 52 proc. Na drugim miejscu jest kandydat PiS Jerzy Polaczek, na którego głosowałoby 14 proc. respondentów. 

Sondaże - w tym warszawski - przeprowadziła firma Kantar w dniach 8-21 listopada, a więc przed ogłoszeniem, że Nowoczesna poprze Rafała Trzaskowskiego, który będzie wspólnym kandydatem opozycji. Zaś Paweł Rabiej z Nowoczesnej zostanie wiceprezydentem, jeśli Trzaskowski wygra wybory. Sondaż w Katowicach przeprowadziła Otawa Group.

Badania prowadzono telefonicznie na reprezentatywnej próbie 800 osób w każdym z miast. 

Przekonaj się, jak dobrze znasz aktorów z PRL-u. Rozpoznaj ich po zdjęciach
1/15Kto zagrał Roberta Fornalskiego w "Zaklętych rewirach"? zdj. reż. Janusz Majewski, prod. Studio Filmowe Tor)
Zobacz także
 • Paweł. M. po przesłuchaniu w krakowskiej prokuraturze "Misiek" na trzy miesiące trafił do aresztu. Wcześniej nie przyznał się do zarzutów
 • Smog w Krakowie Smog w Krakowie, 2018-10-21. Sprawdź jakość powietrza w mieście
 • Pogoda w niedzielę. Będzie chłodno, pojawią się opady. Pogoda na niedzielę. Aura nie będzie nas rozpieszczać. Będzie chłodno, pojawi się deszcz
Komentarze (210)
Trzaskowski z dużą przewagą w nowym sondażu
Zaloguj się
 • jeszw

  Oceniono 39 razy 31

  W samorządach pis przegra gdyż nie tu nie działa 500+ i inne ochłapy, natomiast wychodzi to co ludzie widzą: prymitywizm intelektualny, buta, arogancja i zwyczajna głupota. Kaczyński, mimo że trudno przecenić jego intelekt, na tyle ogarnia rzeczywistość, że zdaje sobie sprawę z tego, iż miernoty, którymi się otoczył, nie mają większych szans w wyborach samorządowych (p. wyniki sondażu) więc nakazał manipulację kodeksu wyborczego. To jednak raczej nie pomoże o czym świadczą wyniki wyborów wójtów w małych gminach.

 • tyfus.wolski

  Oceniono 42 razy 30

  Musi Pan się bardzo pilnować, Panie Trzaskowski.
  Sekta zrobi wszystko, żeby Pana zniszczyć.

 • polakadam

  Oceniono 29 razy 25

  Niech w Warszawie wystawią posłankę Pawłowicz. Jest miła, inteligentna. A i urody jej nie brakuje. Po prostu by miażdżyła konkurencję. I to w sensie dosłownym.

 • notremak

  Oceniono 26 razy 20

  Kaczy pokurcz już myśli, jak tu sfałszować wybory...

 • lk10

  Oceniono 26 razy 20

  Z tego wynika , że Polską rządzi ciemnogród ze wsi i małych miasteczek , który wybrał kaczora dyktatora i jego sektę!

 • dna_low

  Oceniono 18 razy 18

  Kalisz - daj spokój, nie wp....j się Trzaskowskiemu. Poprzyj go, ale nie startuj.

 • ewa5.0

  Oceniono 23 razy 17

  Bierzcie przykład z Poznania ,w Poznaniu pis nie ma NIC do gadania!😊

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje