Tyle pieniędzy trafiło do rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej. Macierewicz ujawnił kwotę

Ok. 90 milionów złotych wypłaciło dotychczas Ministerstwo Obrony Narodowej rodzinom ofiar katastrofy smoleńskiej - poinformował szef resortu Antoni Macierewicz. Ta kwota może jednak wzrosnąć.

Ministerstwo Obrony Narodowej wypłaca pieniądze rodzinom ofiar katastrofy smoleńskiej na podstawie orzeczeń sądów lub zawartych ugód sądowych. Środki pochodzą z budżetu MON.

O to, jak wysoka jest to kwota, zapytała w interpelacji do ministerstwa posłanka PO Małgorzata Niemczyk. Jak poinformował szef resortu Antoni Macierewicz, rodziny ofiar katastrofy otrzymały łącznie dotychczas ok. 90 milionów złotych.

Z tytułu realizacji prawomocnych orzeczeń sądowych wydanych przez sądy powszechne w postępowaniach wytoczonych przeciwko Skarbowi Państwa-Ministrowi Obrony Narodowej przez członków rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej o zapłatę, Ministerstwo Obrony Narodowej wypłaciło od kwietnia 2010 r. do końca 2016 r. kwotę ponad 1,5 mln zł. Kwota ta obejmuje zasądzone przez sądy roszczenia główne, nie obejmuje zaś innych należności (odsetki, zwrot kosztów postępowania).
Z tytułu zawartych ugód na rzecz uprawnionych wypłacona została kwota 69.250.000 zł. Od stycznia 2016 r. do chwili obecnej natomiast, świadczenie pieniężne z tytułu krzywdy niematerialnej spowodowanej śmiercią członka rodziny w wyniku wymienionego zdarzenia, zostało ustalone w drodze ugody zawartej ze Skarbem Państwa-Ministrem Obrony Narodowej na rzecz 81 osób. Z tego tytułu wypłacona została kwota 16.190.000 zł. Kilkadziesiąt spraw jest nadal analizowanych.
Z tytułu wyroków sądowych wydanych w stosunku do Skarbu Państwa-Ministra Obrony Narodowej od kwietnia 2010 r. do końca czerwca br. wypłacono kwotę 1.595.000 zł z tytułu zadośćuczynienia lub odszkodowania, na rzecz 24 osób. - czytamy w odpowiedzi Ministerstwa Obrony Narodowej

Minister Antoni Macierewicz zaznaczył, że w rozpatrując wnioski bliskich o zadośćuczynienie, brano pod uwagę "rodzaj relacji, łączących ich z ofiarą" i "indywidualny rozmiar krzywdy, jaka dotknęła najbliższego członka rodziny".

Ich smak znamy z dzieciństwa. Rozpoznasz słodycze bez opakowania?
1/11Zaczynamy od czegoś łatwego. W środku ma miękkie, białe nadzienie. Ta smaczna przekąska to:
Zobacz także
 • Smog w Krakowie Smog w Krakowie, 2018-10-21. Sprawdź jakość powietrza w mieście
 • Pogoda w niedzielę. Będzie chłodno, pojawią się opady. Pogoda na niedzielę. Aura nie będzie nas rozpieszczać. Będzie chłodno, pojawi się deszcz
 • Czy w wybory wypada niedziela handlowa? Niedziele handlowe - październik 2018. Czy w dniu wyborów samorządowych sklepy będą otwarte?
Komentarze (325)
Odszkodowania dla rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej. MON ujawnia kwotę
Zaloguj się
 • ggargi

  Oceniono 97 razy 91

  "indywidualny rozmiar krzywdy" ???? czyli MON decydowało czy dana Pani czy Pan cierpiało bardziej czy mniej ...

 • bobaa

  Oceniono 80 razy 76

  Przykro to pisać, ale dla niektórych ta katastrofa to najlepsze co ich mogło spotkać w życiu. Ustawieni do końca życia i nie piszcie mi tu, że żadne pieniądze nie zastąpią... Ciekaw jestem porównania z wielkością idszkodowań wypłaconych po np. katastrofie pod Szczekocinami...

 • krotkizzoliborza

  Oceniono 76 razy 70

  Antek i jego eksponenci z MON powinni trafić pod Sąd Wojskowy z sprzeniewierzenie publicznych pieniędzy, a ten przygłup jeszcze się tym chwali

 • psyhodelic

  Oceniono 66 razy 60

  To jeszcze nie koniec , jak zaznaczono"dotychczas" A gdzie renty specjalne , stypendia

 • adamyauch

  Oceniono 62 razy 54

  Cytując Kaliber 44: „Znowu brat zabił brata i zabija dalej”. Sąd niedługo orzeknie, że nie ma większego pokrewieństwa niż brat bliźniak jednojajowy. Za to się należy 2% podatku dochodowego od wszystkich Polaków do 100 lat po śmierci ostatniego kota z miotu kota pokrzywdzonego.

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 53 razy 49

  A jakim prawem kaduka ocenia Macierewicz "indywidualny rozmiar krzywdy"?
  Czyli dla pisowskich dzieci po kilka baniek a dla komuszych figa? A ja naiwny byłem pewien że każdy urzędnik państwowy ma takie samo, jedno i równe dla wszystkich ubezpieczenie na życie w razie wypadku lub śmierci w czasie pełnienia obowiązków

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje